moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamięci poległych w służbie ojczyzny

Spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej po raz kolejny upamiętnili żołnierzy poległych i uhonorowali rannych i poszkodowanych w służbie Ojczyzny.


Już po raz trzeci 6 Brygada Powietrznodesantowa zorganizowała spotkanie z rodzinami żołnierzy poległych w czasie służby oraz spadochroniarzami poszkodowanymi w czasie wykonywania zadań poza granicami kraju.

– Cieszę się, że tak licznie przybyliście Państwo na to spotkanie, aby wspólnie uczcić pamięć naszych kolegów i ich bohaterskie czyny, których dokonali w służbie pokoju. Na zawsze pozostaną oni w pamięci tych, którzy obecnie pełnią służbę w szeregach 6 Brygady Powietrznodesantowej – powiedział na wstępie generał brygady Adam Joks. Troska o Rodziny poległych i rannych spadochroniarzy będzie nadal jednym z priorytetów działalności 6 Brygady Powietrznodesantowej. Zawsze będziemy pamiętać i odwiedzać miejsca spoczynku naszych Kolegów kierując się wskazaniami maksymy, która powiada: Człowiek żyje tak długo jak długo żyje pamięć o nim. Żołnierz nie boi się śmierci. Żołnierz boi się zapomnienia. Niechaj pamięć o naszych bohaterach trwa po wieczne czasy  dodał dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Do Opery Krakowskiej, w której w tym roku zorganizowano spotkanie oprócz rodzin żołnierzy poległych i poszkodowanych przybyli między innymi: koordynator ds. organizacji i funkcjonowania systemu pomocy osobom uprawnionym Ministerstwa Obrony Narodowej Andrzej Spirydowicz, główny specjalista ds. poszkodowanych w misjach poza granicami kraju w Dowództwie Wojsk Lądowych pułkownik Stanisław Ekiert, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju Tomasz Kloc, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” Monika Nosek, prezes Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego gen bryg. Jerzy Wójcik a także dowódcy i żołnierze jednostek wchodzących w skład 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Główną część spotkania wypełnił koncert galowy, którego niekwestionowaną gwiazdą był Zbigniew Wodecki, a ponadto wystąpili artyści Klubu Garnizonowego z Gliwic oraz Zespół Estradowy 6 Brygady Powietrznodesantowej „Czasza”. Wszystkie występy odbyły się przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod batutą majora Pawła Joksa.

Spotkania takie jak to są nam, bardzo potrzebne dlatego też jesteśmy dumni z 6 Brygady Powietrznodesantowej, która otacza Rodziny żołnierzy poległych tak szczególną opieką. Cieszymy się, że możemy się spotkać i porozmawiać w towarzystwie żołnierzy podkreśliła po spotkaniu wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” Monika Nosek. Swoimi wrażeniami podzielił się również prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych  w Misjach Poza Granicami Kraju Tomasz Kloc: jestem pod wielkim wrażeniem tej pamięci i tego koncertu, który poprzez muzykę tę pamięć zachowuje i wspiera Rodziny tych, którzy stracili życie i zdrowie w służbie Ojczyzny.

Na zakończenie spotkania dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej generał brygady Adam Joks wręczył upominki i kwiaty rodzinom poległych żołnierzy zaś każdy poszkodowany w służbie poza granicami kraju otrzymał medal pamiątkowy i podziękowania za ofiarna służbę.

*****

Spadochroniarze od początku brali udział w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych pod egidą ONZ, NATO i Unii Europejskiej. Jako pierwsi pojawili się poza granicami kraju w latach siedemdziesiątych, kiedy to pierwszy w historii zwarty oddział Wojska Polskiego wyjechał do Egiptu. Od tamtego czasu spadochroniarze służyli na Bałkanach, Bliskim Wschodzie, Kambodży, Iraku, Afganistanie i wielu innych miejscach na mapie świata. Wszędzie tam, gdzie w służbie pokoju poza granicami państwa pojawiał się polski mundur tam pojawiał sięteż bordowy beret. W czasie wykonywania zadań poza granicami kraju zginęło 10 spadochroniarzy, a rany odniosło 41.

Tekst: kpt. Marcin Gil

red. PZ

autor zdjęć: Mariusz Bieniek

dodaj komentarz

komentarze


Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Optyka dla żołnierzy
Hiszpański palimpsest
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Weterani i bokser „Master”
Kurs z dzwonem
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
NATO na północnym szlaku
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część druga
Cena wolności
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ogień w podziemiu
Animus Fortis, czyli mężny duch
Psiakrew, harmata!
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO