moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Płk Babuśka: Dbamy o sprawy żołnierzy

W nowej kadencji czeka nas wiele zadań. Zajmiemy się oceną skutków zmian w systemie dowodzenia armią. Będziemy też dążyć do przywrócenia odpowiednich proporcji wynagrodzeń żołnierzy w stosunku do innych służb mundurowych – mówi płk Marian Babuśka, wybrany na drugą kadencję przewodniczącego Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.


Żołnierze najwyraźniej Panu ufają, skoro już po raz drugi wybrali Pana na swojego reprezentanta…

Płk Marian Babuśka: Niezmiernie cieszę się z tego zaufania, tym bardziej że minione trzy lata to czas ciężkiej pracy i trudnych decyzji. Nie zawsze udawało się pomóc wszystkim, choć zawsze się starałem i staram działać w interesie żołnierzy. Wybór ten jest dla mnie osobiście ważny także dlatego, że nie jest on odgórną decyzją kadrową, lecz dokonali go sami żołnierze.

W życie wchodzi znowelizowana ustawa pragmatyczna, a za kilka tygodni reforma struktur dowodzenia. Nie będzie to lekka kadencja…

Zdaję sobie sprawę, że nowe przepisy mogą wywoływać mnóstwo pytań, wiele wątpliwości i kontrowersji. Ale przecież rozwiązywanie problemów to domena naszej codziennej działalności. Jestem pewien, że w nowych strukturach, na wszystkich poziomach dowodzenia, przedstawiciele żołnierzy znajdą swoje miejsce i będą mieli wpływ na tworzenie dobrych warunków służby oraz szukanie rozwiązań nurtujących nas trudności.

Co uważa Pan za największy sukces mijającej kadencji?

Jako organy przedstawicielskie działaliśmy we wszystkich sprawach dotyczących żołnierzy zawodowych, choć niestety nie wszystkie udało się rozwiązać po ich myśli. Do rzeczy najważniejszych, które udało nam się zrobić zaliczam zachowanie odrębnego, zaopatrzeniowego systemu emerytalnego, zwiększenie wysokości dodatku poligonowego, jak również poszerzenie grona żołnierzy uprawnionych do jego otrzymywania. Wiele naszych propozycji znalazło swoje odzwierciedlenie w nowelizacji ustawy pragmatycznej, a rozwiązania w niej zawarte są zgodne z oczekiwaniami żołnierzy.

Dużo zostało do zrobienia?

Obecnie zajmujemy się opiniowaniem aktów wykonawczych do ustawy pragmatycznej. Chciałbym, aby w jak największym stopniu były one korzystne dla żołnierzy. Chodzi tu o rozporządzenia dotyczące na przykład polityki kadrowej, ale i spraw socjalnych.
Jednym z naszych priorytetów w nadchodzącej kadencji będzie doprowadzenie do wzrostu wynagrodzeń żołnierzy. Jak dotąd nie dostali oni nic więcej oprócz trzystuzłotowej podwyżki w 2009 roku. Prowadziliśmy dość intensywne działania zmierzające do zwiększenia wskaźnika bazowego uposażenia, jednakże jego wzrost uważamy za niewystarczający.

Czy zajmowanie funkcji przewodniczącego po raz drugi ułatwi Panu pracę?

Podczas mijającej kadencji zdobyłem spore doświadczenie, uczestnicząc chociażby w procesie legislacyjnym, ale także w spotkaniach z żołnierzami w jednostkach. Znam bolączki mundurowych i mam całkiem niezłe rozeznanie w problemach środowiska wojskowego. To, czego się nauczyłem, z pewnością wykorzystam w przyszłej działalności.

W kończącej się kadencji po raz pierwszy swoje reprezentacje mieli żołnierze z niższych korpusów. Sprawdzili się w tej roli?

Tak, dzięki nim problemy dotyczące służby podoficerów i szeregowych docierały do najwyższych szczebli. O ich znaczeniu najlepiej świadczy znowelizowana ustawa pragmatyczna, w której dużo korzystnych rozwiązań dotyczy właśnie żołnierzy tych korpusów. Po czwartkowych wyborach po raz pierwszy utworzymy prezydium organów przedstawicielskich. W jego skład wejdą przewodniczący: Konwentu, Kolegium Mężów Zaufania Podoficerów oraz Szeregowych Zawodowych. Razem będziemy chcieli działać jeszcze skuteczniej.

W przyszłym roku minie 20 lat od powstania Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów oraz 10 lat od chwili powołania Biura Konwentu. Czy Pana zdaniem organa przedstawicielskie spełniają swoją funkcję?

Ktoś mógłby zapytać, po co żołnierzom reprezentanci? Odpowiedź jest jedna: jako żołnierze nie możemy tworzyć związków zawodowych, jak na przykład w policji, dlatego też organa przedstawicielskie są jedynymi reprezentantami żołnierzy w kontaktach z przełożonymi. Mamy dobre notowania, co pokazały badania WBBS. Nasze działania mają dla żołnierzy duże znaczenie, a sama instytucja nie jest anonimowa, kojarzą nas nawet poza armią.

Paulina Glińska

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1423176600
>Płk Babuśka: Dbamy o sprawy żołnierzy< Nie wątpię że o tych na stanowiskach oficerskich. O kontraktowych szeregowcach nikt nie pomyśli.
E3-46-18-DE

Rozpoznać, strzelić, zniknąć
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, epilog
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejne FlyEye dla wojska
Rekordziści z WAT
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Przygotowania czas zacząć
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
SOR w Legionowie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zachować właściwą kolejność działań
NATO on Northern Track
Strażacy ruszają do akcji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
Gunner, nie runner
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna na detale
Kadisz za bohaterów
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wytropić zagrożenie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Front przy biurku
Pod skrzydłami Kormoranów
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO