moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Stowarzyszenie imienia generała Andersa rozpoczęło działalność

Pomaganie wnukom polskich sybiraków, pielęgnowanie pamięci o generale oraz współpraca z młodzieżą ze szkół jego imienia – to główne cele powołanego właśnie stowarzyszenia. W jego powstanie zaangażowała się Anna Maria Anders, córka oficera oraz Akademia Obrony Narodowej.


– Naszym celem jest przede wszystkim młodzież – chcemy pobudzać jej świadomość historyczną, przypominać o tradycjach naszego oręża i popularyzować postać gen. broni Władysława Andersa – wyliczała Anna Maria Anders, córka oficera i jednocześnie prezes nowo powstałego stowarzyszenia.

Obecna na uroczystości inaugurującej działalność organizacji w warszawskim Zamku Królewskim wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz podkreśliła, że dzięki stowarzyszeniu i zaangażowaniu córki generała młode pokolenie Polaków będzie zapoznawać się z historią tego niezwykłego dowódcy.  – Generał jest dla mnie szczególną postacią, wybrałam nawet jego popiersie do swojego gabinetu – przyznała pani minister.

Jak dodał komendant Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. Bogusław Pacek, współtwórca stowarzyszenia, chce ono współpracować z klasami mundurowymi, działać ze szkołami imienia gen. Andersa i bitwy pod Monte Cassino, których jest w Polsce aż 70 oraz pomagać Polonii na wschodzie. Zapowiedział też, że AON włączy się w działalność nowej organizacji.

Mieszkająca na co dzień w USA Anna Anders opowiadała, że pierwszy raz o stowarzyszeniu pomyślała dwa lata temu, kiedy odwiedziła tereny, na których w czasie II wojny formowała się Polska Armia na Wschodzie. – Spotkałam tam młodzież polonijną i pomyślałam, że warto byłoby pomóc jej w podjęciu studiów w Polsce – mówi.

Jak dotąd dzięki wsparciu pani Anders i polskiego rządu naukę w naszym kraju podjęło 20 młodych osób z krajów byłego ZSRR. Jedną z pierwszych była Olga Jagodzincowa z Uzbekistanu, która od roku studiuje stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Jej prababcia wyemigrowała z Polski po I wojnie.  – Podoba mi się tutaj i chcę sprowadzić do Polski mamę – mówi Olga.

Stowarzyszenie myśli też o obchodach w maju przyszłego roku 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. – Chcemy w nie włączyć młodych ludzi – podkreślała Anna Anders.

Zdaniem dr. Andrzeja Kunerta, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, dzięki działalności stowarzyszenia jest szansa, że młodzież przejmie od odchodzących kombatantów obowiązek pielęgnowania pamięci. Zapowiedział też, że w rocznicę bitwy, obok poświęconego jej bohaterom pomnika, powstanie Aleja Wdzięczności. – Złożą się na nią tablice upamiętniające kraje, które udzieliły w czasie wojny pomocy polskim żołnierzom i dzieciom zesłanym w głąb Związku Radzieckiego – wyjaśnił sekretarz ROPWiM.

W trakcie uroczystości zaprezentowano album dedykowany pamięci generała i jego żołnierzy „Nie wszyscy, ale dojdziemy”. Autorem książki, w której znalazły się niepublikowane dotąd zdjęcia z rodzinnego archiwum generała, jest Roman Dziewoński. Wydany w Londynie album można kupić w księgarniach dystrybuującego go Wydawnictwa Bellona.

*****

Gen. broni Władysław Anders przed II wojną był m.in. komendantem Warszawy i szefem sztabu w Generalnym Inspektoracie Kawalerii. Po napaści 17 września 1939 r. Armii Czerwonej na Polskę został uwięziony przez NKWD. Wypuszczono go po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej. Otrzymał zadanie utworzenia polskich jednostek na terenie Związku Radzieckiego, a potem wyprowadzenia stamtąd 115 tys. żołnierzy i cywili do sąsiadującego Iranu. Sformowany przez niego 2 Korpus Polski walczył we Włoszech. Gen. Anders zasłynął dowodząc m.in. w zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino i zdobywaniu Bolonii. Po wojnie władze komunistyczne odebrały mu generalski stopień i polskie obywatelstwo. Dostał za to wojskową emeryturę w Wielkiej Brytanii i poświęcił się działalności politycznej. Po śmierci w 1970 r. został pochowany, zgodnie ze swoją wolą, wśród żołnierzy na cmentarzu pod Monte Cassino.

AD

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze

~jozryg15
1557671400
jak uzyskać informacje i od kogo by doprowadzić do zabezpieczenia grobu żołnierza gen Andersa z pod monte Casino chcą go zlikwidować w Bytomiu , walczył z gen Andersem a później przemieszczony do Angli i wrócił do polski jako repatriant , mając kłopoty z ub. zmarł w Bytomiu i tam został pochowany . Jak zabezpieczyć jego grób przed zapomnieniem i ziszczaniem. podaje kontakt na ewentualne informacje o sposobie pomocy jozryg15@wp.pl będę bardzo wdzięczny za pomoc by nie zapomniano o naszych bohaterach
F7-ED-98-1A

Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
Front przy biurku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Szpej na miarę potrzeb
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ramię w ramię z aliantami
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zmiany w dodatkach stażowych
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zachować właściwą kolejność działań
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Charge of Dragon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Głos z katyńskich mogił
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna na detale
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sprawa katyńska à la española
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
SOR w Legionowie
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO