moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najwyższy czas ożywić współpracę

Pierwsze wspólne manewry państw Grupy Wyszehradzkiej odbędą się w przyszłym roku. Będziemy je organizowali co roku, by dobrze przygotować się do wystawienia w 2016 roku grupy bojowej V4 – mówi w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl Csaba Hende, minister obrony Węgier.

 

Wspólnie z ministrem Tomaszem Siemoniakiem podpisał pan w czwartek umowę o współpracy wojskowej Polski i Węgier. Co ona obejmuje?

Csaba Hende: Umowa otwiera nowe możliwości współpracy, a tę dotychczasową dynamizuje. Nie ma takiego obszaru życia żołnierza, który nie byłby nią objęty. Wprawdzie bezpośrednio nie wynikają z niej żadne działania, bo to umowa ramowa, ale nadaje ona właściwy kształt wzajemnym relacjom. Będzie prawną podstawą do przyszłych wspólnych działań. Mieliśmy już z Polską podpisane podobne porozumienie, ale wygasło w 2001 roku. Uznaliśmy, że już najwyższy czas, by zawrzeć nowe. To aż dziwne, że przez tyle lat, mimo bliskiej współpracy, nie mieliśmy zawartej umowy ramowej.

Jednym z tematów rozmów z ministrem Siemoniakiem była możliwość wspólnych zakupów sprzętu wojskowego w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Kiedy możemy się spodziewać pierwszych tego typu przedsięwzięć?

Podpisane porozumienie daje nam prawną możliwość dokonywania wspólnych zakupów oraz wspólnej produkcji. Niestety, nie nastąpi to szybko. Na Węgrzech udało nam się wprawdzie ustabilizować budżet wojskowy, ale na bardzo niskim poziomie, poniżej 1 proc. PKB. Oznacza to, że w najbliższych dwóch latach będziemy mieli bardzo skromne możliwości rozwojowe. Jednocześnie rząd węgierski zadeklarował, że od 2016 roku wydatki na obronność będą rosły o 0,1 proc. PKB rocznie, aż do 2022 roku włącznie. Wtedy pojawią się w naszym budżecie dodatkowe pieniądze, które będziemy mogli wykorzystać na sfinansowanie zakupu nowego sprzętu, zastępującego postradzieckie uzbrojenie, sukcesywnie wycofywane ze służby. Nasz rząd jest żywo zainteresowany propozycją wspólnych zakupów, bo pozwolą one zaoszczędzić środki budżetowe. Musimy się do tego dobrze przygotować, bo to skomplikowane prawnie i organizacyjnie przedsięwzięcie, ale zawarta z Polską umowa jest krokiem w dobrym kierunku.

Wzajemne użyczanie sobie poligonów, wspólne ćwiczenia, wymiana kadr wojskowych uczelni – współpraca wojskowa Polski i Węgier szybko się rozwija…

Takie zadanie postawili nam nasi premierzy. Mamy współpracować w ramach Grupy Wyszehradzkiej, której głównym zadaniem jest wystawienie w 2016 roku grupy bojowej Unii Europejskiej. Organizowanie co roku wspólnych ćwiczeń ma nas przygotować do tego zadania. Pierwsze manewry V4 odbędą się już w przyszłym roku.

Tymczasem, już za kilkanaście dni, węgierscy żołnierze przyjadą do Polski na ćwiczenia Steadfast Jazz.

W tym manewrach weźmie udział około 120 naszych żołnierzy. Część z nich będzie ćwiczyć w sztabach, do Polski przyjadą też węgierscy przeciwlotnicy. Chcemy, by w manewrach wzięły udział nasze myśliwce Gripen. Trwają jeszcze ostatnie negocjacje w tej sprawie, ale mam nadzieję, że uda się wszystko załatwić i nasi piloci będą mogli ćwiczyć na polskim niebie.

Na ostatnim szczycie ministrów obrony państw NATO Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny Sojuszu, ogłosił, że także NATO będzie częściej ćwiczyć. Inicjatywa wspólnych manewrów V4 wpisuje się w tę koncepcję.

„Connected Forces Initiative”, którą przedstawił Rasmussen jest odpowiedzią na dwa zjawiska. Z jednej strony, w przyszłym roku kończy się bojowa operacja w Afganistanie. Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu armie Sojuszu uzyskały wysoki poziom interoperacyjności. Budowa tego potencjału kosztowała nas bardzo wiele. Nie tylko w wymiarze finansowym, ale także ofiary żołnierskiej krwi. By tego nie zaprzepaścić, musimy regularnie ćwiczyć. Z drugiej strony, Stany Zjednoczone zapowiedziały redukcję swoich sił stacjonujących w Europie. Trwa wycofywanie dwóch brygad US Army. Nie możemy pozwolić, by nagle w europejskim systemie bezpieczeństwa powstała wyrwa. Cykliczne ćwiczenia mają zapewnić odpowiedni poziom gotowości operacyjnej europejskiego układu.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1382878620
Dlaczego zapraszamy Japonię do wizyty a później podpisujemy coś z Koreą. nie mozna kumplować się z wszystkimi.
DB-A6-73-01

Offset dla „Wisły”
 
Dobrowolsi – czas start!
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lekcje z frontu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Śnieg może być groźną bronią
Pierwszy skok
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Ślubowanie kadetów OPW
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowy szef CWCR
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Spadochroniarze na Podlasiu
Wojna o porządek świata
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nowe śmigłowce kawalerii
Rakietowy szach
Skromny początek wielkiej wojny
Którą drogą do armii?
W rezerwie pasywnej będą oceny
„Avenger” na Monte Cassino
Mocny sygnał od NATO
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zimowy sprawdzian podchorążych
Invictus w zimowym stylu
Eurofightery znowu w Polsce
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zamiana po włosku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Bruksela przed szczytem
Rusza kwalifikacja wojskowa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zielone światło dla Barbary
Cud w Trewirze
Lista trupich główek
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Będą kolejne „Daglezje-P”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szef MON-u w Brukseli
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO