moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Historia korpusu pięć pięter pod ziemią

Mundury, flagi oraz cała, czternastoletnia historia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego nie tylko na fotografiach. To elementy wystawy poświęconej jednostce działającej w Szczecinie. Otwarto ją kilka dni temu, w największym cywilnym schronie w Polsce z okresu II wojny światowej.


Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne przy Dworcu Głównym to jedna z atrakcji historycznych miasta. W czasie wojny znajdował się tu schron przeciwlotniczy, który w latach powojennych został przebudowany na przeciwatomowy. Od kilku lat ten unikatowy obiekt militarny jest udostępniony zwiedzającym. Pięć pięter pod ziemią na mieszkańców i turystów czekają dwie trasy tematyczne: „II wojna światowa” i „Zimna wojna – czas PRL-u”.

Teraz podziemną wystawę uatrakcyjniła kolejna ekspozycja, poświęcona historii Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. – Chcemy pokazać naszą wielonarodowość i kontekst historyczny. Dzięki temu zainteresowani będą mogli poznać także historię tę bardziej nam współczesną – mówił podczas otwarcia wystawy gen. broni Bogusław Samol, dowódca szczecińskiego korpusu.

Przygotowania do jej otwarcia trwały niemal rok. Prace były warte wysiłku. Zwiedzający mogą obejrzeć unikatowe zdjęcia i kolorowe tablice poświęcone historii tej międzynarodowej jednostki. – To całe, czternastoletnie dzieje, od chwili powstania w 1999 roku, po dzień dzisiejszy. Przedstawiamy tu najważniejsze dla nas ćwiczenia, w tym między innymi „Crystal Eagle”, oraz misję w Afganistanie – tłumaczy mjr Marcin Walczak z korpusu. Tuż obok „w pigułce” historia krajów, które kolejno dołączały do korpusu: Danii, Niemiec, Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Czech, USA, Rumunii, Słowenii, Chorwacji i Węgier. Ekspozycję uzupełniają mundury krajów założycielskich korpusu: Polski, Niemiec i Danii oraz 14 flag: jedna natowska i trzynaście, należących do krajów członkowskich.

Na wystawie są też wyświetlane filmy promujące jednostkę stacjonującą na co dzień w Koszarach Bałtyckich. – Zrobiliśmy też specjalny plakat, na którym jest 13 miejsc na kolekcjonerskie karty, poświęcone poszczególnym krajom. Każdy może taki plakat zabrać ze sobą. To, zwłaszcza dla młodzieży, fajna pamiątka z naszej ekspozycji – dodaje mjr Walczak.

Dorota Podgórna z Podziemnych Tras Turystycznych nie ma wątpliwości, że wystawa będzie się cieszyła zainteresowaniem. – Już w dniu otwarcia mieliśmy pierwsze grupy zwiedzających – mówi Podgórna. Dodaje, że choć korpus funkcjonuje w Szczecinie od 14 lat i jest znany mieszkańcom, to wiedza o służbie w nim wciąż nie jest zbyt duża. – Wystawa z pewnością pomoże uzupełnić te braki. Dla nas stanie się też doskonałym uzupełnieniem stałych wystaw poświęconych II wojnie i czasom powojennym.

Mjr Walczak dodaje, że jednostka dość często angażuje się we współpracę ze społeczeństwem. – Kontaktujemy się ze szkołami, uczelniami. Ta wystawa będzie kolejną okazją, by ludzie spoza wojska mogli zobaczyć, jak na co dzień funkcjonujemy. Będą też mogli się przekonać, że korpus jest częścią Szczecina, a nasi żołnierze, także ci zza granicy, też czują się szczecinianami – dodaje oficer.

Jak zapowiadają żołnierze, wystawa będzie sukcesywnie wzbogacana o nowe eksponaty.

W czasie nalotów podczas II wojny światowej szczeciński cywilny schron był przeznaczony dla pięciu tysięcy osób. Znajduje się on na głębokości pięciu pięter, żelbetowe ściany i stropy mają grubość niemal trzech metrów. Powierzchnia całkowita schronu wynosi około trzech tysięcy metrów kwadratowych. Szczecińskie podziemie odwiedza rocznie ponad dziesięć tysięcy osób.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni został utworzony w 1999 roku przez Danię, Niemcy i Polskę. Obecnie służą w nim żołnierze z 13 krajów. Kolejno przystępowały: Estonia, Litwa i Łotwa (2004), Słowacja i Czechy (2005), USA (2006), Rumunia (2008), Słowenia (2009) Chorwacja (2012) oraz Węgry (2013). Jako część struktury wojskowej NATO, korpus może być wykorzystywany w ramach obrony krajów NATO, w operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. W czasie pokoju działa tylko jego kwatera główna w Szczecinie.
PG

autor zdjęć: Karol Sito

dodaj komentarz

komentarze


W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
 
Ślubowanie kadetów OPW
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Spadochroniarze na Podlasiu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwszy skok
Offset dla „Wisły”
Nowe śmigłowce kawalerii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Dobrowolsi – czas start!
Gwiazdy sportu dają lekcję
Skromny początek wielkiej wojny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lista trupich główek
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Roszady personalne w PGZ-ecie
Eurofightery znowu w Polsce
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rakietowy szach
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Będą kolejne „Daglezje-P”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Invictus w zimowym stylu
Zielone światło dla Barbary
Abramsy pod dobrą opieką
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Cud w Trewirze
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
„Avenger” na Monte Cassino
Wojna o porządek świata
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Lekcje z frontu
Śnieg może być groźną bronią
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zamiana po włosku
W rezerwie pasywnej będą oceny
Szef MON-u w Brukseli
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Bruksela przed szczytem
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO