moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Walczyli o szansę na stopień kaprala

W poznańskiej szkole podoficerskiej właśnie zakończyły się egzaminy wstępne dla kandydatów na podoficerów. O 250 miejsc rywalizowało ponad 350 szeregowych zawodowych z całej Polski. – Byli lepiej przygotowani niż ich koledzy, którzy startowali w styczniu – mówi chor. Marcin Szubert.


Do Poznania przyjechali żołnierze z Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych i Dowództwa Garnizonu Warszawa. Do ostatnich w tym roku egzaminów w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych stanęło 357 szeregowych.

Na kurs skierowali ich dowódcy. Każdy żołnierz ma minimum średnie wykształcenie i nienaganną opinię służbową. Wielu było na misjach zagranicznych. Wśród kandydatów na dowódców były dwie kobiety i czterech żołnierzy z kategorią Z/O (zdolny z ograniczeniami).

Dwudniowe egzaminy rozpoczęły się od testów sprawnościowych, m.in. marszobiegu na trzy kilometry oraz tak zwanych „brzuszków”. – Podczas egzaminów, które odbyły się w styczniu, WF był dla niektórych problemem. Teraz żołnierze byli dobrze przygotowani, tylko dziewięciu z nich nie zaliczyło testu i nie zakwalifikowało się do kolejnych etapów – tłumaczy st. chor. sztab. Marek Kajko, komendant poznańskiej szkoły.

Na tych, którzy pomyślnie przeszli sprawdzian z WF, czekały testy o Polsce i świecie, a także ze znajomości wojskowych regulaminów. Dopiero potem przyszedł czas na popis umiejętności praktycznych. Żołnierze musieli udowodnić nie tylko, że potrafią udzielić pierwszej pomocy, nie jest im obca taktyka, ale także, że dobrze strzelają. – Choć egzaminy wymagały pewnej wiedzy i umiejętności, to dotyczyły przecież podstaw wojskowego abecadła. Trudne mogłyby być jedynie dla tych, którzy się do nich nie przygotowali i liczyli wyłącznie na łut szczęścia – przekonuje chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy szkoły.

Jednak, jak przyznają władze uczelni, tym razem poziom kandydatów był nie tylko wysoki, ale i wyrównany. – Jednym gorzej poszło strzelanie, inni słabiej wypadli w teście teoretycznym. Ale różnice punktowe były naprawdę niewielkie – dodaje chor. Szubert.

Egzaminy zakończyła rozmowa kwalifikacyjna. Dodatkowe punkty kandydaci zdobywali np. za doświadczenie na misjach, ukończone szkolenia i znajomość języków obcych.

Na kurs dostali się ci, którym udało się uzyskać najwięcej z 250 punktów, które można było zdobyć. – Podczas styczniowej weryfikacji progiem gwarantującym zakwalifikowanie się były 93 punkty, teraz 171. Kandydaci wiedzieli jak się przygotować do egzaminów, byli zmotywowani, było widać, że zależy im, by zdobyć miejsce na kursie – przyznaje st. chor. sztab. Kajko.

357 szeregowych już 9 stycznia 2014 rozpocznie półroczne szkolenie. Przez pierwszy kwartał przejdą m.in. szkolenie ogniowe, nauczą się terenoznawstwa i zasad udzielania pierwszej pomocy na polu walki. Kolejne trzy miesiące spędzą w centrach szkolenia specjalistycznego (m.in. na kierunkach dowódczych, logistyki, artylerii, łączności ) w całej Polsce. Półroczne szkolenie zakończą dwutygodniowe praktyki i egzamin. Potem już w stopniu kaprala obejmą stanowiska dowódców drużyn i załóg.

W 2013 roku w trzech kursach podoficerskich w poznańskiej szkole uczestniczyło w sumie około 700 żołnierzy. – W 2014 roku zamierzamy zorganizować trzy kursy. W każdym z nich weźmie udział około 250 szeregowych zawodowych – mówi st. chor. sztab. Marek Kajko, komendant poznańskiej szkoły.

Według informacji Sztabu Generalnego WP z grudnia 2013 roku podoficerowie stanowili 30 procent żołnierzy Wojsk Lądowych (na ok. 59 tysięcy wszystkich ). Zgodnie z założeniami na koniec roku w wojsku powinno być około 35,5 tysiąca podoficerów (przy 100 tysiącach żołnierzy zawodowych). Do obsadzenia wciąż pozostaje około 2000 etatów. Żołnierze obejmują je sukcesywnie po ukończeniu kursów i spełnieniu wymogów awansu na wyższy stopień.

PG

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze


Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Charge of Dragon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ramię w ramię z aliantami
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szarża „Dragona”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto stołecznego garnizonu
Kadisz za bohaterów
Strażacy ruszają do akcji
Kolejne FlyEle dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
SOR w Legionowie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barwy walki
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Front przy biurku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna na detale
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO