moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożegnanie bohatera z Dywizjonu 316

Piloci mówili o nim „Biskup”. Zaczynał jako technik, by w ciągu kilku lat stać się asem lotnictwa. Jednym z największych, jakiego miały Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii. Dziś 96-letni mjr Tadeusz Karnkowski spoczął w rodzinnym grobowcu w Wilczynie.


Uroczystości ku czci bohatera rozpoczęły się od mszy w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie prochy zmarłego w honorowej asyście zostały przewiezione do Wilczyna pod Koninem. Tam jeden z ostatnich uczestników walk o Wielką Brytanię spoczął w rodzinnym grobowcu.

Major Karnkowski był ziemianinem z Kujaw. Urodził się w 1917 roku, w majątku Wiśniewa. Ukończył warszawską Szkołę Podchorążych Lotnictwa. Po wybuchu wojny pomagał w ewakuacji Polskich Zakładów Lotniczych, następnie na rozkaz dowództwa wyjechał z Polski. Jego droga wiodła przez Rumunię, Maroko i Francję. Ostatecznie dostał się do Wielkiej Brytanii. Tam został oddelegowany do bazy w Blackpool, gdzie właśnie było formowane lotnictwo polskie. Początkowo pracował tam jako oficer techniczny. Uczył innych mechaniki i budowy silników. Wkrótce jednak trafił na roczny kurs pilotażu.

– Był rok 1941, piloci byli na wagę złota. Tym bardziej, że nasze lotnictwo miało za sobą nie tylko wojnę obronną z września 1939, ale też walki we Francji oraz bitwę o Anglię – tłumaczy dr Grzegorz Śliżewski, historyk specjalizujący się w dziejach polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanii. Karnkowski w swojej decyzji nie był osamotniony. – Na taką drogę zdecydowało się wielu techników. Wśród nich był choćby Florian Martini, oficer techniczny w dywizjonie „krakowskim”, który zasłynął m.in. tym, że ożenił się z aktorką znaną z filmów Charliego Chaplina – opowiada Grzegorz Śliżewski. Sam Karnkowski okazał się wyjątkowo utalentowanym i pojętnym uczniem. – Najlepszy dowód: został pilotem myśliwskim, a od takiego wymaga się większych umiejętności niż od pilota bombowca – podkreśla dr Śliżewski.

Piloci 316 Dywizjonu. Od lewej por. Tadeusz Karnkowski. Zdjęcie wykonane w Coltishall po walce, jaką piloci odbyli 18 października 1944 r. nad duńskim Ålborgiem z Messerschmittami Bf 109. Zgłosili wtedy sześć zestrzelonych samolotów.

We wrześniu 1942 roku Karnkowski został przydzielony do 316 Dywizjonu Myśliwskiego, zwanego też „warszawskim”. Do grudnia 1944 roku wykonał przeszło 130 lotów, w tym 84 bojowe. Samodzielnie zestrzelił co najmniej jeden samolot wroga oraz sześć bomb latających V-1. Na koncie ma też samolot zestrzelony wspólnie z towarzyszącym mu pilotem. – Koledzy nazywali go „Biskupem”, a jego wyczyny uwiecznił inny pilot i pisarz Bohdan Arct – wyjaśnia Śliżewski. Pseudonim nawiązuje do postaci jego przodka, żyjącego w XVI wieku prymasa Polski abp Stanisława Karnkowskiego.

Pod koniec wojny Karnkowski został przeniesiony w stan spoczynku i rozpoczął służbę instruktora w Angielskiej Operacyjnej Szkole Pilotażu. Trafił też do Dywizjonu 306. W maju 1946 prowadził go nawet w defiladzie wieńczącej działalność Polskich Sił Powietrznych w Anglii. Za zasługi na polu walki otrzymał Krzyż Wojenny Virtuti Militari, a także Krzyż Walecznych
Po wojnie mjr Karnkowski wraz z rodziną wyemigrował do Argentyny, a potem Stanów Zjednoczonych. Tam pracował w biurach konstrukcyjnych. W 1995 roku przeszedł na emeryturę.

– Uczestniczył prawie we wszystkich światowych zjazdach lotników polskich organizowanych przez Dowództwo Sił Powietrznych. Ostatni raz w Polsce gościliśmy go w sierpniu 2012 roku – wspomina ppłk Artur Goławski, rzecznik Dowódcy Sił Powietrznych.

Mjr Karnkowski zmarł w New Haven, 13 września.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Tadeusza Karnkowskiego

dodaj komentarz

komentarze

~mako
1382550060
Prezydent Komorowski odznaczył śp. mjra Karnkowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,1261,prezydent-odznaczyl-posmiertnie-tadeusza-karnkowskiego.html
C1-CF-ED-20

W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Front przy biurku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO na północnym szlaku
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
W Italii, za wolność waszą i naszą
Szpej na miarę potrzeb
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kadisz za bohaterów
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna na detale
Barwy walki
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
SOR w Legionowie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO