moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Wojsk Łączności i Informatyki w Zegrzu

18 października w zegrzyńskim Centrum odbyły się obchody Święta Wojsk Łączności i Informatyki.


Święto Wojsk Łączności i Informatyki jest obchodzone w Siłach Zbrojnych RP na pamiątkę wykonania stałego połączenia pocztowego pomiędzy Krakowem a Wenecją. To ważne przedsięwzięcie wykonano 18 października 1558 roku dzięki staraniom króla Zygmunta II Augusta. Organizatorem tegorocznego święta był Zarząd Dowodzenia i Łączności (G6) Dowództwa Wojsk Lądowych (WL) SZ RP, a jego obchody odbyły się w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu „kolebce łączności”.

Centrum jest chlubnym kontynuatorem ponad 90-letniej tradycji oraz nowoczesnym, prężnie działającym i jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce, szkolącym łącznościowców nie tylko na potrzeby Wojsk Lądowych, ale również Marynarki Wojennej oraz Sił Powietrznych. Można więc powiedzieć, że w tych dniach łączność „wróciła do swoich korzeni”.

Obchody święta były połączone ze szkoleniem, podczas którego omówiono m.in.: efekty z dotychczasowej realizacji treningów „NOGAT-13”, system wsparcia użytkownika (help desk), przedstawiono projekt zasad operacyjnego wykorzystania systemu wsparcia dowodzenia w oparciu o C3IS Jaśmin, proces uruchomienia i eksploatacji systemu informatycznego na potrzeby ćwiczenia „Dragon 13” /„NOGAT-13”.

Przedstawiono także wnioski z realizacji zadań w 2013 roku, m.in.: wdrożenie systemu kierowania polem walki (BMS/BFT), wykorzystanie systemu symulacji pola walki JCATS, zgrywanie Systemu Wsparcia Dowodzenia i Kierowania Środkami Walki w ramach treningu „NOGAT-13”, doskonalenie mobilnej infrastruktury teleinformatycznej WL. Na zakończenie przedstawione zostały zasadnicze przedsięwzięcia do realizacji w 2014 roku oraz perspektywy rozwoju systemów teleinformatycznych w SZ RP.

Podczas obchodów Święta Wojsk Łączności i Informatyki zaproszeni goście mogli obejrzeć wyposażenie i funkcjonowanie systemów wspomagania procesu szkolenia. Odbyła się także msza święta w zegrzyńskim Kościele Garnizonowym, którą w intencji łącznościowców i informatyków odprawił proboszcz Parafii Garnizonowej w Zegrzu major Kryspin Rak.

W uroczystościach uczestniczyło wielu znamienitych osób m. in.:  zastępca dowódcy Wojsk Lądowych – szef Sztabu generał dywizji Andrzej Malinowski, przedstawiciel szefa Inspektoratu Systemów Informacyjnych pułkownik Andrzej Paterczyk, zastępca szefa Zarządu Planowania Systemów Dowodzenia i Łączności – P6 Sztabu Generalnego WP pułkownik Piotr Wojton, szef Zarządu Dowodzenia i Łączności (G6) Wojsk Lądowych pułkownik Karol Gulbas, przedstawiciele Dowództwa Generalnego oraz szkolnictwa wojskowego: dziekan Wydziału Zarządzania i Dowodzenia AON pułkownik Marek Wrzosek oraz zastępca dziekana Wydziału Elektroniki WAT pułkownik Zdzisław Chudy, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności generał brygady rezerwy Edmund Smakulski oraz przedstawiciele tego związku, dyrektorzy, szefowie  instytucji centralnych współpracujących z Zarządem Dowodzenia i Łączności, kierownicza kadra wojsk łączności i informatyki,  żołnierze, słuchacze kursów oraz pracownicy wojska.

Uroczystość odbyła się na auli Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Po wprowadzeniu sztandaru wojskowego Centrum zabrał głos pułkownik Gulbas, który przywitał zaproszonych gości, a w swoim przemówieniu powiedział: – Współczesne wojska łączności i informatyki dysponują sprzętem na światowym poziomie technologicznym i technicznym, posiadają niezbędną wiedzę operacyjną i techniczną do zapewnienia organom dowodzenia możliwości sprawnego kierowania wojskami oraz współpracy z innymi armiami. Działalność wszystkich łącznościowców i informatyków ukierunkowana jest na pogłębianie wiedzy z zakresu nowych technologii, nowego sprzętu, tak abyśmy ze swoich zadań mogli wywiązywać się jak najlepiej, służąc Wojskom Lądowym. Żołnierze i pracownicy wojska, z okazji dzisiejszego święta życzę Wam pomyślności w życiu osobistym, dużo szczęścia, satysfakcji z wykonywania zadań,  osiągania zamierzonych celów oraz kolejnych awansów. Niech dotychczasowe zaangażowanie, wiedza i umiejętności procentują w dalszej działalności służbowej, a pamięć o tym święcie przywołuje miłe wspomnienia.

Następnie został odczytany rozkaz okolicznościowy dowódcy Wojsk Lądowych z okazji Święta Łączności i Informatyki. Dyplomem uznania zostało wyróżnione Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki oraz Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia, a kordzikiem honorowym SZ RP za wybitny dorobek w służbie wojskowej Komendant CSŁiI pułkownik Ireneusz Fura.

Tytułem honorowym „Zasłużony Żołnierz RP” z odznaką tytułu honorowego  II stopnia wyróżniony został pułkownik Robert Bielewski, III stopnia podpułkownik Andrzej Golec, major Wiesław Maciążek, starszy chorąży Dawid Jabłoński oraz starszy sierżant Bogdan Dankiewicz. Natomiast za szczególne osiągnięcia podczas pełnienia służby w Wojskach Lądowych dowódca WL wyróżnił Odznaką Honorową Wojsk Lądowych podpułkownika Janusza Golińskiego, majora Romana Barwińskiego. Były też liczne urlopy nagrodowe, listy gratulacyjne, pochwały, dyplomy uznania, odznaki pamiątkowe DWL dla żołnierzy i pracowników wojska.

− Szanowni Państwo, istnienie i funkcjonowanie wojsk łączności i informatyki jest nierozerwalnie związane z historią, tradycjami polskiej wojskowości także Wojsk Lądowych. Chylę czoła przed wysiłkiem wielu pokoleń żołnierzy łącznościowców. Rad jestem, że tu właśnie w Zegrzu w kolebce wojskowej łączności i informatyki spotykają się jak co roku żołnierskie pokolenia, weterani, żołnierze  i pracownicy wojsk łączności i informatyki, spadkobiercy ich orężnych tradycji, ale także byli żołnierze zawodowi, żołnierze rezerwy tworzący przed laty podwaliny współczesnych  jednostek łączności. Cieszę się z obecności najmłodszego pokolenia żołnierzy tych zaczynających służbę.  Swoją codzienną służbą i pracą stwarzacie i zapewniacie nam dowódcom, dowódcom ogólnowojskowym odpowiednie warunki do dowodzenia wojskami  w każdej sytuacji, wykorzystując do tego  celu najnowocześniejszy potencjał telekomunikacyjny i informatyczny, istniejącą infrastrukturę łączności oraz jednostki i pododdziały, ale przede wszystkim ogromny potencjał ludzki, dobrze wyszkolony potencjał ludzki. Waszym zadaniem jest także wspomaganie informatyczne procesów decyzyjnych i poprzez przygotowywanie cyfrowych danych, analizę potencjału bojowego, a także symulacyjne opracowywanie przebiegu działań. Dzisiejsze święto jest wyrazem naszego uznania i szacunku dla waszego codziennego trudu w służbie dla Rzeczpospolitej i dla jej SZ. To także wyraz naszej pamięci o bohaterach łącznościowcach, obrońcach Rzeczpospolitej o ich żołnierskim losie. Czcijmy pamięć o nich − powiedział w swoim przemówieniu generał Malinowski.

Złożył serdeczne podziękowania dla wszystkich żołnierzy i pracowników wojsk łączności i informatyki za wysiłek, trud i zaangażowanie, oraz życzył wszystkiego najlepszego oraz spełnienia marzeń dla tych, którzy nie mają miejsca w nowych strukturach organizacyjnych.
Uroczystość zakończyła się wyprowadzeniem sztandaru wojskowego Centrum i wykonaniem wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Źródło: kpt. Krzysztof Baran

PZ

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


V Korpus z nowym dowódcą
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Prawda o zbrodni katyńskiej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO na północnym szlaku
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS
Jak wyszkolić pilota F-16?
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kurs z dzwonem
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Hiszpański palimpsest
Mundury w linii... produkcyjnej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto wojskowego sportu
Ocalały z transportu do Katynia
Psiakrew, harmata!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO