moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe orkiestry zagrają razem

Utwory symfoniczne najlepiej gra orkiestra z Poznania i Wrocławia, jazz muzycy z Bytomia, a pieśni patriotyczne – z Dęblina i Bydgoszczy. W armii działa 20 wojskowych orkiestr. Do tej pory podlegały one różnym dowództwom, w związku z reformą kierowania armią, od listopada będą miały jednego dowódcę – Garnizonu Warszawa.


– Przeznaczenie orkiestr oraz ich zadania pozostaną takie same, ale dzięki jednemu dowództwu zarządzanie nimi i koordynowanie udziału w uroczystościach będzie sprawniejsze – podkreśla ppłk dr Paweł Lewandowski z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, inspektor Orkiestr Wojskowych.

Wojskowe orkiestry podlegały dotychczas różnym dowódcom rodzajów sił zbrojnych oraz Inspektorowi Wsparcia. W Wojskach Lądowych było ich dziewięć, w Siłach Powietrznych pięć, po dwie orkiestry podlegały: Marynarce Wojennej, Inspektoratowi Wsparcia i Dowództwu Garnizonu Warszawa. Dziś z muzykami pożegnał się dowódca Wojsk Lądowych. – Przekazanie orkiestr dowódcy Garnizonu Warszawa jest związane z wprowadzeniem w życie od nowego roku reformy dowodzenia siłami zbrojnymi – wyjaśniał gen. broni Zbigniew Głowienka, dowódca Wojsk Lądowych podczas spotkania w Cytadeli.

Nowa ustawa zamiast kilku dowództw wprowadza jedno – Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Dlatego minister obrony zdecydował, że wszystkie orkiestry wojskowe, będą od 3 listopada podporządkowane dowódcy Garnizonu Warszawa.

– W orkiestrach Wojsk Lądowych służą doświadczeni i profesjonalni muzycy, cieszę się, że będę pracował z takimi fachowcami – zapewniał gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa. Dodał, że jeszcze w tym roku w DGW zacznie działać wydział orkiestr wojskowych. – Jego zadaniem będzie koordynowanie działań orkiestr i ich występów – wyjaśniał płk Mariusz Kubarek, pomocnik dowódcy Garnizonu ds. Ceremoniału Wojskowego.

Wojskowe orkiestry dają każdego roku 5 tysięcy występów. – To wspaniali ambasadorzy i promotorzy wojska, zarówno w Polsce, jak i poza granicami – przypomina ppłk dr Paweł Lewandowski. Muzycy w mundurach wykonują utwory należące do wojskowego ceremoniału, zapewniają muzyczną asystę honorową podczas oficjalnych uroczystości, ale też uczestniczą w pokazach musztry paradnej i konkursach orkiestr wojskowych.


– Nie ma właściwie utworu, którego wojskowe orkiestry nie byłyby w stanie wykonać – zapewnia inspektor Orkiestr Wojskowych. Często mają też one swoje ulubione gatunki muzyczne np. utwory symfoniczne to mocna strona orkiestr z Poznania i Wrocławia, jazz najlepiej grają muzycy z Bytomia, a pieśni patriotyczne – z Dęblina i Bydgoszczy.

Wojskowi muzycy potrafią też występować w niemal każdych warunkach. – Graliśmy już w salach koncertowych, w domach kultury i na placach apelowych, ale też na przykład w lasach poligonu drawskiego – wspomina mjr Mariusz Dziubek, dowódca – kapelmistrz orkiestry z Wrocławia.

W armii działa 20 orkiestr wojskowych. Dowództwu Garnizonu Warszawa podlega Orkiestra Reprezentacyjna WP i orkiestra z Warszawy-Wesołej. Wojskom Lądowym orkiestry: we Wrocławiu, Krakowie, Elblągu, Giżycku, Szczecinie, Żaganiu, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach. Siłom Powietrznym muzycy z Poznania, Bytomia, Dęblina, Koszalina i Radomia. Marynarce Wojennej orkiestry w Gdyni i Świnoujściu, Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych – w Toruniu i Bydgoszczy.

Cywilni muzycy, którzy chcą grać w wojskowej orkiestrze, muszą ukończyć kurs podoficerski w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu. O miejsce na nim mogą się starać absolwenci średnich szkół muzycznych. Podczas kursu muzyków orkiestr wojskowych uczą się oni gry na instrumencie, ale też umiejętności specyficznych dla wojskowych muzyków, czyli jednoczesnego grania i chodzenia oraz musztry paradnej. Nauka kończy się promocją na pierwszy stopień podoficerski – kaprala.

 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Marian Kluczyński, Tadeusz Domowski

dodaj komentarz

komentarze


Śnieg może być groźną bronią
 
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Roszady personalne w PGZ-ecie
Eurofightery znowu w Polsce
Liban uznany za strefę działań wojennych
Skromny początek wielkiej wojny
Lekcje z frontu
Wojna o porządek świata
Offset dla „Wisły”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zielone światło dla Barbary
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rusza kwalifikacja wojskowa
Bruksela przed szczytem
Invictus w zimowym stylu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rakietowy szach
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zamiana po włosku
Dobrowolsi – czas start!
Cud w Trewirze
Szef MON-u w Brukseli
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Mocny sygnał od NATO
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Abramsy pod dobrą opieką
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pierwszy skok
„Avenger” na Monte Cassino
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Którą drogą do armii?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO