moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Komandosi będą ćwiczyć w brazylijskiej dżungli

Wspólne ćwiczenia wojsk specjalnych i powołanie międzynarodowego klubu użytkowników samolotów Casa – to plany polsko-brazylijskiej współpracy wojskowej. Minister obrony Tomasz Siemoniak omawiał je z Celso Amorim, szefem MON Brazylii. Ministrowie spotkali się podczas obrad Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie.– Grupa Wyszehradzka chce budować mocniejsze partnerstwo. Jesteśmy gotowi wspólnie inicjować działania nawet z odległymi krajami, takimi jak Brazylia – mówił minister Tomasz Siemoniak po spotkaniu ministrów obrony państw Grupy V4. Do Bratysławy przyjechali politycy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz minister obrony Brazylii.

Gospodarz szczytu Martin Glváč, szef MON Słowacji podkreślał, że spotkanie nazwano „Grupą Wyszehradzką Plus”. – Kontynuujemy formułę, którą rozpoczął minister Siemoniak w marcu w Warszawie, zapraszając na rozmowy Grupy V4 ministrów obrony Niemiec i Francji – wyjaśniał Glváč. Gość specjalny – szef brazylijskiego MON Celso Amorim zapewniał, że jego kraj jako partner strategiczny Unii Europejskiej,  poszukuje w tym regionie nowych form współpracy.

W Bratysławie padły konkretne propozycje. Czeski minister Vlastimil Pick uważa, że państwa, których wojska używają samolotów typu Casa powinny powołać klub użytkowników tych maszyn transportowych.  Należy do nich m.in. Polska i Brazylia. – Pełniłby on rolę forum wymiany informacji o tym typie samolotu i doświadczeń z jego eksploatacji, dawał możliwość wspólnych szkoleń, remontów czy zakupy części – dodawał minister Siemoniak.

Szef polskiego MON przypominał, że polsko-brazylijska współpraca wojskowa układa się bardzo dobrze, a w 2010 roku w stolicy Brazylii powołano polski attachat obrony. Tomasz Siemoniak mówił głównie o nawiązaniu współpracy polskich i brazylijskich komandosów. – Nasi specjalsi mogliby ćwiczyć w różnych warunkach klimatycznych i terenowych, np. szkoliliby się w dżungli – wyjaśniał minister. Zapowiedział podpisanie w przyszłości z Brazylią umowy o wojskowej współpracy i memorandum o współdziałaniu wojsk specjalnych.

Ministrowie Grupy V4 rozmawiali także o przygotowaniach do utworzenia Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE. Tamás Vargha, wiceminister obrony Węgier podkreślał, ustalenia, które zapadły dwa tygodnie temu w czasie spotkania premierów państw V4 na Węgrzech. Postanowiono wówczas, że  wojska grupy będą raz w roku organizować wspólne ćwiczenia. Pozwoli to lepiej  zgrać grupę bojową przed dyżurem, który ma objąć w 2016 roku. O tym, kiedy odbędą się pierwsze wspólne manewry, zdecyduje państwo, które obecnie przewodniczy Grupie, czyli Węgry.

***
Grupa Wyszehradzka V4 jest regionalną formą współpracy czterech państw: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W 1991 roku powołały ją tworzące tzw. Trójkąt Wyszehradzki: Polska, Węgry i Czechosłowacja. Po podziale Czechosłowacji w 1993 roku, członkami grupy stały się Czechy i Słowacja. Przewodnictwo Grupie obejmują rotacyjnie kolejne państwa. W połowie tego roku od Polski przewodnictwo przejęły Węgry.

***
Decyzję o utworzeniu Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE zapadła w marcu w czasie spotkania ministrów obrony Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Jednostka ma osiągnąć gotowość operacyjną w 2016 roku i liczyć 3 tys. żołnierzy. Na jej czele stanie polski oficer, a polski kontyngent będzie stanowić ok. 1200 żołnierzy. Obok zadań operacyjnych,  jednostka będzie pomagała walczyć z klęskami żywiołowymi.

AD

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1383059700
Rozumiem, że do każdej grupy Żołnierzy czy to na misjach bojowych Afganistan czy to na szkoleniowych przypisana jest odpowiednia ilość Żandarmerii z odpowiednią szarżą co by nasi Żołnierze zachowywali się godnie i ustawowo.
DB-A6-73-01

Jeśli nie Jastrząb, to…
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
V Korpus z nowym dowódcą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barwy walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Święto wojskowego sportu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Ramię w ramię z aliantami
Wojsko inwestuje w Limanowej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kurs z dzwonem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
Głos z katyńskich mogił
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO