moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żandarmska wigilia

Komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus był gospodarzem dorocznego spotkania wigilijnego zorganizowanego 20 grudnia w warszawskim kompleksie ŻW.


Świąteczne życzenia gen. dyw. dr Mirosław Rozmus w pierwszej kolejności skierował do żołnierzy Żandarmerii Wojskowej służących w polskich kontyngentach wojskowych. Podczas wideokonferencji, w której uczestniczył biskup polowy WP Józef Guzdek i kierownicza kadra Komendy Głównej ŻW, komendant podzielił się symbolicznym opłatkiem z żołnierzami służącymi w Afganistanie i Kosowie oraz podziękował im za profesjonalizm, dzielnie znoszone trudy misyjnej służby i całkowite oddanie. – Pamiętajcie, że podczas wigilijnej kolacji będziecie obecni w naszych sercach – powiedział generał, życząc wszystkim szczęśliwego powrotu do rodzinnych domów.

W ten wyjątkowy dzień komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus spotkał się również z rodzinami żandarmów, którzy zginęli, realizując zadania służbowe poza granicami kraju – mamą i siostrą śp. kpr. Grzegorza Bukowskiego i mamą śp. sierż. Marcina Pastusia. – Wasi Bliscy wielkimi literami zapisali się na kartach historii współczesnej żandarmerii. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci – powiedział generał. Ważnym elementem spotkania było zapalenie przez rodziny poległych żołnierzy zniczy przed pomnikiem „W hołdzie żołnierzom Żandarmerii Wojskowej”.

Na żandarmskie spotkanie opłatkowe przybyli liczni goście: wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Jadwiga Zakrzewska, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódców rodzajów sił zbrojnych i jednostek wojskowych Garnizonu Warszawa, sądów i prokuratur, instytucjioraz szkolnictwa wojskowego. Do kompleksu ŻW przybyli również przedstawiciele służb i instytucji współpracujących z żandarmerią, a wśród nich komendant główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński. Opłatkiem przełamali się również przedstawiciele ataszatów wojskowych, na czele z dziekanem wojskowego korpusu dyplomatycznego, środowisk kombatanckich, władz wojewódzkich i samorządowych.

Ponadto w spotkaniu wigilijnym uczestniczyli byli komendanci główni Żandarmerii Wojskowej i żołnierze zrzeszeni w Stowarzyszeniu ŻW „Żandarm” oraz kierownicza kadra ŻW, żołnierze i pracownicy wojska warszawskich jednostek żandarmerii.

Komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, witając przybyłych gości oraz żołnierzy i pracowników formacji, życzył wszystkim, aby nadchodzące święta upłynęły w spokojnej, rodzinnej, wolnej od wszelkich trosk atmosferze oraz by były pełne ciepła, miłości, pojednania oraz wzajemnego zrozumienia. – Dzisiejsze spotkanie to także doskonały moment, aby podziękować Państwu za ciężką ipełną oddania pracę na rzeczpolskich sił zbrojnych, społeczeństwa i Ojczyzny. Dziękuję również przedstawicielom instytucji i służb wspierających żandarmerię w realizacji zadań ustawowych – powiedział gen. dyw. dr Mirosław Rozmus.

Życzenia w imieniu ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka złożył żołnierzom i pracownikom Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, radca ministra obrony. – Pamiętajcie, że Wasza praca jest przez ministra bardzo wysoko ocenia – zapewnił generał.

Następnie ewangelicki biskup wojskowy płk Mirosław Wola i przedstawiciel Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego ks. płk Eugeniusz Bójko odmówili modlitwę, a dziekan Żandarmerii Wojskowej płk Adam Prusprzeczytał Ewangelię św. Łukasza, po czym pobłogosławił i poświęcił opłatki oraz potrawy wigilijne.

Po poświęceniu potraw wszyscy zgromadzeni, dzieląc się opłatkiem, złożyli sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Na odświętnie udekorowanych stołach znalazło się 12 tradycyjnych potraw. Przybyli goście mogli spróbować m.in. czerwonego barszczu z uszkami, smażonego karpia czy wyśmienitych pierogów z kapustą i grzybami.

Opłatkowe spotkanie śpiewaniem kolęd uświetnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Tekst: Sylwia Guzowska

 

red. PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zachować właściwą kolejność działań
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Charge of Dragon
Rakiety dla Jastrzębi
NATO on Northern Track
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejne FlyEle dla wojska
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Sandhurst: końcowe odliczanie
Święto stołecznego garnizonu
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO