– Mamy w tym roku dwa pomniki Żandarmerii Wojskowej. Jeden stanął przed siedzibą ŻW w Warszawie, a drugi to książka poświęcona dwóm wiekom formacji autorstwa gen. Packa i dr. Jana Sulińskiego – powiedział 5 grudnia podczas uroczystej promocji wydawniczej dr hab. Janusz Zuziak.
Uroczystość w Centralnej Bibliotece Wojskowej zbiegła się z 146. rocznicą urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Spotkanie autorskie otworzył i gości przywitał dyrektor CBW dr Jan Tarczyński. Spotkanie z czytelnikami poprzedził uroczysty koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego pod batutą jej dowódcy – mjr. Mirosława Rytla, w tradycyjnym repertuarze historyczno-patriotycznym.
W CBW zaprezentowano dwie książki gen. dyw. dr. hab. Bogusława Packa „Od Napoleona do III RP. Szkice z dziejów 200 lat Żandarmerii Wojska Polskiego” (wspólnie z dr. Janem Sulińskim) oraz „Udział Sił Zbrojnych RP w bezpieczeństwie wewnętrznym państwa”. Omówienia obu pozycji dokonali dr hab. Mariusz Kubiak oraz dr hab. Janusz Zuziak. Po oficjalnej części autorzy podpisywali swoje książki.
Uroczystości towarzyszyła prezentacja patrolu żandarmerii w mundurach 2 Korpusu Polskiego (obaj autorzy to oficerowie przez wiele lat związani z Żandarmerią Wojskową; gen. Pacek był komendantem głównym ŻW w latach 2003‒2006, a płk rez. Jan Suliński jest obecnie wykładowcą Centrum Szkolenia ŻW w Mińsku Mazowieckim). Rektor AON podziękował swoim dawnym współpracownikom i przyjaciołom licznie przybyłym na uroczystość: przedstawicielom KGŻW, komendantom oddziałów i Centrum Szkolenia w Mińsku oraz wszystkim byłym żandarmom.
Na zakończenie spotkania dyrektor ds. marketingu Wydawnictwa „Bellona” Waldemar Michalski wręczył gen. Packowi okolicznościowy medal z okazji 95-lecia wydawnictwa. Tradycyjnie uroczystość zakończyła się podpisywaniem egzemplarzy książek przez obu autorów.
„Od Napoleona do III RP. Szkice z dziejów 200 lat Żandarmerii Wojska Polskiego” to pierwsza publikacja kompleksowo przedstawiająca dzieje polskiej policji wojskowej na przestrzeni 200 lat (…) To ciekawa, barwna pozycja, która pokazuje wiele znanych, ale także dopiero odkrytych zdarzeń z dziejów formacji ‒ piszą na okładce książki redaktorzy wydawnictwa „Historia i Kultura”.
Z kolei w recenzji prof. dr. hab. Kuby Jałoszyńskiego czytamy: Wyrażam przekonanie, że „Udział Sił Zbrojnych RP w bezpieczeństwie wewnętrznym państwa” jest niezwykle cenną i unikatową publikacją. Ukazanie się jej na rynku wydawniczym spowoduje, w moim przekonaniu, bardzo duże zainteresowanie środowisk zajmujących się obszarem naukowej eksploracji bezpieczeństwa.
Prof. dr hab. Sebastian Wojciechowski dodaje: Funkcjonowanie współczesnych Sił Zbrojnych jest dobrym przykładem przenikania się bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego, obejmuje równocześnie aspekty związane z tzw. miękkim oraz twardym bezpieczeństwem. Może ono być analizowane na bardzo różne sposoby, na przykład z uwzględnieniem poszczególnych rodzajów bezpieczeństwa, towarzyszących im zagrożeń czy też przez pryzmat podmiotów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. W przedłożonej publikacji podmiotem tym są Siły Zbrojne RP.
Tekst: Marcin Rzymski
autor zdjęć: st. chor. Grzegorz Ryfiński
komentarze