moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich

6 grudnia 2013 podhalańczycy z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich imienia gen. bryg. Józefa Kustronia obchodzili swoje święto. Obchody w tym roku powiązane były z 20. rocznicą powstania jednostki.


Uroczystości rozpoczęły się już o godzinie 8.00 mszą świętą w intencji 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich (1 bsp), odprawioną przez kapelana Garnizonu Rzeszów ks. płk. Tomasza Anisiewicza.

Zaraz po mszy rozpoczęło się „show” dla dzieci i młodzieży w ramach Dnia Otwartych Koszar. Były pokazy wspinaczki po ścianie, pokazy sprzętu wojskowego jednostki, nauka reanimacji, strzelanie z trenażerów i wiele innych atrakcji, jakie przygotowali żołnierze z 1 bsp. Młodzież mogła wejść do pojazdów, wycelować z broni oraz wspiąć się pod właściwą asekuracją na ścianę wspinaczkową. Frekwencja dopisała jak zawsze. Przyszły klasy o profilu wojskowym oraz młodzież gimnazjalna ze szkół z Podkarpacia, z którymi współpracuje jednostka, a nawet dzieci z przedszkoli.

O godz. 12.00 rozpoczął się uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście, a wśród nich dowódca brygady płk dypl. Wojciech Kucharski, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przyjaciele batalionu, komendanci instytucji wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz dowódcy jednostek brygady. W otwierającym wystąpieniu, dowódca 1 bsp ppłk Tomasz Gdak powitał gości, przypomniał rodowód jednostki oraz osiągnięcia żołnierzy. Nawiązał także do tradycji, wspominając 95-lecie powstania 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, którego tradycje dziedziczy batalion.  

Główną częścią uroczystości było odczytanie rozkazów i decyzji oraz wręczenie wyróżnień dla żołnierzy, pracowników wojska jak i gości. Żołnierze otrzymali Gwiazdy Afganistanu, odznaczenia za długoletnią służbę, pamiątkowe ryngrafy oraz odznaki batalionowe. Nagrody rzeczowe otrzymali wyróżnieni tytułem „Najlepszy Podoficer Roku” st. plut. Jacek Waśko oraz „Najlepszy Szeregowy Roku” st. szer. Piotr Leśniak. Ponadto, dowódca 21 BSP wyróżnił także odznaką tytułu honorowego „Zasłużony Żołnierz III stopnia” por. Rafała Forysia oraz chor. Janusza Pelca.

– Wyrażam głębokie przekonanie, iż podhalańczycy 1 Batalionu swym wyszkoleniem, wiedzą i kunsztem w żołnierskim rzemiośle spłacają zobowiązania wobec historycznych tradycji (...). Warto przypomnieć że 1 Batalion Strzelców Podhalańskich to jedna z pierwszych w pełni zawodowych jednostek w kraju, a Wasze zaangażowanie i udział w misjach pokojowych mówią same za siebie –  powiedział w swym wystąpieniu dowódca 21 BSP płk dypl. Wojciech Kucharski.

Apel zamknęła defilada poddziałów, którą poprzedził dynamiczny pokaz wyszkolenia podhalańczyków.

 *****

1 Batalion Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Józefa Kustronia w Rzeszowie

1 Batalion Strzelców Podhalańskich sformowano w 1993 roku na podstawie Zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego o formowaniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Batalion został rozlokowany na terenie kompleksu koszarowego przy ulicy Lwowskiej w Rzeszowie.

8.12.1996 r. na rynku Nowego Sącza, dowódca 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich otrzymał z rąk przedstawiciela Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej sztandar, ufundowany przez społeczeństwo ziemi sądeckiej i kombatantów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej doroczne święto 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich ustanowiono na dzień 1 grudnia.

Dla zachowania w pamięci tradycji orężnych, 1 Batalion Strzelców Podhalańskich przejął
i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji: 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 21 Dywizji Piechoty Górskiej (1918–1939); 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej (1944–1945).

1 Batalion Strzelców Podhalańskichjest jedną z największych jednostek 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Głównym uzbrojeniem jednostki są bojowe wozy piechoty BWP-1. Żołnierze batalionu swoje rzemiosło wojskowe doskonalą do działania w warunkach szczególnych, a do nich zaliczamy działanie w górach, mieście i terenie lesisto jeziornym, stąd przygotowanie i szkolenie jest wielopłaszczyznowe.

Ponadto, od początku swego istnienia batalion przykładał wielką wagę do szkolenia specjalistycznego – narciarskiego i wspinaczkowego. Żołnierze 1 bsp wielokrotnie uczestniczyli
w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. W latach 2003–2004 brali udział w misji w Kosowie. Następnie w latach 2005/2006 oraz 2007/2008  żołnierze batalionu służyli w Iraku w ramach V i IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, natomiast w 2009/2010 batalion wystawił Zgrupowanie Bojowe „Bravo” w czasie VI zmiany PKW w Afganistanie. Obecnie ok. 150 żołnierzy jednostki kończy fazę powrotu z XIII zmiany PKW w Afganistanie, gdzie wystawiali Taktyczne Zgrupowanie Bojowe „Charlie”. Oficjalne powitanie żołnierzy w 1 bsp w gronie Podhalańczyków planowane jest w dniu 13 grudnia br.

1 bsp to jedna z pierwszych w pełni zawodowych jednostek w kraju. Obecnie batalionem dowodzi podpułkownik Tomasz Gdak.

Tekst: kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Front przy biurku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO on Northern Track
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
V Korpus z nowym dowódcą
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Szarża „Dragona”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szpej na miarę potrzeb
Charge of Dragon
Mundury w linii... produkcyjnej
Głos z katyńskich mogił
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Ocalały z transportu do Katynia
Barwy walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO