moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

SGO: liczyły się nie tylko mięśnie

W ostatni weekend odbyły się w Gdańsku II Mistrzostwa Wieloboju SGO. To prawdopodobnie największa tego typu impreza organizowana przez cywilną grupę pasjonatów wojska, którą wspiera były funkcjonariusz gdańskiego SPAP Bogdan Bliźniak. W wieloboju wystartowało 20 zawodników, ale bezkonkurencyjny był Mario z SGO Gdańsk.


Organizatorem imprezy była Formacja Pasjonacka SGO oraz Szkoła Sportów Walki „Champion” z Gdańska. Zaproszeni zostali członkowie grup pasjonackich, rekonstrukcyjnych, paramilitarnych i proobronnych. W wieloboju wystartowało 20 zawodników reprezentujących m.in. SGO Gdańsk, SGO SEC (Warszawa), SGO KRA (Kraków), Stowarzyszenie FIA. Wśród zaproszonych gości honorowych, którzy przyglądali się zmaganiom zawodników, byli m.in.: emerytowani funkcjonariusze niemieckiej żandarmerii wojskowej i policji federalnej, oficjalny przedstawiciel TBOC w Polsce, a także byli i czynni żołnierze polskich jednostek specjalnych.

Pierwszego dnia wieloboju rozegrano trzy konkurencje. Na początek uczestnicy musieli zaliczyć strzelectwo. Organizatorzy zorganizowali cztery stanowiska, z których uczestnicy musieli oddać po pięć strzałów do różnych celów z limitem czasowym czterech minut. W pierwszej kolejności do oceny liczone były punkty. Jeśli zawodnicy zdobyli tyle samo oczek, brano pod uwagę czas. Na ostatnim stanowisku strzelano w warunkach ograniczonej widoczności. Dla utrudnienia na każdym stanowisku należało ładować amunicję do magazynka. Najlepszy wynik osiągnął Mario z SGO Gdańsk – 143 punkty na 200 możliwych.


Następną konkurencją był tor przeszkód. Na specjalnie opracowanym i przygotowanym przez Bogdana Bliźniaka (z jego doświadczeń ze służby) oraz dowódcę SGO torze zawodnicy musieli wykazać się sprawnością fizyczną. Tor obejmował:
- przejście po linie na odcinku 15 m,
- czołganie 5 m z bułgarskim workiem (16 kg), a następnie pokonanie z workiem takiego samego odcinka z 50 cm płotkami,
- drabinka podwieszana 5 m,
- przebiegnięcie przez opony 2x5 m,
- wymyk lub wejście siłowe na drążek,
- drabinka pionowa 5 m,
- podciągnięcie,
- przeszkoda terenowa 2,5 m,
- wejście na linę 5 m,
- drabinka podwieszana 5 m,
- bieg z kettlami 40 m (2x 18 kg).

Najszybszym zawodnikiem na torze był Mario z czasem 1 minuta 45 sekund.

Trzecia konkurencja obejmowała bieg z zadaniami specjalnymi wzdłuż linii brzegowej zatoki Gdańskiej. Zawodnicy musieli pokonać 12 kilometrów. Bieg poprzedzał test charakteru. Zawodnicy musieli wytrzymać 2 minuty zanurzeni po szyje w wodzie, której temperatura wynosiła około 7 stopni.

Już na trasie zawodnicy musieli m.in. czołgając się pokonać 5-metrowy ciek wodny, przejść około 10 metrów kanalizacji wodnej oraz wspiąć się na klif. Dodatkowym utrudnieniem zadania wspinaczkowego była konieczność podania na górze pięciocyfrowego indywidualnego numeru, który każdemu zawodnikowi przekazywał sędzia na punkcie kontrolnym. W tej konkurencji również najlepszy okazał się 40-letni reprezentant SGO Gdańsk Mario. Uzyskał czas 1 godzina 15 min.


W klasyfikacji ogólnej pierwsze miejsce zajął zwycięzca wszystkich konkurencji Mariusz „Mario”. Co ciekawe, był on najstarszym uczestnikiem zawodów. W SGO Gdańsk jest od 2 lat, teraz pełni funkcję zastępcy dowódcy. Mario w tym roku startował też w GROM Challenge, gdzie zajął drugie miejsce. Na koncie ma miejsca w pierwszej dziesiątce na takich zawodach jak: BMK, Bieg Katorżnika, Kaszubski Kaper. Jest też brązowym medalistą mistrzostw polski taekwondo.

Drugie miejsce zajął Łukasz „Świątek”, student III roku Politechniki Gdańskiej z Działdowa, były drużynowy ZHP. Podczas pokonywania toru przeszkód śpiewał „szła dzieweczka do laseczka”. Zaskoczeniem było trzecie miejsce, zdobył je Łukasz „Demi”, inżynier, były zastępca ds. szkoleń z OSW Strzelec, uczestnik Selekcji 56, BMK. Ze względu na kontuzję nie mógł wystartować w ostatniej konkurencji, jednak z dwóch pierwszych zebrał taką liczbę punktów, która wystarczyła do zajęcia trzeciego miejsca w klasyfikacji ogólnej.


Zdobywca pierwszego miejsca otrzymywał: replikę AR15 Specna Arms, kamizelkę JPC Red River, plecak firmy Helikon-Tex w kamuflażu A-TACS, kaburę z kydexu wykonaną na zamówienie do dowolnego pistoletu oraz roczną prenumeratę miesięcznika Polska Zbrojna.

Za zajęcie drugiego miejsca zawodnik otrzymał: okulary Wiley X, zrywaną apteczkę medyczną, ładownicę pistoletową wykonaną na zamówienie z kydexu, plecak w kamuflażu A-TACS firmy Helikon-Tex, czapkę w kamuflażu A-TACS oraz buty trekkingowe Yukon.

Zdobywca trzeciego miejsca otrzymał: taktyczne rękawiczki, cztery ładownice typu fastmag, czapkę w kamuflażu A-TACS oraz torbę w kamuflażu A-TACS.

Największym wyróżnieniem były jednak słowa specjalsów. Wyrazili oni uznanie dla wszystkich zawodników, docenili ich wolę walki i zapał. – Mięśnie można wytrenować, ale najważniejsze jest to, co jest w głowie – podsumował jeden z operatorów.

kpt. mar. Robert Pawłowski

autor zdjęć: ABIX / Blixt Photography / www.agentur-blixt.com

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1386077040
Na SGO to już jestem za stary ale na ASG .... .
DB-A6-73-01

Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, epilog
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Barwy walki
W Italii, za wolność waszą i naszą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna na detale
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kolejne FlyEle dla wojska
Szarża „Dragona”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto stołecznego garnizonu
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Front przy biurku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kadisz za bohaterów
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zachować właściwą kolejność działań
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO