moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Kościuszko” wraca do służby

Usprawnienie zespołów prądotwórczych, wymiana napędu stabilizatorów, konserwacja kadłuba – to tylko część prac, które przy fregacie rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko” wykonali specjaliści z gdyńskiej PGZ Stoczni Wojennej. Okręt po prawie trzech latach został ponownie przekazany marynarce wojennej.

Remont prowadziło konsorcjum złożone z Polskiej Grupy Zbrojeniowej i PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Trwał prawie trzy lata. – Termin oddania okrętu był przesuwany, ponieważ zwiększał się zakres prac. Czasem po demontażu jakiegoś elementu okazywało się, że trzeba zrobić nieplanowaną wcześniej rzecz. Taka jest specyfika remontu jednostek, które mają już swoje lata, a w dodatku są intensywnie eksploatowane – przyznaje Jerzy Łopatyński z gdyńskiej stoczni.

Naprawy i modernizacje prowadzone były m.in. w okrętowych działach eksploatacji oraz łączności, elektroniczno-informatycznym, broni podwodnej czy bojowym centrum informacji. Lista zmian jest długa. – Wyremontowaliśmy m.in. agregaty prądotwórcze, wymieniliśmy napęd stabilizatorów, a także łożyska w linii wału – wylicza Łopatyński. Do tego doszła wymiana oświetlenia na lądowisku i systemu monitoringu. Stoczniowcy przeprowadzili też konserwację kadłuba i nadbudówki. Wartość prac została obliczona na 50 mln zł.

Po ich zakończeniu fregata z powodzeniem przeszła próby morskie, wreszcie w piątek ostatecznie została przekazana załodze. – Od tego czasu zdążyliśmy już zaliczyć zadanie programowe O-1 – informuje kmdr por. Maciej Pałacha, dowódca ORP „Gen. T. Kościuszko”. To sprawdzian, który pieczętuje gotowość załogi i okrętu do opuszczenia portu. Kolejnym etapem jest zadanie O-2, potwierdzające, że jednostka może samodzielnie realizować zadania na morzu. – Do tego testu powinniśmy przystąpić w ciągu miesiąca, półtora. Wcześniej czeka nas jeszcze drobna modernizacja. Okręt przejdzie ją w macierzystym porcie – zaznacza kmdr por. Pałacha. Do Gdyni będzie dostarczona niebawem nowoczesna głowica optoelektroniczna, w nią właśnie fregata zostanie doposażona. Urządzenie pomoże w monitoringu sytuacji wokół okrętu, a także namierzaniu i śledzeniu celów na morzu.

ORP „Gen. T. Kościuszko” to fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry. Służy w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Wraz z bliźniaczą jednostką ORP „Gen. K. Pułaski” stanowi obecnie główną siłę uderzeniową polskiej marynarki wojennej. „Kościuszko” został zbudowany w USA. W 1980 roku wszedł do służby w tamtejszych siłach morskich. Nosił wówczas nazwę USS „Wadsworth”. W 2002 roku okręt wycofano z US Navy i przekazano Polsce. Wtedy też zyskał nową nazwę.

Fregata ma ponad 135 m długości i 13,7 m szerokości. Jej załoga liczy przeszło 200 marynarzy. Okręt uzbrojony jest m.in. w dwie potrójne wyrzutnie torped Mk 32, wyrzutnię Mk 13 przystosowaną do odpalania rakiet Harpoon i Standard, zestaw obrony bezpośredniej Mk 15 Vulcan Phalanx oraz armatę morską OTO Melara kalibru 76 mm. Na pokładzie fregaty może bazować śmigłowiec morski SH-2G.

W przeszłości ORP „Kościuszko” wielokrotnie reprezentował Polskę podczas międzynarodowych ćwiczeń na Bałtyku, Morzu Północnym czy Atlantyku. W 2016 roku pełnił misję w ramach natowskiego zespołu fregat i niszczycieli SNMG2. Operował wówczas na morzach Śródziemnym, Egejskim i Czarnym.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mat. prasowe

dodaj komentarz

komentarze


Serwis K9 w Polsce
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Bohater odtrącony
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Nowe zadania szefa SKW
Wszystkie misje AWACS-a
W obronie wschodniej flanki NATO
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Abramsy w pętli
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Orzeł dla bohaterów
Pytania o europejską tarczę
Mobilne dowodzenie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Po przeprawie ruszyli do walki
Cień atomowej zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO