moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister obrony na „Cobrze-13”

Dowodząc specjalsami z państw NATO i Unii Europejskiej nasze wojska specjalne pokazują najwyższą światową klasę – uważa minister Tomasz Siemoniak. Szef MON odwiedził w Kielcach dowództwo ćwiczeń sił specjalnych NATO „Cobra-13”. Ich celem jest sprawdzenie gotowości polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych do kierowania komandosami sojuszu.


– Polska zadeklarowała jakiś czas temu, że jej specjalnością staną się wojska specjalne i to się teraz dzieje, a ranga naszych Wojsk Specjalnych wzrasta – podkreślał minister obrony Tomasz Siemoniak w trakcie wizyty w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Ulokowano tam dowództwo trwających właśnie międzynarodowych ćwiczeń sił specjalnych „Cobra-13”.

To największe manewry sił specjalnych NATO w tym roku. Żołnierzami biorącymi w nich udział kieruje z Kielc Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych (Special Operations Component Command – SOCC) sformowane na bazie polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych. – Dowodząc specjalsami z kilkunastu państw NATO i UE nasze Wojska Specjalne pokazują najwyższą światową klasę – stwierdził minister Siemoniak na Facebooku.

Kierownik ćwiczeń, dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong przedstawił szefowi MON założenia scenariusza, który realizują żołnierze na poligonach w Polsce, Czechach, na Litwie i w Słowacji. Wojska specjalne prowadzą tam operację stabilizacyjną w fikcyjnym państwie Freedonia, w którym doszło do konfliktu na tle etnicznym.

– Ćwiczenia te są zwieńczeniem kilku lat pracy naszych Wojsk Specjalnych – zaznaczył gen. Patalong. Dodał też, że celem manewrów jest narodowa certyfikacja dowództwa SOCC i potwierdzenie jego zdolności do planowania i kierowania operacjami specjalnymi w ramach operacji sojuszniczej.


Minister Siemoniak zapoznał się w Kielcach z działaniem Połączonego Centrum Operacyjnego (Joint Operation Center) i obejrzał najnowocześniejsze w Europie mobilne stanowisko dowodzenia. Dowódca SOCC gen. bryg. Jerzy Gut podkreślił, że stanowisko spełnia standardy natowskie i pozwala na operowanie w każdym miejscu na świecie. – To tutaj są planowane operacje specjalne prowadzone przez ćwiczące jednostki – tłumaczył.

Szef MON spotkał się też z żołnierzami z państw uczestniczących w ćwiczeniach. Ministrowi towarzyszyli m.in. szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Gocuł i dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski.

„Cobra-13” to największe ćwiczenia sił specjalnych NATO w tym roku. Rozpoczęły się 4 listopada i potrwają do końca miesiąca. Uczestniczy w nich ponad dwa tysiące żołnierzy wojsk specjalnych z 16 państw NATO i Unii Europejskiej. Kieruje nimi Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych sformowane na bazie polskiego Dowództwa Wojsk Specjalnych i operujące z Kielc. W Polsce żołnierze szkolą się na poligonach w Żaganiu, Drawsku i w Zatoce Gdańskiej. Z naszych sił w manewrach uczestniczą zespoły bojowe żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz Formozy. Lotniczy zespół bojowy utworzy 7 Eskadra Działań Specjalnych. Komandosi z Agatu odpowiadają za ochronę stanowiska dowodzenia, a Nil zajmuje się zabezpieczeniem systemu dowodzenia i wsparciem informacyjnym. Żołnierze GROM-u wchodzą natomiast w skład dowództwa i kierownictwa ćwiczeń. „Cobra” sprawdzi gotowość polskiego DWS do dowodzenia komandosami NATO. Jeśli oficerowie dowództwa przejdą test pozytywnie, to po raz pierwszy w historii naszych sił zbrojnych dowództwo tak wysokiego szczebla będzie pełnić dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Polska dołączy tym samym do elitarnego grona sześciu państw, które mają takie uprawnienia (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy i Turcja).

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DWS

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO już w poniedziałek
 
Afganistan: powrót do domu
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Combining Two Worlds
Nowe książeczki wojskowe
Lufy prosto z Huty
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kat warszawskiego getta przed sądem
V-2 leci do aliantów
Course on Diplomacy
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Afganistan. Czas wracać do domu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Stalowy człowiek
„Zginęli, bo byli Polakami”
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Rusza PKW Islandia
Kontyngent do zmiany
Desantowanie z transportowego giganta
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Podwodne centrum przyszłości
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Żołnierze bez testów z WF-u
Wiosłują dla Emily
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Ankona – bitwa po polsku
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Sukcesy żołnierzy na AFN
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wisła i Narew w Sejmie
Javelin gwarantuje skuteczność
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Kurs na dyplomację
Abramsy dla 1 Brygady
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wilki znów na Mazurach
Lato w wojskowym klimacie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Abrams – czołg z najwyższej półki
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Polak najlepszym podoficerem NATO
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Groty dla proobronnych
Psy (w) WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO