moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sekretarz stanu USA w polskiej bazie

Cieszę się, że sekretarz stanu USA jest w bazie w Łasku, miejscu symbolicznym dla sojuszu Polski i USA – mówił minister Tomasz Siemoniak, witając Johna Kerry’ego, szefa amerykańskiej dyplomacji. Sekretarz stanu wręczył odznaczenie Meritorious Service Medal żołnierzowi jednostki GROM.

John Kerry odwiedził 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Spotkał się tam z Tomaszem Siemoniakiem, ministrem obrony narodowej, oraz z polskimi i amerykańskimi żołnierzami. Politycy rozmawiali m.in. na temat planowanej modernizacji Sił Zbrojnych RP (w tym obrony powietrznej). Minister Siemoniak przekonywał, że będzie to polski wkład w rozwój zdolności obronnych NATO. – To dobra wiadomość, że Polska chce zainwestować 45 mln dolarów na modernizację armii, bo jest to ważne dla jej partnerstwa w Sojuszu Północnoatlantyckim – mówił Kerry i dodał – Polska pokazuje w ten sposób, że poważnie traktuje zobowiązanie do działania na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.

Tomasz Siemoniak w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl powiedział, że sekretarz Kerry zaoferował amerykańską współpracę w kwestii modernizacji polskiej armii. – Jesteśmy zainteresowani takimi propozycjami, ale procesy przetargowe są przejrzyste i pozyskiwany przez nas sprzęt musi być najlepszy. Chcemy też, aby na tych zakupach skorzystał nasz przemysł i ośrodki naukowe – mówił minister.

Podczas spotkania szefa MON i sekretarza stanu poruszono także kwestię budowy w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Kerry podkreślał, że USA nie zamierzają wycofać się z instalacji w Europie systemu obrony przeciwrakietowej. Zgodnie z planami do 2018 roku w Redzikowie powstanie jeden z elementów tarczy. – Polska i Europa potrzebują silnych Stanów Zjednoczonych i współpracy opartej na kolektywnej obronie – zaznaczał minister Siemoniak. Wyraził też nadzieję, że terminy dotyczące budowy tarczy zostaną dotrzymane, a baza w Redzikowie stworzy nowy etap w polsko-amerykańskiej współpracy.

Rozmowy dotyczyły także rotacyjnych ćwiczeń amerykańskiego pododdziału stacjonującego w Łasku, współpracy wojskowej, w tym związanej z realizacją i perspektywami rozwoju inicjatywy Aviation Detachment, czyli obecności amerykańskiego pododdziału w Polsce. Sekretarz Kerry podkreślił przy tym, że baza w Łasku jest pierwszym miejscem w Polsce, gdzie na stałe stacjonują amerykańscy żołnierze.

Podczas spotkania szefa MON i sekretarza stanu USA mówiono także o zaangażowaniu w afgańską misję oraz programie pomocy Afganistanowi po 2014 roku, gdy zakończy się misja ISAF. 

Amerykański polityk odznaczył też specjalnym medalem polskiego komandosa, uczestnika misji ISAF w Afganistanie. Podpułkownik Wojciech Bagan z GROM-u otrzymał odznaczenie Meritorious Service Medal (Za Chwalebną Służbę). John Kerry podkreślał, że dowodzony przez Polaka zespół zadaniowy „znacząco przyczynił się do sukcesu operacji ISAF w Afganistanie”. – Jego dzielność  jest świadectwem odwagi polskiego narodu – powiedział.

Wcześniej John Kerry spotkał się w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem i Radosławem Sikorskim, szefem polskiej dyplomacji. – Polska jest bardzo ważną częścią systemu obrony przeciwrakietowej – zapewniał John Kerry. Z kolei minister Sikorski przekonywał, że Polskę i Stany Zjednoczone łączą „dobre, strategiczne relacje”. – Przykładem tych więzi jest współpraca polityczna i wojskowa – zauważył Sikorski.

Politycy rozmawiali także o przyszłorocznym szczycie NATO w Londynie. – Podsumujemy wtedy wspólną operację w Afganistanie i nakreślimy wspólne działania Sojuszu na rzecz bezpieczeństwa – mówił Sikorski po spotkaniu z Kerrym.

W 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego od listopada stacjonuje liczący 10 żołnierzy stały komponent Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Av-Det (Aviation Detachment). Pododdział amerykańskich lotników zajmuje się obsługą wizyt w polskich bazach amerykańskich załóg samolotów F-16 i Herculesów C-130. Komponenty rotacyjne pojawiają się w Polsce raz na kwartał. Piloci z USAF szkolą się wspólnie z naszymi lotnikami. Amerykanie już czterokrotnie ćwiczyli w Polsce – dwa razy byli z transportowymi Herculesami w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu i dwukrotnie szkolili się na samolotach F-16 w bazie w Łasku.

 

Program obrony przeciwrakietowej w Europie obejmuje cztery fazy. Pierwsza, już zakończona, dotyczyła rozmieszczenia radaru wczesnego ostrzegania w Turcji oraz rozpoczęcie patroli przez amerykańskie okręty z systemem Aegis we wschodniej części Morza Śródziemnego. Ruszyła też kolejna faza projektu zakładająca, że w 2015 r. na terytorium Rumunii powstanie lądowa część systemu. Będą się na nią składały rakiety SM-3 w wariancie Block-1B. Trzeci etap budowy systemu rozpocznie się w 2015 r., a zakończy w 2018. Wówczas w naszym kraju – w Redzikowie niedaleko Słupska – zostanie rozmieszczona naziemna instalacja rakiet SM-3 typu Block-2A. Uzyskanie zdolności przechwytywania rakiet międzykontynentalnego zasięgu z użyciem pocisków SM-3 to czwarty etap budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Zakończenie budowy całego sytemu przewidywane jest na lata 2020–2021.
Anna Dąbrowska, JT

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1383672420
cyt;" To dobra wiadomość, że Polska chce zainwestować 45 mln dolarów na modernizację armii .." nie za dużo ?
DB-A6-73-01
~scooby
1383655140
.. My też ...
DB-A6-73-01

Głos z katyńskich mogił
 
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szpej na miarę potrzeb
Zbrodnia made in ZSRS
Na straży wschodniej flanki NATO
Strażacy ruszają do akcji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
Front przy biurku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
SOR w Legionowie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kadisz za bohaterów
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ramię w ramię z aliantami
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Barwy walki
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Odstraszanie i obrona
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Święto stołecznego garnizonu
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejne FlyEle dla wojska
Prawda o zbrodni katyńskiej
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO