moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nurkowie schodzili 17 metrów pod wodę

W zalewie Kryspinowskim kilkunastu żołnierzy prowadziło zwiad nurkowy, rozpoznawało podwodne zapory i szukało zatopionych min. W badaniu dna jeziora pomagał im m.in. podwodny robot „Gnom Baby”. Każdy z nurków pod wodą spędził co najmniej dziewięć godzin. Niebawem czeka ich szkolenie z nurkowania pod lodem.

 

W szkoleniu pod Krakowem uczestniczyli żołnierze z batalionu dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej, 16 Tczewskiego Batalionu Saperów i 3 Batalionu Inżynieryjnego.

- Zaczęliśmy od przypomnienia techniki nurkowania, zwiadu nurkowego, rozpoznania inżynieryjnego oraz taktyki. Mówiliśmy o zasadach konfigurowania sprzętu nurkowego, o tym jak należy dobierać wyposażenie do zadań, które mamy wykonywać – mówi chorąży Tomasz Jaskier, kierownik zgrupowania nurków.

Dla żołnierzy to tylko rozgrzewka. Wszyscy nurkowie uczestniczący w szkoleniu mieli bowiem duże doświadczenie, każdy pod wodą spędził już przynajmniej 250 godzin.

Instruktorzy przypominali także, jak należy zachować się w sytuacji awaryjnej,  gdy np. dojdzie do zamarznięcia automatu lub zgubienia pasa balastowego. Mówili też, jak powinno się sprawdzać przeszkodę wodą i obiekty hydrotechniczne (np. wodociągi, zapory wodne, tamy, ujęcia wody) i jaki sprzęt do tego trzeba wykorzystywać.

Potem rozpoczął się główny trening. - Zaczynaliśmy od prostych zadań. Żołnierze musieli rozpoznać przeszkodę wodną – opowiada chor. Jaskier. Oznacza to, że mierzyli pod wodą podstawowe parametry: szerokość i głębokość jeziora, oceniali jego dno, stopień zamulenia, przejrzystość wody i prądy wodne.

Podczas szkolenia na poligonie lub działań wojennych żołnierze-nurkowie wspomagają oddziały, które mają np. wozami bojowymi pokonać rzekę. – Zanim razem ze sprzętem wjadą do wody, muszą być pewni, że będzie to dla nich bezpieczne. Dlatego nurkowie zawsze w pierwszej kolejności sprawdzają, czy wojsko może wybrać daną trasę, albo czy saperzy mogą ustawić w wodzie zaporę minową – dodaje kierownik zgrupowania.

Nurkowie poszukiwali też zatopionych w wodzie przeciwpiechotnych i przeciwpancernych min ćwiczebnych. – Na dnie zbiornika umieściliśmy improwizowane ładunki. Oczywiście ze względu na to, że trening odbywał się poza poligonem, nie mogliśmy używać prawdziwego materiału  wybuchowego – mówi chor. Jaskier.

Żołnierze schodzili na głębokość od 5 do 17 metrów. Musieli rozpoznać typy zapór minowych i fortyfikacyjnych (zapory drutowe lub zasieki). Ocenić, czy ładunki te można usunąć lub czy można wykonać przejścia pomiędzy nimi.

W poszukiwaniach pomagał im robot „Gnom Baby”, którego używa małopolska policja. Razem z żołnierzami pod Krakowem szkolili się bowiem także  policjanci z pododdziałów antyterrorystycznych. Robot to zdalnie sterowany pojazd podwodny z systemem monitoringu. Policja wykorzystuje go między innymi do poszukiwania ludzi oraz przedmiotów (np. broni) pod wodą. „Gnom Baby” może prowadzić poszukiwania na głębokości 50 metrów.

Każdy z uczestników zgrupowania pod wodą spędził średnio 9 godzin. Za kilka tygodni nurkowie spotkają się na kolejnym zgrupowaniu w Krakowie. Organizatorzy zapowiadają tym razem trening z nurkowania pod lodem.

Wyposażenie nurka waży około 25 kg. W jego skład wchodzą m.in.: butla, automat oddechowy główny i zapasowy (octopus), skafander, kamizelka ratowniczo-wypornościowa, pas balastowy, płetwy, maska, fajka, kompas, latarki nurkowe, stroboskopy, sekatory, noże i kołowrotki.

Nurkowie najczęściej trenują w wojskowym ośrodku szkolenia nurków i płetwonurków w Gdyni oraz ośrodku szkolno-treningowym nurków w Orzyszu. Korzystają też z bazy nurkowej w Tomaszowie Mazowieckim i Nisku.

Wspólne treningi odbywają się średnio raz na trzy miesiące. Nurkowie-saperzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej, poza szkoleniem w wodzie i pod wodą obowiązkowo wykonują skoki spadochronowe.

MKS

autor zdjęć: arch. 6 Brygady Powietrznodesantowej

dodaj komentarz

komentarze


Wytropić zagrożenie
 
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Na straży wschodniej flanki NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kolejne FlyEye dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Front przy biurku
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Pod skrzydłami Kormoranów
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
Zachować właściwą kolejność działań
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Zmiany w dodatkach stażowych
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Gunner, nie runner
Wojna na detale
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Italii, za wolność waszą i naszą
SOR w Legionowie
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
Rekordziści z WAT
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO