moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowództwo Generalne ma już swoje logo

Kształtem nawiązuje do granic Polski, a kolory symbolizują cztery rodzaje sił zbrojnych. Jasnoniebieski to Siły Powietrzne, czarny – Wojska Specjalne, zielony – Lądowe, a granatowy – Marynarka Wojenna. Tak wygląda logo Dowództwa Generalnego, które powstanie 1 stycznia. Ma ono już także swoją odznakę.


Prace nad projektem znaków graficznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych trwały kilka miesięcy. Prowadzili je specjaliści z Grupy Organizacyjnej Dowództwa. – W wielu firmach logo jest jednym z pierwszych elementów, które powstaje podczas tworzenia strategii funkcjonowania instytucji – podkreśla gen. dyw. dr. Mirosław Różański, dowódca Grupy Organizacyjnej.

Pomysłodawcą logo jest mjr Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Grupy Organizacyjnej. Major nie ukrywa, że wzorował się na odznace, którą zobaczył na mundurach armii amerykańskiej w Iraku w 2007 roku. – To był znak żołnierzy z 3 Dywizji Piechoty, kilka pasków w kwadracie. Od razu zapadł mi w pamięć – mówi oficer.

Major chciał, by dobrze rozpoznawalne stało się także logo nowego dowództwa. – Grafika miała połączyć w jedno specyfikę czterech różnych rodzajów wojsk. Chcieliśmy, żeby była prosta i czytelna, ale też uniwersalna i nowoczesna – wyjaśnia mjr Głuszczak. Dlatego oficer przygotowane projekty konsultował, między innymi, z grafikami spoza armii, przedstawicielami świata mediów i wykładowcami uniwersyteckimi. Przygotowane logo jednogłośnie zaakceptowała Komisja Historyczna do spraw Symboliki Wojskowej na szczeblu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Nowe logo nosić będą na rękawach mundurów wszyscy żołnierze pracujący w Dowództwie Generalnym. – Jego kształt stylizowany jest na uproszczony wzór granic Polski. Cztery ukośnie położone pasy symbolizują cztery rodzaje sił zbrojnych – mówi pomysłodawca.

Na samej górze znajduje się kolor jasnoniebieski odpowiadający Siłom Powietrznym, tuż pod nim: czarny – to Wojska Specjalne, zielony – Wojska Lądowe i granatowy Marynarka Wojenna. – Te cztery barwy są oddzielone cieniutkimi białymi paskami, które symbolizują integrację całego wojska – tłumaczy major.


Grupa Organizacyjna opracowała także odznakę pamiątkową nowego dowództwa. Jej podstawę stanowi krzyż maltański, znany też jako krzyż cnót rycerskich. Cztery emaliowane ramiona, które symbolizują rodzaje sił zbrojnych, utrzymano w kolorystyce z logo. W głównej części krzyża znajduje się orzeł Ministerstwa Obrony Narodowej w koronie, z głową zwróconą w prawo i ze wzniesionymi skrzydłami. Nawiązuje sylwetką do orła wieńczącego głowicę sztandaru wojskowego. Wizerunek ptaka wykonany jest z metalu w barwie oksydowanego srebra, korona, dziób i szpony orła są złociste. Za orłem umieszczone są skrzyżowane dwa miecze. Na rewersie znajdują się kolejny numer odznaki i rok jej wykonania.

O ile logo będą nosić wszyscy żołnierze pracujący w Dowództwie Generalnym, o tyle odznaka będzie wręczana tym, którzy wykażą się zaangażowaniem w służbie. Jako pierwszy dostanie ją dowódca generalny (z tytułu objęcia stanowiska służbowego). Otrzymać ją będą mogli żołnierze i pracownicy wojska. Będzie przyznawana żołnierzom, którzy pełniąc służbę, wykazali się bohaterstwem, dowódcom oddziałów i pododdziałów, które uzyskały z inspekcji ocenę nie niższą niż 4,51, weteranom i kombatantom za szczególne zasługi dla obronności państwa. W uzasadnionych przypadkach odznaka będzie też mogła być nadana innym osobom zasłużonym dla dowództwa.

Pamiątkową odznakę będzie nadawał dowódca generalny, na wniosek 12-osobowej Komisji. W jej skład wejdą m. in. szef sztabu DG i sześciu inspektorów (Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Rodzajów Wojsk i Szkolenia).

W wyniku reformy struktur dowodzenia 1 stycznia 2014 roku Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przejmie zadania czterech dowództw. Będzie ono dowództwem połączonym, odpowiedzialnym m.in. za dowodzenie żołnierzami w czasie pokoju i kryzysu. W jego kompetencjach będzie leżało szkolenie dowództw i sztabów, wojsk, rezerw osobowych oraz kształcenie zawodowe. W skład Dowództwa Generalnego wejdą inspektoraty rodzajów sił zbrojnych, które będą organami pomocniczymi dla dowódcy generalnego.
PG

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Szczepan
1385376840
Kształtem nawiązuje a kolory symbolizują - nie oznacza to, że oznaka jest wzorem granic Polski a barwy są charakterystyczne z kolorami beretów czy mundurów. Nie ma w symbolu odwzorowania geograficznego, gdyż byłby problem z zagospodarowaniem powiedzmy koloru wojsk lądowych, które stacjonują niemalże w każdym zakątku Polski.
04-ED-2C-60
~Ron
1385323380
Bez sensu to logo. Skoro kształtem nawiązuje do granic Polski, to dlaczego kolor symbolizujący Marynarkę Wojenną jest na "południu"?
46-32-64-7F
~kali
1385322600
No pięknie Szczepan. Wygląda na to, że będziesz pierwszym podpułkownikiem z naszej ośki. A tu jeszcze tylu porucznikami chodzi.
45-9A-D8-7C
~And
1385292780
Skoro kolor czarny to znak rozpoznawczy wojsk specjalnych to kiedy zabiorą czarne berety pancerniakom ? A lotnicy mają stalowe mundury i taka powinna być ich barwa.
B3-CC-C7-26

Chorwaci uczą się od polskich pilotów
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Psy (w) WOT
Podwodne rozpoznanie i ratunek
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Stalowy człowiek
Abrams – czołg z najwyższej półki
V-2 leci do aliantów
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Ankona – bitwa po polsku
Polak najlepszym podoficerem NATO
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Co ze sprawdzianem z WF?
Wisła i Narew w Sejmie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Wilki znów na Mazurach
Podwodne centrum przyszłości
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Żołnierze bez testów z WF-u
Lato w wojskowym klimacie
Kurs na dyplomację
Course on Diplomacy
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Kontyngent do zmiany
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Zginęli, bo byli Polakami”
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Nowe książeczki wojskowe
Wiosłują dla Emily
Kat warszawskiego getta przed sądem
Sukcesy żołnierzy na AFN
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Javelin gwarantuje skuteczność
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Afganistan: powrót do domu
Abramsy dla 1 Brygady
Lufy prosto z Huty
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Rusza PKW Islandia
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Combining Two Worlds
Groty dla proobronnych
Desantowanie z transportowego giganta
Szczyt NATO już w poniedziałek
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO