moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mniej dwój na egzaminie z wf

Większość żołnierzy egzamin z wychowania fizycznego ma już za sobą. Wypadli lepiej niż w ubiegłym roku, mniej było dwój, a więcej czwórek – wynika z podsumowania wiosennej sesji. Bywało, że słabsze oceny zdobywali najmłodsi, którzy dopiero wstąpili do wojska. Ruszyła jesienna tura sprawdzianu.


Egzamin z wychowania fizycznego żołnierze zdają co roku. To obowiązek, tak zakłada ustawa o służbie wojskowej. W tym roku powinno się z niego wywiązać 96 115 żołnierzy. Egzaminy organizowane są zazwyczaj wiosną. Ci, którzy wtedy są w delegacji lub na zwolnieniu lekarskim, zdają jesienią. – Do testów w maju i czerwcu podeszło 76,1 proc. z nich – mówi płk Wiesław Świtaj, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Szkolenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Dowódcy w większości jednostek są zadowoleni z wyników wiosennej sesji. W 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej żołnierze wypadli lepiej niż w ubiegłym roku. Średnia ich ocen to mocna czwórka. – Prawie wszyscy, bo 97,4 proc., dostali pozytywne noty. Jednak już tradycyjnie najsłabiej wypadł bieg na trzy kilometry, potem podciąganie się na drążku – opowiada mjr Tadeusz Kaczmarski, szef Sekcji Wychowania i Sportu 1 Brygady.

Wymagania na egzaminie zależą od wieku, płci i stanowiska. Wśród pancerniaków z Wesołej najlepsi byli starsi żołnierze (powyżej 56 lat). Słabo zaś wypadli dwudziestolatkowie. Skąd takie zaskakujące wyniki? – To młodzi żołnierze, którzy niedawno wstąpili do wojska. Być może muszą jeszcze popracować nad swoją kondycją. Tym bardziej, że wymagania z wf dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do wojska są mniej restrykcyjne, niż te, które obowiązują podczas rocznego egzaminu – tłumaczy mjr Kaczmarski.

Ze swojej kondycji zadowoleni są też pancerniacy ze Świętoszowa. W 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej wiosną do egzaminu stanęło 90 proc. żołnierzy. – Najlepsi okazali się oficerowie. Na podstawie wyników można powiedzieć, że dostali czwórkę z plusem. Ale ogólna ocena sprawności całej brygady utrzymuje się od trzech lat na podobnym poziomie – mówi mjr Sławomir Wąs, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 10 Brygady.


Statystyki z całego wojska pokazują, że mniej żołnierzy dostało piątki. W tym roku było ich 38 proc., w 2012 – 40,0 proc. Spadła też liczba ocen dostatecznych (w 2012 r. było ich 15,3 proc, teraz – 13 proc.). Za to zmalała liczba tych, którzy nie zaliczyli egzaminu. W tym roku dwóje dostało 2 proc., rok temu – 2,8 proc. Jednocześnie więcej wojskowych zdobyło oceny dobre (rok temu było ich 41,9 proc., tym razem jest 47 proc.). – W sumie średnia ocena żołnierzy, którzy do egzaminów podchodzili wiosną wynosi 4.31. W porównaniu z rokiem 2012 jest lepsza o 0,18 – mówi płk Świtaj.

Jednak na ostateczne podsumowania jest jeszcze za wcześnie. Trzeba poczekać na wyniki sesji jesiennej. W tym roku jest ona organizowana po raz pierwszy dzięki znowelizowanemu rozporządzeniu. – W naszej brygadzie do końca października będą trwały sprawdziany dla żołnierzy, którzy wiosną byli z nich zwolnieni z powodów zdrowotnych lub służbowych – mówi mjr Wąs. Podsumowanie całorocznych egzaminów i średnia ocena wszystkich żołnierzy znane mają być w grudniu.

Co zdają żołnierze
Na sprawdzianie wojskowi muszą zaliczyć: marszobieg na dystansie 3 kilometrów, można go zamienić na pływanie w czasie 12 minut; podciąganie na drążku lub ugięcia ramion; skłony tułowia w przód przez dwie minuty oraz bieg po tzw. kopercie, który można zamienić na bieg wahadłowy.

Zmiany w egzaminie z wf
W przyszłym roku mają rozpocząć się prace nad zmianą zasad egzaminu z wf − wynika z informacji portalu polska-zbrojna.pl uzyskanych w Sztabie Generalnym. Przewiduje się m.in. wprowadzenie takich samych ćwiczeń dla kobiet i mężczyzn. Planowane są także zmiany w sposobie oceniania. Teraz liczy się ocena ogólna, oznacza to, że można dostać dwóję np. z marszobiegu, a egzamin i tak jest zaliczony. Zmiany zakładają, że sprawdzian będzie podzielony na dwie części: konkurencje sprawnościowe na hali sportowej oraz wytrzymałościowe na boisku czy basenie. Warunkiem zdania egzaminu będzie pozytywna ocena z obu części.

 

PG

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze


Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
 
Eurofightery znowu w Polsce
Skromny początek wielkiej wojny
„Avenger” na Monte Cassino
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szef MON-u w Brukseli
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowy szef CWCR
Którą drogą do armii?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zamiana po włosku
Invictus w zimowym stylu
Abramsy pod dobrą opieką
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zielone światło dla Barbary
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rakietowy szach
Pierwszy skok
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Cud w Trewirze
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Dobrowolsi – czas start!
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rusza kwalifikacja wojskowa
Nowoczesna łączność dla armii
Offset dla „Wisły”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojna o porządek świata
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Bruksela przed szczytem
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lekcje z frontu
Śnieg może być groźną bronią
Lista trupich główek
Air Show ’25 – do zobaczenia
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Roszady personalne w PGZ-ecie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO