moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent podpisał ustawę pragmatyczną

Ta ustawa pozwoli lepiej wykorzystać potencjał żołnierzy – mówił prezydent Bronisław Komorowski po podpisaniu nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Uroczystość odbyła się w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku.


Ustawa pragmatyczna to jeden z najważniejszych dokumentów regulujących warunki pełnienia służby przez żołnierzy zawodowych. Nowe przepisy mają ułatwić i ustabilizować służbę wojskową. – Ustawę, która pozwoli lepiej wykorzystać potencjał żołnierzy, podpisuję w jednej z najnowocześniejszych jednostek wojskowych – podkreślał prezydent Komorowski.

Prezydent podziękował Tomaszowi Siemoniakowi, ministrowi obrony narodowej, bo to właśnie w kierowanym przez niego resorcie opracowano nowe przepisy. – Podpisana dziś ustawa wprowadza rozwiązania stabilizujące służbę wojskową. Realizuje także postulaty wielu osób. Liczę, że wkrótce sami żołnierze odczują korzyści z przyjętych przepisów – mówił minister Siemoniak.

W nowelizacji ustawy pragmatycznej z 2003 roku znalazło się ponad 70 poprawek. Wśród najważniejszych są: odejście od zasady tożsamości stopnia wojskowego i stanowiska, zniesienie liczby kadencji w korpusach podoficerskim i oficerskim, możliwy będzie także awans bez konieczności zmiany stanowiska. Wprowadzono nowe zasady dotyczące opiniowania żołnierzy. Zgodnie z nowymi przepisami wojskowi będą opiniowani przez przełożonych co roku, a nie co trzy lata, jak było dotychczas. W skali ocen pojawiła się dodatkowa ocena – wzorowy, dla szczególnie wybijających się żołnierzy. Pojawił się też wymóg, zgodnie z którym kontrakt będzie można przedłużyć jedynie z żołnierzem, który z oceny ogólnej uzyska stopień co najmniej dobry.

Możliwe będzie przeniesienie żołnierza na niższe stanowisko etatowe, w sytuacji, gdy zajmowane przez niego ulega likwidacji. Taki ruch możliwy będzie także wtedy, gdy żołnierz jest przeniesiony do rezerwy kadrowej i czeka na etat zgodny z jego stopniem wojskowym. W obu przypadkach warunkiem przeniesienia będzie zgoda żołnierza. Wydłużono okres, w którym żołnierz służby kontraktowej będzie mógł spędzić w rezerwie kadrowej – będzie to okres nie dłuższy niż pół roku. W przypadku żołnierza służby stałej – do 2 lat. Nowelizacja znosi liczbę kadencji u podoficerów i oficerów. Kadencyjność będzie obowiązywała w przypadku oficerów mianowanych przez prezydenta chodzi o szefa Sztabu Generalnego WP, dowódców generalnego oraz operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wiele emocji wzbudziły zmiany dotyczące egzaminu ze sprawności fizycznej. Każdy żołnierz będzie musiał przystąpić do niego raz w roku. Z egzaminu nie zwolnią już np. wyjazdy służbowe. Ocena niedostateczna z WF będzie obniżała ocenę ogólną żołnierza. Podniesiono wymagania dotyczące wykształcenia kandydatów na oficerów. Do tej pory wystarczyło ukończyć studia licencjackie, teraz po oficerskie gwiazdki będą mogli sięgnąć wyłącznie absolwenci studiów drugiego stopnia. Natomiast szeregowy, który będzie chciał przejść do korpusu podoficerów musi mieć wykształcenie średnie oraz uzyskać z opiniowania ocenę bardzo dobrą. Żołnierz szeregowy może być awansowany dopiero po 5 latach służby, jednak w szczególnych okolicznościach ten okres może być skrócony do 3 lat.

Wprowadzono trzy grupy w korpusie podoficerskim: podoficer młodszy ( kapral, starszy kapral i plutonowy), podoficerów ( sierżant, starszy sierżant i młodszy chorąży) oraz podoficerów starszych (chorąży, starszy chorąży i starszy chorąży sztabowy).

Podoficerów z pewnością ucieszy wprowadzenie dodatków motywacyjnych. MON przeznaczył na to 39 mln zł. Szeregowy zawodowy, który otrzyma ocenę co najmniej bardzo dobrą z ostatniej opinii służbowej będzie miał pierwszeństwo w przyjęciu do szkół podoficerskich. To prawo nabędzie jednak dopiero po 5 latach służby. Każdy żołnierz, który z narażeniem życia i zdrowia dokona czynów bohaterskich będzie miał szansę awansu.

Złagodzono przepisy dotyczące oświadczeń majątkowych. Dziś, gdy żołnierz nie złoży oświadczenia majątkowego w terminie zostaje obligatoryjnie wyrzucony z wojska. Według nowego prawa, przełożony żołnierza musi wszcząć postępowanie dyscyplinarne, które może (ale nie musi) zakończyć się wydaleniem żołnierza ze służby.

Nowelizacja rozwiązuje także kwestię nieistniejących stopni wojskowych. Zgodnie z nowym prawem starszy plutonowy zostanie awansowany na stopień sierżanta, sierżant sztabowy i starszy sierżant sztabowy – otrzyma stopień młodszego chorążego, młodszy chorąży sztabowy i chorąży sztabowy zostaną starszym chorążym sztabowym. Przepis ten dotyczy kilkunastu tysięcy żołnierzy służby czynnej oraz rezerwy.

Ustawa wchodzi w życie dwa tygodnie po jej opublikowaniu w Monitorze Ustaw, jednak część przepisów zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.

JT

autor zdjęć: Łukasz Kamiński/KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~wzs48
1408043580
Dlaczego nie przywrócono korpusu chorążych w wojsku?
DF-15-9F-F4
~andgol
1384852800
mam pytanie odnośnie służby stałej wg nowych zasad do służby stałej można powołać żołnierz służby kontraktowej który otrzymał co najmniej ocenę dobrą z ostatniej opini służbowej. Moje pytanie brzmi tak! Czy jesli byłem opiniowany na ocenę doby w styczniu 2013r to na zasadach tych mogę pisać o powołnie do służby stałej .prosze o odpowiedz
E1-EE-A0-C2
~szerszer
1384274940
A dlaczego nie ma ani słowa o tym jak bardzo ta ustawa utrudni życie szeregowym? W tej chwili podoficer żeby awansować musi zwolnic stanowisko. A w świetle nowej ustawy bedzie mógł je zajmować otrzymując awans bez amiany stanowisko co to daje? Proste równanie: st. sierż. chcac awansować przechodził na stanowisko mł.chor. Na jego stanowisko wchodził sierż. na stopień sierż wchodził plut itd w efekcie zwalniał się etat kpr który mógł być zajęty przez szeregowego. Ta ustawa jest masakrycznie zła i niesprawiedliwa dla korpusu szeregowych!!!!
8B-EF-90-45
~Mateusz
1383159840
Chciałbym dowiedzieć się w takim razie jak będzie wyglądało studiowanie np. na WAT po wprowadzeniu zmian w tej ustawie. Jeśli dobrze rozumiem to podchorąży kończący studia licencjackie nie będzie dostawał stopnia oficerskiego i przydziału do jednostki (w takim razie będzie dalej studiował jako podchorąży i po osiągnięciu tytułu magistra dopiero dostanie stopień czy może po licencjacie dostanie stopień podoficerski i będzie musiał "odpracować" jakiś czas i dopiero będzie mógł dalej się kształcić) . Czytałem treść ustawy lecz nie znalazłem dokładnego wytłumaczenia jak konkretnie będzie to wyglądało (być może źle szukałem). Pytam więc w jaki sposób zostanie to rozwiązane ?
D5-33-0D-C0

Optyka dla żołnierzy
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Na straży wschodniej flanki NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Kurs z dzwonem
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Głos z katyńskich mogił
Jeśli nie Jastrząb, to…
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Barwy walki
V Korpus z nowym dowódcą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ocalały z transportu do Katynia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ogień w podziemiu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Rakiety dla Jastrzębi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, epilog
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zbrodnia made in ZSRS
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojsko inwestuje w Limanowej
Mundury w linii... produkcyjnej
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto wojskowego sportu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO