moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odznaczenia w 95. rocznicę

Tutaj gromadzi się cała wiedza, mądrość i doświadczenia poprzednich pokoleń w kwestiach obronności i bezpieczeństwa państwa – mówił minister Tomasz Siemoniak podczas obchodów 95. rocznicy ustanowienia Sztabu Generalnego WP. Na uroczystości można było obejrzeć Cadillaca, podobnego do tego, jakim jeździł Józef Piłsudski.


Podczas obchodów jubileuszu w Sztabie Generalnym minister obrony Tomasz Siemoniak mówił o przyszłości tej instytucji w 2014 roku, gdy wejdzie w życie reforma dowodzenia. – Sztab będzie wówczas odpowiedzialny za planowanie m.in. w kwestii naszego zewnętrznego bezpieczeństwa i obecności w NATO, a jego szef stanie się najbliższym współpracownikiem ministra – podkreślał minister Siemoniak. Nawiązał też do historii Sztabu. – Polscy patrioci szykujący zręby niepodległości uznali, że sztab, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem zewnętrznym państwa, jest jedną z najważniejszych dla nas instytucji – mówił minister.

Gen. broni Mieczysław Gocuł, szef SG WP podkreślał, że pozostanie on strategiczną instytucją dla polskich sił zbrojnych. – Naszym zadaniem jest dążenie do optymalnego wykorzystania potencjału armii, przewidywanie przyszłych zagrożeń bezpieczeństwa, opracowywanie strategii użycia, doskonalenia i rozwoju polskiego wojska – wyliczał generał.

Z okazji święta minister i gen. Gocuł wręczyli żołnierzom i pracownikom Sztabu przyznane przez prezydenta, szefa MON i szefa Sztabu medale, odznaczenia i wyróżnienia.


Podczas uroczystości można też było obejrzeć przedwojennego amerykańskiego Cadillaca. – To wóz podobny do tego, jaki powstał dla marszałka Józefa Piłsudskiego w 1934 roku, a którym potem jeździł m.in. szef Sztabu Głównego gen. bryg. Wacław Stachiewicz – tłumaczył historyk i miłośnik motoryzacji dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej. Oryginalny, ale zniszczony Cadillac Fleetwood zbudowany dla Marszałka stoi w Muzeum Motoryzacji w Warszawie. Z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego unikalny wóz zostanie odrestaurowany.

Prezydent Bronisław Komorowski z okazji 95-lecia SGWP odznaczył:

gen. bryg. Zdzisława Antczaka - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski;
gen. broni pil. Lecha Majewskiego - Lotniczym Krzyżem Zasługi;

Wojskowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: gen. broni Marek Tomaszycki; gen. bryg. Wojciech Grabowski, ppłk Artur Malinowski;

Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymali: Alina Różycka-Kasperek i Stanisław Tubielewicz.

Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę uhonorowani zostali: płk Dariusz Zagórski, płk Waldemar Zakrzewski, ppłk Grzegorz Antolak oraz ppłk Eugeniusz Bryk.

Sztab Generalny Wojska Polskiego został powołany 25 października 1918 roku przez Radę Regencyjną Królestwa Polskiego. Jego głównym zadaniem było planowanie operacyjne i dowodzenie. Pierwszym szefem Sztabu został gen. Tadeusz Rozwadowski. W 1928 roku nazwę instytucji przemianowano na Sztab Główny. W latach trzydziestych Sztab zajmował się przygotowaniem i realizacją planu modernizacji i rozbudowy sił zbrojnych. W momencie wybuchu wojny we wrześniu 1939 roku instytucję przekształcono w Sztab Naczelnego Wodza. Pod tą nazwą działała też w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie – we Francji i Anglii. 8 sierpnia 1944 roku w Lublinie przystąpiono do organizacji Sztabu Głównego Wojska Polskiego w ramach Naczelnego Dowództwa. 10 lipca 1945 roku przemianowano go na Sztab Generalny, główną instytucję dowodzenia ministra obrony narodowej. Od 7 maja 2013 roku jego szefem jest gen. broni Mieczysław Gocuł. Jako najwyższy stopniem i rangą generał wojska polskiego, dowodzi i kieruje siłami zbrojnymi w okresie pokoju w imieniu ministra obrony. Podlegają mu wszystkie rodzaje wojsk, a także Dowództwo Operacyjne SZ i Inspektorat Wsparcia SZ. Sztab zajmuje się programowaniem rozwoju oraz planowaniem użycia armii w okresie pokoju i kryzysu, organizacją systemów dowodzenia, kierowania, rozpoznania i logistyki, planowaniem modernizacji technicznej oraz określeniem głównych kierunków szkolenia wojsk. Po reformie kierowania i dowodzenia armią, która wejdzie w życie 1 stycznia 2014 roku zmieni się rola Sztabu. Zajmie się planowaniem strategicznym i opracowywaniem wieloletnich programów rozwoju sił zbrojnych. Będzie też instytucją doradczą m.in. dla ministra obrony. W Sztabie służy i pracuje 600 osób.

AD

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON, Anna Dabrowska

dodaj komentarz

komentarze


Mocny sygnał od NATO
 
Zachód przeciwko „korsarzom”
Offset dla „Wisły”
Ślubowanie kadetów OPW
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szef MON-u w Brukseli
Eurofightery znowu w Polsce
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zimowy sprawdzian podchorążych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lekcje z frontu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Roszady personalne w PGZ-ecie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Invictus w zimowym stylu
Zielone światło dla Barbary
Liban uznany za strefę działań wojennych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Dobrowolsi – czas start!
Nowe śmigłowce kawalerii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Którą drogą do armii?
W rezerwie pasywnej będą oceny
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwszy skok
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zamiana po włosku
Rakietowy szach
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Avenger” na Monte Cassino
Abramsy pod dobrą opieką
Spadochroniarze na Podlasiu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Będą kolejne „Daglezje-P”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wojna o porządek świata
Śnieg może być groźną bronią
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Cud w Trewirze
Bruksela przed szczytem
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO