moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dywizje zostały wzmocnione pułkami

Sześć pułków: trzy przeciwlotnicze i trzy artyleryjskie, dotąd podporządkowane Dowództwu Wojsk Lądowych, weszły w struktury trzech dywizji. – Powrót do silnych związków taktycznych to jedno z założeń reformy dowodzenia – wyjaśnia gen. dyw. Mirosław Różański. Podobne zmiany czekają też Siły Powietrzne i Marynarkę Wojenną.


Reforma kierowania armią, która wchodzi w życie w 1 stycznia 2014 roku, likwiduje dowództwa rodzajów sił zbrojnych. Oznacza to, że podporządkowane im bezpośrednio jednostki i instytucje muszą znaleźć nowe miejsce w nowej strukturze. – Reforma zakłada między innymi powrót do silnych związków taktycznych, które będą zdolne tworzyć zgrupowania operacyjne oraz współdziałać z innymi rodzajami sił zbrojnych – mówi gen. dyw. Mirosław Różański, dowódca Grupy Organizacyjnej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Pierwsze z jednostek Wojsk Lądowych już zostały przekazane. 11 Dywizja Kawalerii Pancernej została wzmocniona przez 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy i 23 Śląski Pułk Artylerii. 12 Dywizję Zmechanizowaną zasiliły 5 Lubuski Pułk Artylerii i 8 Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy, a 16 Dywizja Zmechanizowana przyjęła w swoje struktury 11 Mazurski Pułk Artylerii i 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy. – Konsolidacja jednostek jest właściwym kierunkiem. Wreszcie powstają związki taktyczne mające faktyczne techniczne możliwości przetrwania na polu walki – mówił gen. broni Zbigniew Głowienka, dowódca Wojsk Lądowych podczas przekazania jednostek.

Gen. dyw. dr Leszek Surawski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przyznaje, że nowe jednostki w strukturze Dywizji to przede wszystkim odpowiedzialność za przygotowanie dowództw, sztabów i wojsk do zadań związanych z obroną państwa. – Patrząc przez pryzmat zdolności do podjęcia działań, przyjęcie dwóch pułków oznacza dla nas zwiększenie potencjału bojowego. Obie jednostki prezentują wysoki poziom wyszkolenia specjalistycznego, ogólnego oraz szeroko pojętej dyscypliny. Jestem przekonany, że wraz z dowódcami i żołnierzami z Węgorzewa i Gołdapi podołamy wszystkim wyzwaniom – mówi gen. dyw. Surawski.

Konsolidacja jednostek ma jeszcze inny powód. Gdyby jej nie przeprowadzono, liczba jednostek i związków podległych Dowództwu Generalnemu byłaby zbyt duża. A to mogłoby stwarzać trudności w dowodzeniu. – Dzięki takiemu rozwiązaniu Dowódca Generalny nie będzie musiał na przykład decydować o wspólnych ćwiczeniach pilotów F-16 i JTAC z Jednostki Wojskowej Komandosów lub okrętu transportowo – minowego ORP Poznań z batalionem zmotoryzowanym 12 Brygady – wyjaśnia gen. dyw. Różański.

Z kolei pułki rozpoznawcze i saperów Wojsk Lądowych od 1 stycznia 2014 roku mają przejść w podporządkowanie Dowództwa Generalnego SZ.

Poza jednostkami Wojsk Lądowych podobne zmiany czekają także jednostki Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Swoje struktury powiększą m. in. skrzydła i flotylle, które wzbogacą się o jednostki i instytucje wojskowe, podlegające obecnie dowódcom powietrznego i morskiego rodzaju sił zbrojnych.

1 Baza Lotnictwa Transportowego w Warszawie została już przekazana do 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Z kolei 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie przyjmie w swoje struktury Ośrodek Szkolenia Wysokogórskiego Ratowniczego i Spadochronowego w Poznaniu oraz Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo – Kondycyjny w Zakopanem.

W skład 3 Flotylli Okrętów wejdzie m. in. gdyński Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego, Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego w Gdyni i Okręt Muzeum ORP Błyskawica. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża przejmie natomiast 13 Dywizjon trałowców.

PG

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Arek
1383226680
Zwłaszcza Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego oraz okręt muzeum ORP Blyskawica będzie stanowił istotne wzmocnienie dla sił 3 Flotylii Okrętów. :-( Czekam z niecierpliwością na nowe okręty dla Polskiej Marynarki Wojennej.
5F-C3-4A-32

Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
 
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Będą kolejne „Daglezje-P”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Abramsy pod dobrą opieką
Liban uznany za strefę działań wojennych
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwszy skok
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lista trupich główek
Spadochroniarze na Podlasiu
Cud w Trewirze
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zielone światło dla Barbary
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowe śmigłowce kawalerii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwiazdy sportu dają lekcję
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wojna o porządek świata
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szef MON-u w Brukseli
Offset dla „Wisły”
„Avenger” na Monte Cassino
Ślubowanie kadetów OPW
Eurofightery znowu w Polsce
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lekcje z frontu
Rakietowy szach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Invictus w zimowym stylu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Śnieg może być groźną bronią
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Bruksela przed szczytem
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Dobrowolsi – czas start!
Zimowy sprawdzian podchorążych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
W rezerwie pasywnej będą oceny
Roszady personalne w PGZ-ecie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO