moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Byli premierzy w Akademii Obrony

Świat przestał być dwubiegunowy. Jeśli Europa chce wpływać na jego losy, musi stać się globalnym graczem. Do tego potrzebna jest jej jednak wspólna polityka bezpieczeństwa – podkreślali zgodnie byli premierzy Jerzy Buzek i Józef Oleksy podczas wykładów, które wygłosili w Akademii Obrony Narodowej.


Byli szefowie rządu swoje wystąpienie poświęcili przyszłości Unii Europejskiej. – W czasie zimnej wojny to Stany Zjednoczone brały na siebie ciężar światowej rywalizacji i rozwiązywania konfliktów. Teraz Unia Europejska sama musi zająć się swoimi problemami, budując wspólne polityki: zagraniczną i bezpieczeństwa – mówił Jerzy Buzek podczas wykładu w ramach Wszechnicy Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej.

Występujący po nim były premier Józef Oleksy zaznaczył, że świat przestał być dwubiegunowy. Stwierdził, że teraz przyszłość UE będzie określana przez procesy globalne. – Pytanie tylko, czy Unia zechce być globalnym graczem i wpływać na losy świata – zastanawiał się Oleksy.

Obaj politycy wśród zagrożeń dla Europy wymienili przestępczość, terroryzm, masowe migracje, zmniejszanie się zasobów naturalnych i bezrobocie.

Jerzy Buzek dodawał, że Unia stoi teraz przed czterema głównymi wyzwaniami. Są to kwestie ekonomiczne, czyli konieczność ożywienia gospodarki, demograficzne związane ze starzeniem się europejskiego społeczeństwa, klimatyczne oraz dotyczące bezpieczeństwa.

– Na tym ostatnim polu konieczna jest współpraca UE z NATO – podkreślał były szef rządu AWS i Unii Wolności. Jego zdaniem Polska ma tu dużą rolę do odegrania, ponieważ w UE jest postrzegana jako silny kraj i ma jednocześnie dobry kontakt ze Stanami Zjednoczonymi.


Mówiąc o światowych konfliktach politycy wspomnieli też o sytuacji w Syrii. – Ten kraj oczekuje pomocy i interwencji Europy – przypominał Buzek. Dodał, że 200 tysięcy zabitych cywili i 2 miliony uchodźców to cena dystansowania się przez Unię od syryjskiego konfliktu. Jego zdaniem UE powinna przeprowadzić w Syrii akcję na wzór tej w Libii. Jednak Oleksy podkreślał: – Taka interwencja zawiera w sobie ziarno obłudy, bo przecież wszystkie reżimy, także ten w Syrii, powstawały za zgodą Zachodu.

Politycy dyskutowali także o europejskich problemach gospodarczych. – Zagrożeniem jest odpływ inwestycji do krajów Azji. Dla Polski sposobem na rozwiązanie tej kwestii jest powrót do produkcji przez tworzenie specjalnych okręgów przemysłowych – mówił były premier SLD. Przyznał przy tym, że wymaga to czasu i finansowych nakładów.

Natomiast zdaniem Jerzego Buzka receptą na rozwiązanie problemów gospodarczych kraju jest takie powiązanie działalności cywilnej i wojskowej, aby nawzajem się wspierały. – Musimy budować nasz rozwój gospodarczy w oparciu o rodzimy przemysł obronny, fundując nowe technologie wojskowe, wprowadzać nowoczesne rozwiązania w przemyśle cywilnym – argumentował.

Obaj goście AON zgodzili się, że Polska słusznie zrobiła nie wstępując na razie do strefy euro. Dzięki temu mieliśmy szansę lepiej przetrwać kryzys, wpływając na poziom naszych stóp procentowych, kredytowych czy deficyt budżetowy.

Zdaniem polityków Polska nie powinna jednak rezygnować z udziału w strefie euro, tyle, że powinno do tego dojść za kilka lat. – Na razie musimy przygotować się do tego procesu m.in. zmniejszając nasz deficyt budżetowy – uzasadniali.

Józef Oleksy pointował: – Pojawiają się głosy o zmierzchu Europy, Unia jest jednak zbyt dojrzałym organizmem, aby się rozpaść. Wierzę, że da sobie radę, tym bardziej, że wprowadzony przez nią ład jest sensowny i daje perspektywę rozwoju.

Wszechnica Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej to inicjatywa komendanta-rektora uczelni gen. dyw. Bogusława Packa. Jest forum wymiany poglądów na temat Polski, Europy i świata. Na wykłady zapraszane są osoby mające wpływ teraz lub w przeszłości na podstawy światowego bezpieczeństwa. Gośćmi wszechnicy byli m.in. prezydenci: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, premierzy: Tadeusz Mazowiecki i Leszek Miller, sekretarz generalny NATO Andres Fogh Rasmussen i gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wszechnicę honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski.
AD

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1384614660
Kto jak kto ale ci dwaj politycy nie powinni się tutaj pojawić. Znamy ich, znamy z działań przeciwko państwu polskiemu i społeczeństwu dla którego nic nie zrobili dobrego.
DE-9D-7F-68

Święto stołecznego garnizonu
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Zachować właściwą kolejność działań
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szarża „Dragona”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejne FlyEle dla wojska
Front przy biurku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Charge of Dragon
Rakiety dla Jastrzębi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strażacy ruszają do akcji
Kadisz za bohaterów
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Barwy walki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
SOR w Legionowie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO on Northern Track
Ramię w ramię z aliantami
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO