moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Parlamentarzyści o odejściach z wojska

Żołnierz nie musi się bać, że nie odnajdzie się na cywilnym rynku pracy. Zanim opuści szeregi armii, może wziąć udział w kursach przygotowujących do zmiany zawodu i skorzystać z pomocy doradcy zawodowego. Posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej wysłuchali informacji na temat programów przekwalifikowania zawodowego dla wojskowych.


Prawo do rekonwersji (czyli pakietu rozwiązań ułatwiających wojskowym przejście na cywilny rynek pracy) przysługuje każdemu żołnierzowi już po czterech latach służby, nie wcześniej jednak niż na dwa lata przed zwolnieniem z wojska. W ramach rekonwersji żołnierz może m.in. ukończyć szkołę średnią, studia lub zdobyć nowy zawód. Dostaje też szansę na uzyskanie specjalistycznych kwalifikacji zawodowych poszukiwanych na rynku pracy.

Jakie kursy najczęściej wybierają wojskowi? Z informacji przedstawionych przez Departament Spraw Socjalnych Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że w ubiegłym roku oficerowie korzystali z przekwalifikowania zawodowego najczęściej w postaci studiów i kursów: studia podyplomowe (224 decyzje na kwotę 786 790 zł), kursy językowe (119 decyzji na kwotę 355 969 zł), kurs prawa jazdy (106 decyzji na kwotę 251 529 zł). Ogółem dla oficerów w 2012 roku wydano 985 decyzji na sumę 2 648 088 zł. Z kolei podoficerowie (którzy najczęściej korzystają z programów rekonwersyjnych) wybierali przede wszystkim kursy: prawa jazdy (619 decyzje na kwotę 1 664 592 zł), ochrony osób i mienia (366 decyzji na kwotę 1 084 775 zł) oraz operatora wózków widłowych (268 decyzji na kwotę 259 261 zł). Łącznie dla podoficerów wydano 2993 decyzje administracyjne na sumę 6 764 720 zł.

Szeregowi najczęściej wybierali kursy prawa jazdy różnych kategorii (41 decyzji na kwotę 79 995 zł), szkolenia okresowe kierowców (13 decyzji na kwotę 12 377 zł), a także szkolenia na operatorów koparko-ładowarki (8 decyzji na kwotę 14 840 zł). Łącznie na przekwalifikowanie zawodowe w korpusie szeregowym wydano 114 decyzji administracyjnych na kwotę 180 994 zł.

Co roku MON przeznacza kilkanaście milionów złotych na przekwalifikowanie żołnierzy. W latach 2010 była to kwota ok. 24 mln zł. Na lata 2013–2018 corocznie zaplanowano około 13 mln zł.

Ale na tym nie kończy się pomoc resortu obrony dla tych, którzy zrzucają mundur. Każdemu żołnierzowi przysługuje prawo do korzystania z doradztwa zawodowego. Jest to możliwe już po trzech latach służby i jest niezależne od długości trwania kontraktu. Dzięki temu każdy już na początku służby wojskowej wraz z doradcą zawodowym z Ośrodka Aktywizacji Zawodowej ma szansę zaplanować indywidualną ścieżkę kariery zawodowej i monitorować ją w trakcie służby. „Doradcy zawodowi z ośrodka uwzględniają predyspozycje żołnierza i nabyte umiejętności z jednoczesną oceną perspektyw i możliwością osiągnięcia sukcesu na rynku pracy po przejściu do rezerwy” – czytamy w raporcie przygotowanym przez MON.

Pomoc rekonwersyjna przysługuje także rodzinom żołnierzy zawodowych, to znaczy: małżonkom i dzieciom żołnierzy, którzy zaginęli lub ponieśli śmierć w związku z wykonywaniem zadań służbowych.

Warto podkreślić, że spośród wszystkich służb mundurowych, jedynie dla żołnierzy przygotowano program rekonwersji.

Posłowie wysłuchali też informacji na temat sytuacji mieszkaniowej żołnierzy zawodowych. Dane opracowane przez Wojskową Agencję Mieszkaniową dotyczą pierwszego półrocza 2013 roku. Wynika z nich, że do połowy tego roku 51 tys. wojskowych dostawało świadczenia mieszkaniowe, 11 tys. mieszkało w lokalach służbowych, natomiast blisko 9 tysięcy żołnierzy było zakwaterowanych w internatach. Jak podkreślali przedstawiciele Agencji, w ostatnich latach coraz więcej żołnierzy ubiega się o świadczenie mieszkaniowe. W 2011 roku wnioski o jego przyznanie złożyło ponad 44,5 tysiąca osób. Rok później liczba ta wynosiła już 48,9 tys. Natomiast do 30 czerwca tego roku o świadczenie mieszkaniowe wystąpiło 51,2 tys. żołnierzy zawodowych.

Na wypłatę świadczeń zarezerwowano w tym roku 380 479 000 zł. Suma ta zapewne będzie zwiększała się, gdyż według szacunków WAM za rok 52,8 tys. żołnierzy wystąpi o świadczenie mieszkaniowe, a w 2015 – 53,8 tys. żołnierzy.

JT

autor zdjęć: kpt. Justyna Balik

dodaj komentarz

komentarze

~Daniel
1542785160
Co z tymi szkoleniami? Ja znalazłem w sieci 2 stronki http://rekonwersje.pl/ i http://rekonwersja.pl/ które w sumie opisują zalety i możliwości takich szkoleń. Sam zaczynam czegoś szukać w temacie więc będę wdzięczny za każde info.
7F-13-0A-64
~drenażysta
1405024020
śmiechu warte to co piszą jak bym był oficerem a nie szeregowym to tez bym mydlił oczy ze jest ok a jestem szeregowy z ponad 10 letnim stażem i na rynku pracy usłyszałem ze są młodsi i lepiej wyszkoleni a jak chciałem zrobić jakiś kurs i był mi on potrzebny w pracy w cywilu to co przykro mi nie na miejsc sam się dowiedzionemu ze wszytki miejsca zostały zajęte przez oficerów i podof. KU CHWALE OJCZYZNY
01-9E-3E-B9
~Szeregowy
1384406220
Szkolenia? Jakie szkolenia mam 9 lat służby i z doświadczenia wiem, że to bajka no chyba, że ktoś ma plecy. Dopóki nie zmieni się ustawa o szeregowych zawodowych większość z nie będzie miała ambicji żeby dobrze służyć bo jak ją mieć skoro po 12 latach musimy odejść? Ja chciałbym pracować nawet 25 lat ale z pewnością, że będę miał pracę nikt z moich kolegów nie miałby zamiaru żeby odejść po 15 latach jak to mawiają nasi politycy i generałowie.
E0-56-4D-24
~jazgier76
1383903480
I co po tych szkoleniach? Ja po prawie 9 latach służby w wojsku wzorowej opinii i paru innych zasługach po składaniu dokumentów o prace w cywilnej firmie, zawsze spotykałem się z pytaniem. To co pan więcej potrafi? Chyba tylko maszerować i strzelać? Pracodawcy potrzebują do pracy minimum od 3 do 5 lat praktyki w zawodzie w jakim ubiegałem się o prace. Same obietnice od państwa! Życie zmusiło mnie do emigracji za granice za chlebem, bo w tym kraju liczy się każdy grosz i modlić się by starczyło do następnej wypłaty! A co z kolegami co w armii służyli 12 lat i do 15 lat nie mogli dotrzymać by mieć emeryturę? Jak oni mają się zaadoptować? Jestem dumny, że służyłem w Wojsku Polskim i nosiłem z dumą mundur :) Dziękuje.
A2-BB-D2-8F
~scooby
1383901500
Etos powraca. Ważne , żeby dla wojska zatrudnienie organizowały firmy HR. Umowa miałby zawierać : badanie rynku w danym obszarze, szkolenie przygotowawcze oraz zatrudnienie stosownym wynagrodzeniem + przygotowanie firmy zatrudniającej do powołań rezerwowych.
DB-A6-73-01
~płk Walter
1383855960
Autorowi pragnę zwrócić zdecydowaną uwagę, że munduru się nie zrzuca (jak to napisane zostało w jednym ze zdań powyższego artykułu) kończąc służbę wojskową. Mundur, sztandar, żołnierski honor, służba wojskowa - z przykrością zauważam, że wartości, które za tymi słowami się kryją uległy ogromnej degradacji.
B6-B4-10-06

Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
 
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Odstraszanie i obrona
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jeśli nie Jastrząb, to…
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szpej na miarę potrzeb
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ramię w ramię z aliantami
Wojsko inwestuje w Limanowej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Kurs z dzwonem
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto wojskowego sportu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO