moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polski żołnierz odbierał nagrodę dla ONZ

Gdy delegacji ONZ wręczano 25 lat temu Pokojową Nagrodę Nobla, byłem jednym z jej siedmiu uczestników. Podczas ceremonii trzymałem flagę organizacji, a ówczesny sekretarz generalny Javier Perez de Cuellar dziękował za służbę „błękitnym beretom” – wspomina st. chor. sztab. Edward Ziobro, uczestnik wielu pokojowych misji.

 

Jak to się stało, że 10 grudnia 1988 roku znalazł się Pan w delegacji ONZ, która odbierała Nobla „za działalność na rzecz zbliżenia między narodami, rozbrojenia i krzewienia idei pokojowych”?

St. chor. sztab. Edwardem Ziobro: Sekretarz generalny ONZ zdecydował, że w delegacji odbierającej nagrodę znajdzie się jeden przedstawiciel z każdej ówczesnej misji ONZ. Służyłem wtedy w Polskiej Jednostce Logistycznej w Syrii na Wzgórzach Golan. Mój ówczesny dowódca płk Wincenty Cybulski zdecydował, że to właśnie ja pojadę do Oslo. Byłem zaskoczony.

W jaki sposób dostał się Pan z Syrii do Norwegii?

Polska nie utrzymywała wówczas z Izraelem stosunków dyplomatycznych, więc Austriacy przewieźli mnie do Jerozolimy, gdzie czekał samolot, który zabrał mnie na Cypr. W Larnace spotkałem się z innymi członkami naszej delegacji. Było nas siedmiu. Polecieliśmy do Oslo. W dzień poprzedzający ceremonię wręczenia nagrody mieliśmy próbę, więc następnego dnia wiedzieliśmy, jak i gdzie mamy przemaszerować.

Podczas ceremonii miał Pan przypisaną rolę?

Byłem członkiem pocztu sztandarowego, trzymałem flagę ONZ. Czekaliśmy na dużej scenie na przybycie króla Norwegii. Gdy wszedł na salę, oddałem mu honor, pochylając lekko flagę, a król skłonił głowę. Tego gestu nie było w scenariuszu. Zanim została wręczona Pokojowa Nagroda Nobla, przemawiał przewodniczący komitetu noblowskiego oraz Javier Perez de Cuellar, sekretarz generalny ONZ, który dziękował „błękitnym beretom” za ich służbę, wspomniał też o ofiarach, jakie ponoszą żołnierze. Wysłuchaliśmy jeszcze koncertu filharmoników norweskich i wyszliśmy z sali. Niosłem flagę ONZ, za mną szedł sekretarz generalny ONZ. Następnego dnia byłem na wszystkich zdjęciach, jakie opublikowała prasa. W holu czekała na mnie ekipa polskiej telewizji, podobno relacja z wręczenia Nagrody Nobla była wyemitowana w Dzienniku Telewizyjnym, ale ja jej nie widziałem. Przebieg całej uroczystości obejrzałem na kasecie – reżyser wysłał mi nagranie do Polski.

Ale to nie był jeszcze koniec wizyty w Norwegii?

W Oslo spędziliśmy dwa dni. Nasza delegacja spotkała się z norweskim wiceministrem obrony oraz z przewodniczącym stowarzyszenia weteranów misji pokojowych, który zachęcał, abyśmy podobną organizację założyli w Polsce. Przekazałem ten apel w naszym resorcie obrony, jednak Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ powstało dopiero w 1999 roku. Z Norwegii przez Cypr i  Jerozolimę dostałem się do Syrii, ale wtedy nasza misja na Wzgórzach Golan dobiegała końca. Wróciłem do kraju. Kolejne tygodnie upłynęły mi na spotkaniach, podczas których opowiadałem o wrażeniach z Oslo, byłem zapraszany na różne uroczystości, udzieliłem też wielu wywiadów. Po kilku miesiącach ponownie wyjechałem na misję do Syrii.

Wraca Pan we wspomnieniach do wydarzeń sprzed 25 lat?

W wojsku przesłużyłem ćwierć wieku. Na misjach w sześciu krajach – Syrii, Egipcie, Libanie, Namibii, Iraku i na Bałkanach – spędziłem w sumie ponad 10 lat. Dziś jako członek Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ biorę udział w spotkaniach z młodzieżą wspominając misje i – zawsze – uroczystość odebrania Pokojowej Nagrody Nobla.

St. chor. sztb. Edward Ziobro jest absolwentem Szkoły Chorążych Wojsk Inżynieryjnych. Służył w czerwonych beretach w 62 Kompanii Specjalnej. Ma na koncie 211 skoków spadochronowych. Z 25 lat służby w wojsku, niemal połowę spędził na misjach. Jest członkiem Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. chor. sztab. Edwarda Ziobry

dodaj komentarz

komentarze

~Anna Ziobro
1674221400
Tato wspominał o pochyleniu flagi ONZ przez Polaka przed królem Norwegii i rzeczywiście był to skandal. Zareagował też król Norwegii, bo nie spodziewał się gestu. Po ceremonii wszyscy udali się na kolację do króla (tato do dziś ma wydrukowane menu i wizytówkę:) Mam też gazetę z Norwegii. Na stronie jest de Cuellar i tato, a poniżej - nie z przypadku - króciak o Wałęsie.
7A-DC-E0-EF
~jan-c
1461258000
Edziu. Pozdrawiam Cię drogi kolego z Ismailskiego makrotala. Mieszkaliśmy we trzech: Ty, Henio Werzgowiec i ja-Jan Cieślak. Maj- 1975 do grudzień 1975. Wpadłeś mi w internecie na ekran. Jeśli to przeczytasz to odezwij się na emaila: j-c@wp.pl lub te. 607341159. Pozdrawiam z Lublina J.C.
CA-73-FB-56
~JM
1387095180
55. Regulamin Musztry Sił Zbrojnych PRL salutowanie sztandarem w miejscu. Gdy odbierający honory zbliży się na 5 kroków. Sztandar był ONZ. W wielu armiach wygląda to podobnie.
48-5C-C5-94
~Janusz W.
1386794880
Najciekawsze jest to, że ZSRR nie zezwolił na obecność swojego przedstawiciela podczas odbioru tej nagrody. A jednak udało się przemycić (że niby w zastępstwie) pana Edwarda Ziobro.Pochylenia flagi nie było w protokole dyplomatycznym, a że zrobił to ktoś z wojska ludowego i to wobec zachodniego wroga, wtedy to był skandal, który w Polsce przemilczeli, a ONZ wspomina do dziś.Ot co
2C-63-AC-C0
~~slawek
1386790560
Wczoraj na TVP Historia w Dzienniku Telewizyjnym z 1988 roku pokazano Pana Edwarda.
47-6D-71-02
~soldat
1386675360
kam - No proszę Cię, o jakiej symbolice mówisz? Przecież to była flaga ONZ. Symbolika byłaby taka sama gdyby w miejscu króla Norwegii stał Gorbaczow. (ZSRR również było członkiem ONZ).
2E-35-1F-F8
~kam
1386673680
Pan Edward był JEDYNYM przedstawicielem tzw. bloku wschodniego podczas tamtej uroczystości. Pochylenie flagi zachodniemu królowi w tym wypadku bardzo symboliczne: 1988 rok!
CF-8A-BD-10

Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prawda o zbrodni katyńskiej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szarża „Dragona”
Rakiety dla Jastrzębi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Barwy walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strażacy ruszają do akcji
Mundury w linii... produkcyjnej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Charge of Dragon
V Korpus z nowym dowódcą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przygotowania czas zacząć
Sandhurst: końcowe odliczanie
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
SOR w Legionowie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO on Northern Track
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zachować właściwą kolejność działań
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto stołecznego garnizonu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rozpoznać, strzelić, zniknąć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO