W setną rocznicę urodzin majora pilota Pawła Niemca w Cieszynie została odsłonięta tablica upamiętniająca tego wybitnego dowódcę lotnictwa z czasów II wojny światowej. W uroczystościach, zorganizowanych z zgodnie z ceremoniałem wojskowym wzięły udział orkiestra wojskowa i delegacja Sił Powietrznych.
Paweł Niemiec po ukończeniu Państwowego Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego w Cieszynie zaczął edukację w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Przed wojną był pilotem wojskowym i instruktorem. Służył między innymi w 123. eskadrze myśliwskiej 2 Pułku Lotniczego w Krakowie. Podczas II wojny światowej walczył w Wielkiej Brytanii, dowodził dywizjonami: 317 „Wileńskim”, 308 „Krakowskim”, 316 „Warszawskim” i 306 „Toruńskim”. Został kawalerem Orderu Virtuti Militari, trzykrotnie odznaczono go Krzyżem Walecznych. Zmarł na emigracji w Argentynie w 1985 r.
– Tablica przed domem Pawła Niemca nam cieszyniakom oraz turystom przypominać będzie o wielkim człowieku, którego korzenie sięgają tego miejsca – zapewnił podczas uroczystości Mieczysław Szczurek, burmistrz miasta. – Cieszę się, że możemy w Cieszynie oddać hołd w stulecie urodzin pilotowi, który walczył pod niebem Anglii o niepodległość Polski. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się, aby ta tablica powstała – dodał generał brygady pilot Tomasz Drewniak, przedstawiciel Dowództwa Sił Powietrznych.
– Sto lat temu chłopak z Cieszyna spojrzał na świat, nie wiedział jeszcze, jaka będzie jego przyszłość i życiowa droga. Ta droga okazała się iść przez niebo, poprzez lotnictwo – mówił o upamiętnianym dowódcy pułkownik pilot w stanie spoczynku Kazimierz Pogorzelski, prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich. Kilkukrotnie podczas wystąpienia zwracał uwagę na znaczenie i rolę dowódcy. Dowódca w boju to nie tylko ten dowodzący, planujący walkę, prowadzący ją, czy wyznaczający do zadań bojowych podwładnych. Dowódca w walce jest wszystkim. Wodzem, ojcem, spowiednikiem, sędzią – wskazał pułkownik.
Po oficjalnej uroczystości w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbył się koncert pod honorowym patronatem dowódcy Sił Powietrznych gen. broni pil. Lecha Majewskiego i burmistrza Cieszyna Mieczysława Szczurka. Przedsięwzięcie współorganizowały Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego, Stowarzyszenie Rodzina Wojskowa SP, Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „SWAT”, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Tekst: ppłk Artur Goławski
autor zdjęć: Anna Zakrzewska
komentarze