moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

India, Foxtrot i Bravo stanęli na podium

Przez dwa dni podchorążowie i kadeci z sześciu państw rywalizowali na trasie biegów, strzelnicach i pływalni. We Wrocławiu zakończyły się II Międzynarodowe Mistrzostwa Uczelni Wojskowych o Puchar Rektora-Komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.


Do wrocławskiej „szkoły generałów”, która obchodzi właśnie 70-lecie swojego istnienia przyjechali słuchacze z niemieckiej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych w Dreźnie, podchorążowie z Akademii Wojskowej z Wilna na Litwie oraz Narodowego Collegu Obrony w Tartu w Estonii. Republikę Czeską reprezentowali słuchacze z Uniwersytetu Obrony  w Brnie, a armię Ukrainy podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych ze Lwowa.

Do zawodów zgłosiły się także reprezentacje krajowe z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina, Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy, Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni oraz drużyna gospodarzy.

Na starcie nie stanęły jednak zespoły narodowe, lecz drużyny mieszane złożone z zawodników różnych narodowości. W każdej ekipie była jedna kobieta. Zmagania rozpoczął bieg patrolowy. Uczestnicy mieli do pokonania dystans 3 kilometrów. Kończyło go strzelanie z pistoletu wojskowego „Glock”. Każdy zawodnik z odległości 25 metrów musiał jak najcelniej trafić w tarczę dysponując pięcioma nabojami.


Najtrudniejszym miejscem zmagań był wodny tor przeszkód. Podchorążowie i kadeci pokonywali go metodą sztafetową w mundurze polowym bez obuwia i nakrycia głowy. Każdy uczestnik miał za zadanie przepłynąć w basenie 50 metrów, pokonując jednocześnie różne przeszkody pod wodą i na powierzchni.

Ostatnią konkurencją było dwuetapowe zadanie ogniowe z wykorzystaniem systemu szkolno-treningowego Śnieżnik. W części pierwszej wszyscy członkowie drużyn uzbrojeni w karabinki „Beryl” i karabin maszynowy „PK” przez 3 minuty strzelali jednocześnie do 15 celów ukazujących się w odległości od 50 do 250 metrów.

Druga część zadania ogniowego polegała na strzelaniu z pistoletu pneumatycznego Steyer LP2 do figur bojowych ustawionych w odległości 10 metrów.


Kierownik zawodów płk dr Mirosław Doliński ocenił, że uczestnicy zmagań reprezentowali wysoki poziom przygotowania kondycyjnego oraz strzeleckiego. Jego zdaniem uzyskane wyniki czy puchary nie były jednak najważniejsze. – Stworzenie zespołów mieszanych sprawiło, że słuchacze różnych nacji musieli przełamać bariery językowe i mentalne i zgodnie współpracować. Współdziałanie pozwoliło im się lepiej poznać i zintegrować – podkreślił pułkownik.

Po podsumowaniu wyników sędziowie uznali, że najlepszym międzynarodowym zespołem okazała się drużyna o nazwie India w składzie: kdt Kveta Macharova z Uniwersytetu Obrony z Brna, lt. Felix Reinwald z Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych z Drezna, kpr. pchor. Rafał Babicz z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia, kdt Jaak-Joosep Rumvolt z Narodowego Collegu Obrony z Estonii oraz pchor. Wiktor Augustyniak z Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni. Miejsce drugie zajął zespół Foxtrot, a trzecie drużyna o nazwie Bravo.

Wręczenie pucharu, nagród oraz dyplomów uczestnikom mistrzostw odbyło się podczas uroczystego capstrzyku z okazji 70. rocznicy powstania Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: WSOWLąd

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko inwestuje w Limanowej
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Animus Fortis, czyli mężny duch
Cena wolności
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Hiszpański palimpsest
Ogień w podziemiu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część druga
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Kurs z dzwonem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Weterani i bokser „Master”
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mundury w linii... produkcyjnej
Psiakrew, harmata!
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO