moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum Piłsudskiego w rodzinnej willi

Za rok ma ruszyć budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ekspozycja będzie się mieścić w willi Milusin, gdzie Piłsudski mieszkał z rodziną, oraz dobudowanym nowoczesnym kompleksie. Muzeum zostanie otwarte w 150. rocznicę urodzin marszałka, koszt inwestycji jest szacowany na blisko 170 mln zł.


– Dobrze, że wreszcie powstanie placówka poświęcona jednej z najbardziej znanych polskich postaci XX wieku – uważa Kazimierz Michalczyk, historyk i badacz losów marszałka.

Muzeum Józefa Piłsudskiego ma być kontynuatorem tradycji podobnej placówki, która przed wojną istniała w Belwederze. Prowadzić je będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego, założona przez jego córki Wandę i Jadwigę oraz wnuków.

Resort musiał w tym roku okroić o 11 mln zł wydatki na budowę, ale zapewnia, że nie odbije się to na inwestycji. – Nie wpłynie to na całość, a tylko przesunie termin jej ukończenia na 2017 rok – mówi Krzysztof Jaraczewski, dyrektor muzeum i wnuk marszałka. Początkowo placówka miała zostać otwarta w 2016 roku, teraz wiadomo, że odbędzie się to rok później – w 150 rocznicę urodzin marszałka. Jaraczewski dodaje, że rząd zdecydował się przesunąć na kolejne lata niewykorzystane dotąd środki na budowę. Dzięki temu na wsparcie inwestycji państwo przeznaczy blisko 170 mln zł.

Znany jest już projekt muzeum. Na potrzeby kompleksu zostaną zaadaptowanie zabytkowe budynki w Sulejówku. Rodzina marszałka odzyskała je od państwa w 2000 roku. Odtworzone będzie wnętrze dworku Milusin, w którym Piłsudski mieszkał w latach 1923–1926. Zostanie także wyremontowany stojący obok pierwszy dom Piłsudskich, tzw. Drewniak.

Koncepcja muzeum

Na blisko czterohektarowym terenie stanie też nowy obiekt o powierzchni pięciu tysięcy metrów kwadratowych. Będzie się w nim mieścić ekspozycja i centrum edukacyjne. Twórcy muzeum chcą, aby placówka w atrakcyjny sposób przybliżała najnowszą historię Polski i postać Piłsudskiego, dlatego planują wykorzystać nowoczesne multimedialne techniki.

– W takim miejscu można utrwalać pamięć wielkich wartości, które wiążą się z życiem i działalnością Józefa Piłsudskiego – mówił rok temu prezydent Bronisław Komorowski w trakcie prezentacji projektu muzeum. Jego autorami są architekci Krzysztof Jaraczewski i Radosław Kacprzak. – Teraz pracujemy nad dokumentacją potrzebną do wyłonienia wykonawców i uzyskania pozwolenia na budowę. Sama budowa rozpocznie się na początku 2015 roku – zapowiada wnuk marszałka.

Obecnie w dworku Piłsudskiego w Sulejówku można oglądać poświęconą mu wystawę, odbywają się tam także liczne imprezy. Z okazji Święta Niepodległości jest np. organizowane wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich.

Józef Piłsudski urodził się w 1867 roku na Wileńszczyźnie. Działał w ruchu niepodległościowym, utworzył I Polską Kompanię Kadrową walczącą w I wojnie światowej. Po odzyskaniu niepodległości, jako naczelnik państwa rządził krajem do 1922 roku. Potem wycofywał się z życia politycznego, aż do zamachu majowego w 1926 roku. Po przejęciu władzy był twórcą rządów sanacyjnych, dwukrotnie premierem i naczelnym wodzem polskiej armii. Zmarł 12 maja 1935 roku, a jego ciało spoczęło na Wawelu.

 

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze utworzono w 1936 roku. We wrześniu 1939 roku najcenniejsze eksponaty (rękopisy, mundur, czapkę i buławę marszałka) udało się wywieźć na Zachód. Pozostałe w Belwederze zbiory zostały rozproszone. Niektóre uratowała rodzina, inne przekazano do Muzeum Narodowego. Część zbiorów, wywieziona przez Niemców do Gdańska, została zagrabiona w 1945 roku przez Związek Sowiecki i do dziś znajduje się w Moskwie. W 2002 roku kolekcjoner Piotr Ciborowski przekazał do Belwederu gromadzony przez kilkadziesiąt lat zbiór blisko 750 eksponatów związanych z Piłsudskim. Osobną kolekcję, ponad 1,5 tys. pamiątek, zgromadziła rodzina marszałka.
AD

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Wioślarze i triatlonistka na podium
Nie szpital, a instytut
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Śladami ojca
Krwawa noc pośród puszczy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Zawsze gotowi do pomocy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO