moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piloci latali na piątkę

Egzamin w powietrzu wszyscy zaliczyli na ocenę bardzo dobrą, w części teoretycznej prócz piątek było kilka czwórek. W czwartek w Poznaniu zakończył się „Zlot 2013”, podczas którego sprawdzianowi poddani zostali dowódcy eskadr, baz i skrzydeł lotnictwa wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

– Sprawdzian tylko potwierdził wysoki poziom wyszkolenia naszych pilotów. Lotnictwem mogą dowodzić tylko najlepsi. Dla innych nie ma tutaj miejsca – podkreśla gen. pil. Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych.

We wtorek do Poznania przyleciało blisko 50 różnego rodzaju samolotów i śmigłowców. Za ich sterami siedzieli przedstawiciele lotniczej elity. Raz w roku muszą się oni poddać sprawdzianowi, który weryfikuje ich umiejętności. Zadania praktyczne były bardzo zróżnicowane i zależały od rodzaju maszyny. Piloci F-16 musieli na przykład przechwycić w powietrzu inny samolot, piloci Su-22 początkowo mieli atakować cele wyznaczone na poligonie w Nadarzynie. – Z tego elementu organizatorzy sprawdzianu ostatecznie zrezygnowali. Ogólnie nacisk został położony na zadania nawigacyjne, rozpoznawcze i transportowe – tłumaczy ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowódcy Sił Powietrznych. Lotnicy musieli też zdać egzamin z budowy kabiny swojego statku powietrznego, a także test teoretyczny, który sprawdzał między innymi wiedzę dotyczącą regulaminów, instrukcji i technik pilotażu. Wypadli bardzo dobrze. Część praktyczną wszyscy zaliczyli na piątki. Takie też oceny przeważały w części teoretycznej (było kilka czwórek).

Uczestnicy „Zlotu 2013” wysłuchali również wykładów. Przedstawiciele dowództwa podsumowali mijający rok, mówili też o planach na kolejne miesiące.

Gen. pil. Majewski poinformował, że Siły Powietrzne mają w przyszłym roku dostać pieniądze, które pozwolą ich lotnikom spędzić w powietrzu 42,5 tysiąca godzin. Największy nalot będą mogli osiągnąć piloci z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Ich limit to niemal 19 tysięcy godzin. W planach znalazło się też przekazanie 300 milionów złotych na inwestycje budowlane w bazach w Powidzu, Dęblinie, Świdwinie, Mirosławcu oraz Krakowie.

Według dowódcy Sił Powietrznych niebawem powinna zapaść decyzja o modernizacji pozostałych samolotów PZL-Orlik 130 do wersji Glass Cockpit. – Z „cyfrowym” Orlikiem będziemy mieli dużą szansę przekształcenia bazy w Dęblinie w ośrodek szkolenia międzynarodowego – podkreśla gen. pil. Majewski. – Są państwa zainteresowane szkoleniem u nas kandydatów na pilotów – dodaje.

Podczas wykładów była też mowa o coraz większym bezpieczeństwie lotów oraz strukturze Inspektoratu Sił Powietrznych. Powstanie on w przyszłym roku i skupi lotnictwo wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Ma to zapewnić między innymi większą elastyczność w organizowaniu manewrów. – Dążymy do planowania bloków ćwiczeń połączonych i wielonarodowych, skupionych wokół naszych lotniczych manewrów „Eagle Talon” i rotacji pododdziału amerykańskiego Aviation Detachment – zaznacza gen. pil. Tomasz Drewniak.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marcin Czajko

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
W rezerwie pasywnej będą oceny
Nowe śmigłowce kawalerii
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Dobrowolsi – czas start!
Lekcje z frontu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Avenger” na Monte Cassino
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Skromny początek wielkiej wojny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zamiana po włosku
Liban uznany za strefę działań wojennych
Śnieg może być groźną bronią
Invictus w zimowym stylu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zielone światło dla Barbary
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Mocny sygnał od NATO
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wojna o porządek świata
Rusza kwalifikacja wojskowa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pierwszy skok
Ślubowanie kadetów OPW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Spadochroniarze na Podlasiu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rakietowy szach
Zimowy sprawdzian podchorążych
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Będą kolejne „Daglezje-P”
Szef MON-u w Brukseli
Lista trupich główek
Roszady personalne w PGZ-ecie
Cud w Trewirze
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Abramsy pod dobrą opieką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO