moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczymy tak samo, jak walczymy

Polska znakomicie wywiązała się z obowiązków gospodarza Steadfast Jazz. Choć do ćwiczeń zostało jeszcze kilka dni, jestem przekonany, że zdacie ten egzamin na piątkę – mówi gen. Hans-Lothar Domröse, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum odpowiedzialnego za Siły Odpowiedzi NATO.


Co zadecydowało, że ćwiczenia Steadfast Jazz 2013 odbędą się na terenie Polski i krajów bałtyckich?

Gen. Hans-Lothar Domröse: Kraje gospodarze same zaproponowały przeprowadzenie ćwiczeń na ich terytorium, a Sojusz przychylił się do tego pomysłu. Musimy pamiętać, że manewry będą się odbywać nie tylko na terytorium Polski, Litwy i Łotwy, ale także w Belgii, Norwegii, Włoszech, Niemczech i Holandii.

Steadfast Jazz 2013 są największymi od kilku lat ćwiczeniami NATO w Europie. Czy wcześniej już odbywały się większe i poważniejsze ćwiczenia?

Steadfast Jazz to pierwsze tej skali manewry od 2006 roku, które zawierają elementy poligonowe. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy NATO posiada dobrze wyszkolone wojska jest właśnie organizowanie tego rodzaju ćwiczeń. We współczesnej historii Sojuszu odbyły się trzy manewry na większą skalę – Steadfast Jaguar w 2006 roku oraz dwie odsłony ćwiczeń Strong Resolve w 1998 i 2002 roku.

Czy słusznie wielu komentatorów wiąże je z zakończonymi niedawno rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami Zapad-13?

Steadfast Jazz 2013 są ćwiczeniami certyfikującymi Siły Odpowiedzi NATO i częścią cyklu Steadfast. W jego ramach odbyło się już 17 manewrów w 14 krajach Sojuszu. Rozumiem, że część komentatorów może łączyć je z ćwiczeniami Zapad-13, ale żadne takie związki nie istnieją.

Proszę powiedzieć, jak duże są Siły Odpowiedzi NATO? Jak liczne wojska i ile sprzętu NATO utrzymuje w ciągłej gotowości do działania?

Na Siły Odpowiedzi w 2014 roku będą się składać Joint Task Force (Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych NATO w Brunssum) oraz dowództwa poszczególnych rodzajów sił zbrojnych (wojsk lądowych, marynarki, lotnictwa i wojsk specjalnych) – w przyszłym roku te zadania wypełniać będą odpowiednio: francuski Korpus Szybkiego Reagowania, włoska marynarka wojenna, Sojusznicze Dowództwo Sił Powietrznych w Ramstein oraz włoskie Dowództwo Połączonych Sił Specjalnych. W skład NRF wejdą także międzynarodowy batalion do walki z zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi, którego podstawą będą pododdziały z Francji oraz Grupa Wsparcia Logistycznego (JFC Brunssum). Siły odpowiedzi to w sumie około 13 tys. będących w ciągłej gotowości żołnierzy wystawionych przez członków NATO. Dają Sojuszowi możliwość szybkiej reakcji na wszelkie kryzysy w dowolnym zakątku świata.

Ćwiczenia polegają na długim, wcześniejszym planowaniu i wielu przygotowaniach. Są jak spektakl poprzedzony wieloma próbami. Gdyby sytuacja zmusiła te same wojska i dowództwa do działań nagłych – „z marszu” – wszystko przebiegłoby równie sprawnie?

Na to pytanie mogę odpowiedzieć jednym zdaniem – ćwiczymy tak samo, jak walczymy. Rozwijając, mogę dodać, że natowskie ćwiczenia są planowane tak, by jak najlepiej odwzorować współczesne pole walki. Zmniejszamy nasze zaangażowanie w Afganistanie i takie manewry jak Steadfast Jazz zapewnią podstawę do utrzymania wysokiego poziomu interoperacyjności między armiami członków Sojuszu. Tegoroczne ćwiczenia będą przeprowadzone w pełnym cyklu operacyjnym. Zaczynając od planowania reakcji na kryzys, poprzez transport wojsk na duże odległości, budowę struktury dowodzenia, aż do efektywnego użycia wojsk w odpowiedzi na dynamicznie zmieniającą się sytuację kryzysową.

Polscy dowódcy, pełniący dyżur w Grupach Bojowych Unii Europejskiej, zwracali uwagę, że wyszkolenie wojska i gotowość do misji to jedno, a szybkie przemieszczenie ich w odległe miejsce działań to znacznie trudniejsza sprawa. Czy Siły Odpowiedzi NATO są gotowe do szybkiego przemieszczania się na bardzo duże odległości?

Tak. Ćwiczymy nie tylko działanie Sił Odpowiedzi NATO, ale także fizyczne przerzucanie tych jednostek w rejon kryzysu. Na przykład, moje dowództwo będzie się mieściło w Adazi pod Rygą, a francuski Korpus Szybkiego Reagowania będzie działał w Polsce. Łącznie na Steadfast Jazz 2013 będzie ćwiczyło ponad 6 tys. wojskowych, większość z nich na stanowiskach bojowych.

Czy w czasie globalnego kryzysu ekonomicznego, gdy wiele krajów zmniejsza wydatki na wojsko, przygotowanie tych ćwiczeń i ich przeprowadzenie nie wiązało się z trudnościami?

Przygotowywaliśmy się do tych manewrów od 2011 roku i przeanalizowaliśmy wszystkie aspekty i wyzwania z nimi związane. Pragnę podkreślić, że Steadfast Jazz to ćwiczenia, które urzeczywistniają natowską Connected Forces Initiative. Jednym z jej filarów jest program szeroko zakrojonych ćwiczeń z wojskami, w których biorą udział zarówno państwa NATO, jak i nasi partnerzy spoza Sojuszu.

W 2015 roku NATO zamierza przeprowadzić kilkanaście ćwiczeń, w tym jedno o bardzo znaczącym rozmiarze i zakresie. Czy uchyli Pan rąbka tajemnicy, gdzie się odbędzie?

Zaplanowane na 2015 rok ćwiczenia będą pierwszymi wielopoziomowymi i międzynarodowymi manewrami, które rozpoczną i od razu sprawdzą na żywo działanie Connected Forces Initiative. W ich trakcie zostaną sprawdzone wszystkie szczeble dowodzenia, od strategicznego do taktycznego. Ich przeprowadzenie pomoże także osiągnąć pełną gotowość operacyjną nowej strukturze Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO ds. Operacyjnych. Co równie ważne, chcemy zaproponować nową formułę wspólnych ćwiczeń, która pozwoli na oszczędności finansowe. Każdy kraj będzie miał możliwość podjęcia decyzji, czy chce uczestniczyć we wspólnych manewrach w pełnej skali, czy tylko w wybranym aspekcie. Mam nadzieję, że wielu członków Sojuszu będzie zainteresowanych tym rozwiązaniem, co pozwoli zmniejszyć liczbę manewrów regionalnych, dwu- lub trzystronnych, na rzecz tych ogólnonatowskich. To z jednej strony wygeneruje oszczędności, z drugiej pozwoli utrzymać integralność sił NATO na obecnym poziomie.

Rozpoczęcie ćwiczenia Steadfast Jazz 2013 już niedługo. Pana dowództwo na bieżąco obserwuje przygotowania do nich. Czy polskie wojsko, a głównie nasza logistyka, dobrze zdaje egzamin w tej początkowej fazie?

Jeden z dwóch głównych elementów ćwiczeń Steadfast Jazz 2013 odbędzie się w Polsce – chodzi o ćwiczenia na poligonie. To na terytorium waszego kraju zostanie rozlokowany francuski Korpus Szybkiego Reagowania. Muszę przyznać, że Polska to bardzo kompetentny, odpowiedzialny i zaangażowany gospodarz. Sprawdzian dla waszych pododdziałów jeszcze przed wami, ale już dzisiaj jestem przekonany, że zdacie ten egzamin na piątkę.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: ppor. Agnieszka Pytko, arch. NATO

dodaj komentarz

komentarze


Ogień w podziemiu
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Psiakrew, harmata!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Prawda o zbrodni katyńskiej
Cena wolności
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
V Korpus z nowym dowódcą
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Animus Fortis, czyli mężny duch
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Weterani i bokser „Master”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
25 lat w NATO – serwis specjalny
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto wojskowego sportu
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO na północnym szlaku
Hiszpański palimpsest
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część druga
Jak wyszkolić pilota F-16?
Sprawa katyńska à la española

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO