moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe dowództwa rozpoczynają pracę

Dziś wchodzą w życie przepisy wprowadzające reformę dowodzenia i kierowania armią. Wojsko zamiast dotychczasowych kilku dowództw ma teraz dwa: generalne z inspektoratami i operacyjne. To od dziesięcioleci jedna z najważniejszych reform w polskiej armii.


– To zmiany, które dostosowują system dowódczy do realnych potrzeb i zadań stojących przed siłami zbrojnych – mówił prezydent Bronisław Komorowski, gdy w lipcu 2013 roku podpisywał ustawę.

Zmiana struktur dowodzenia to m.in. wynik wprowadzenia armii zawodowej i zmniejszenia liczby żołnierzy do 100 tysięcy. Najważniejszymi celami reformy są konsolidacja systemu dowodzenia, zmniejszenie liczby centralnych dowództw oraz wprowadzenie takich samych struktur w czasie pokoju i wojny.

Od dziś wojsko polskie ma dwa strategiczne dowództwa: generalne i operacyjne. Na czele tego pierwszego stanął generał broni pilot Lech Majewski. Drugim dowodzi gen. broni Marek Tomaszycki. Obu oficerów na stanowiska w grudniu mianował prezydent.

– Od początku skupimy się na zgrywaniu nowego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Czeka nas doskonalenie struktur organizacyjnych i uzupełnianie dokumentów. Jednocześnie sprawdzamy już, jak nowy system działa w praktyce. W grudniu na przykład, w celach szkoleniowych, uruchomiliśmy połączone centrum operacyjne nowego dowództwa – mówi gen. broni pil. Lech Majewski, stojący na czele Dowództwa Generalnego. Od dziś jest ono odpowiedzialne za kierowanie wojskami w czasie pokoju.

Dowódcę generalnego w codziennej pracy wspierać będzie personel inspektoratów, które powstały w miejsce zlikwidowanych samodzielnych dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. W sumie jest ich sześć (Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Rodzajów Wojsk i Szkolenia), a do głównych ich zadań należy m.in. planowanie i organizowanie szkolenia wojsk, wyznaczanie kierunków doskonalenia zawodowego dla poszczególnych specjalności wojskowych oraz podejmowanie decyzji np. o wymogach wyposażenia jednostek wojskowych. – Przed nami na pewno dużo zadań, wymagających zaangażowania i zmiany mentalności. Wiem, że odniesiemy sukces, bo w Dowództwie służą i pracują starannie dobrani żołnierze i pracownicy wojska – dodaje generał Majewski.

Drugie z Dowództw – Operacyjne – nadal będzie odpowiadać głównie za misje zagraniczne i kontynuować zadania dotyczące obrony granicy powietrznej i granicy morskiej. Jednocześnie jednak zajmie się kwestią operacyjnego kierowania wojsk w miejsca kryzysów i konfliktów. – Zmieniła się nasza struktura, a także kompetencje i uprawnienia. Dowództwo będzie spełniało funkcję „sztabu polowego”. Będzie odpowiedzialne za przygotowanie Stanowiska Dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych oraz dowodziło siłami zbrojnymi i elementami układu pozamilitarnego – mówi gen. broni Tomaszycki.

Dowódca operacyjny podkreśla, że wprowadzenie w życie reformy jest dopiero początkiem poważnych zmian. – Czekają nas zmiany dotyczące dokumentacji, proceduralne, systemowe, także te związane z wojennym systemem dowodzenia – wylicza generał.

W wyniku reformy nową rolę zyskał też Sztab Generalny WP. Od dziś będzie on organem doradczym i planistycznym, a do jego zadań będzie należeć m.in. ustalanie długoterminowych strategii dla polskiej armii.

Zespół ds. opracowania koncepcji nowego systemu kierowania i dowodzenia powstał w 2011 roku. Pod koniec kwietnia 2012 odbyła się narada w Karwicach, która zakończyła działalność zespołu. Jej efektem było wypracowanie koncepcji Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi.
We wrześniu 2012 roku rozpoczęły się prace nad przygotowaniem projektu o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw.
Ustawę wprowadzającą reformę dowodzenia i kierowania armią prezydent Bronisław Komorowski podpisał 22 lipca 2013 roku.
PG

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1388575140
Nareszcie rządzimy jak u siebie.
DB-A6-73-01

Polska przystań brytyjskich jeńców
 
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Kleszcze dla wojska
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Eurofightery znowu w Polsce
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Abramsy pod dobrą opieką
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Jachrance o skokach spadochronowych
Offset dla „Wisły”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Dobrowolsi – czas start!
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Sztandar dla Dowództwa WOT
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Priorytety dla armii
Lista trupich główek
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Wojenny bohater na szubienicy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowy szef CWCR
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wielki test w West Point coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Leopardy jadą na poligon
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Przerwany lot „Orlika”
Mocny sygnał od NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Zamiana po włosku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Będzie za co kupić koreańską broń
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Palmiry – miejsce kaźni
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rusza morski „Dragon”
Pamiętamy o Niezłomnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO