moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON szuka najlepszej ochrony pancerzy

Dla załóg czołgów i pojazdów opancerzonych skuteczny system chroniący przed pociskami przeciwpancernymi to kwestia życia lub śmierci. Przed zakupem wozów bojowych w ramach tzw. programu pancernego Inspektorat Uzbrojenia MON zbiera od firm z całego świata informacje o oferowanych przez nie systemach obrony.

Plan modernizacji naszych sił zbrojnych przewiduje, że w najbliższych latach polska armia zastąpi wysłużone transportery BWP-1 oraz czołgi T-72 i PT-91 Twardy nowoczesnymi konstrukcjami. Chociaż do wprowadzenia ich do służby droga jeszcze daleka, MON już opracowuje wymagania techniczne niezbędne przy ogłaszaniu przetargów. Jednym z etapów przygotowań jest zebranie informacji o dostępnych na rynku rozwiązaniach i systemach.

Inspektorat Uzbrojenia MON szuka firm, które produkują systemy obrony przed kierowanymi i niekierowanymi pociskami przeciwpancernymi. Jak wyjaśniała ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy Inspektoratu, interesują nas systemy, które mają trafić do najnowszych polskich wozów bojowych. – Przewiduje się implementację systemów ochrony aktywnej do nowych wozów bojowych pozyskiwanych w ramach tzw. programu pancernego, czyli do wozu wsparcia bezpośredniego (WWB) oraz BWP, jak również do przyszłej modernizacji KTO Rosomak – wyjaśnia ppłk Ossolińska.

Inżynier Kazimierz Masłowski, który w latach dziewięćdziesiątych pracował nad pakietem modernizacyjnym dla czołgów T-72, podkreśla, że odporny na ataki rakietowych pocisków przeciwpancernych pancerz to dla załóg wozów bojowych kwestia życia lub śmierci. – Możemy wyposażyć czołg w najnowocześniejszą armatę i skomputeryzowany system dowodzenia, ale bez aktywnego pancerza, który poradzi sobie z pociskami przeciwpancernymi, nawet największy tank będzie łatwym celem dla pojedynczego piechura uzbrojonego w ręczną wyrzutnię – tłumaczy Masłowski.

Firmy zainteresowane dostarczeniem naszej armii systemów obrony mają czas do połowy grudnia na przesłanie do Inspektoratu Uzbrojenia MON informacji o oferowanych przez siebie produktach. Producenci, których systemy zostaną przez naszych wojskowych uznane za najciekawsze, w ramach etapu dialogu technicznego zostaną zaproszeni do przedstawienia szczegółowej specyfikacji technicznej swoich urządzeń.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1383835380
1. Puma jest lekka w porównaniu do Namera 60 t. Musisz wiedzieć , że współczesna programowalna amunicja wybucha nad celem i tu trzeba mieć pancerz Namera. 2. KTO to nie BWP. porównaj opancerzenie i właściwości jezdne . BWP za blisko frontu pracuje by mieć cieńką blaszkę jak KOT -Kołowy TRANSPORTER Opancerzony. Polecam Tulpar. 3. nie pisz mi o bwp-1.
DB-A6-73-01
~olo
1383765240
1. Puma nie jest lekka (masa nawet do 40 t). W roli lekkiego wozu bojowego mamy KTO (22-27 t). 2. Zapewne nie będzie Polskiego Namera (będą dwie platformy gąsienicowe, ta cięższa będzie mieć maksymalnie 32 t. masy). 3. BWP-1 mają 30 lat na karku. A sama konstrukcja już blisko 50 lat . PPK i armatę na poziomie lat 60-70. XX w. Szczególnie armata to coś co nie przystaje do obecnych potrzeb (za duży kaliber, za mała szybkostrzelność, marna przbijalność pancerza). O tam jak mało już przydatny na współczesnym polu walki jest to BWP-1 świadczy konflikt w Syrii.
08-27-4C-57
~scooby
1383727620
EE po co się spieszyć. Nasze BWP sprawdziły się w Jom Kippur. Natrzepałbym jeszcze z 1000 rośków , a w zaleceniach taktycznych dałbym :1 unikanie na polu walki wszystkiego co ma lufę więcej niż 15 mm, unikanie wjazdu na górkę w dziurę oraz ciasnych skrętów - lufa wtedy w idzie w powietrze . a do natarcia jakieś fajne MP3'ujki... .
DB-A6-73-01
~scooby
1383725700
BWP to "koń roboczy" współczesnego pola walki. Ty będzie się na ziem głownie wojowało. Potrzebne są 2 typy. 1.(WWB) Klasy Namer ( Ukraina coś tam robi) - ciężki frontowy,który zatrzymywałby natarcie ale również je przeprowadzał. Taki jeżdżący bunkier, gdzie mogliby się schować przed nagłym ostrzałem artyleryjskim lub za nim. 2. BWP Lekki , szybki do oskrzydleń i kontrataków klasy: Puma, K-21, CV90. Ważne aby o obu przypadkach armata 30 mm była ta takiej wysokości aby można było prowadzić skuteczny ogień przy nierównym terenie oraz za górki. musi mieć niezależny KM. Do jednego i drugiego duża ilość odpowiedniej amunicji. przed pociskami przeciwpancernymi najlepiej chroni rozpoznanie. cyt:"Chociaż do wprowadzenia ich do służby droga jeszcze daleka" - nie rozumiem skąd ten "pośpiech"... .
DB-A6-73-01

W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
SOR w Legionowie
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejne FlyEle dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Szarża „Dragona”
Zbrodnia made in ZSRS
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Optyka dla żołnierzy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Charge of Dragon
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO