moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zaczynamy szkolenie

Szkolenie kierowniczego personelu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dowódców jednostek bezpośrednio podporządkowanych dowódcy deneralnemu rozpoczęło rok szkoleniowy we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.


Na szkoleniu, zorganizowanym 7 stycznia w DGRSZ, generał broni pilot Lech Majewski podkreślił, że nowy system dowodzenia będzie pomagał w optymalizacji działalności szkoleniowej, skłaniał do zmiany sposobu myślenia i brania odpowiedzialności, będzie też wyzwalał inicjatywę i zachęci do wspólnego rozwiązywania problemów. – Dlatego ważne jest zrozumienie roli i zadań DGRSZ w systemie obronnym państwa oraz utożsamianie się z nimi. Szybkie i sprawne zgranie nowych struktur jest gwarancją bezpiecznego i terminowego wykonania postawionych zadań, których mamy dużo – zaznaczył dowódca generalny.

Generał Majewski przypomniał, że będziemy realizować zadania z obszarów planowania, szkolenia i gestorstwa. Będziemy wdrażać programy rozwoju sił zbrojnych, planować, organizować i prowadzić szkolenie podległych jednostek, szkolić rezerwy osobowe, wykonywać zadania logistyczne w jednostkach wojskowych, współpracować z innymi podmiotami w sprawach obronności, zarządzać i prowadzić kontrole w jednostkach.

Dowódca generalny przedstawił strukturę dowództwa jak i bezpośrednich podwładnych. Omówił też plany szkolenia wojsk w 2014 roku. Wyliczył, że jednostki podporządkowane DGRSZ wezmą udział w 30 ćwiczeniach międzynarodowych oraz 85 ćwiczeniach i treningach krajowych – dowódczo-sztabowych i z wojskami. Choć pierwsze przedsięwzięcia odbędą się w lutym, największa aktywność wojska przypada tradycyjnie na czerwiec, wrzesień i październik.

Szkolenie bojowe będzie się odbywało w oparciu o zintegrowane moduły na bazie dywizji Wojsk Lądowych. Będą to moduły połączone, skupiające także elementy lotnicze, morskie i specjalne. Generał Majewski omówił cele i priorytety szkolenia w 2014 roku oraz przedstawił oczekiwane rezultaty. Do priorytetów zaliczył między innymi szkolenie i podtrzymanie potencjału pododdziałów wydzielanych do udziału w połączonej operacji obronnej oraz będących narodowym wkładem do sił koalicyjnych (Siły Odpowiedzi NATO, Grupa Bojowa UE, kontyngenty do misji zagranicznych).

Mówiąc o planach generał Majewski zapowiedział powołanie Centralnego Poligonu Sił Zbrojnych, który przejmie zarządzania wszystkimi poligonami podległymi dotąd dowódcom rodzajów sił zbrojnych. Zamierzamy też kontynuować budowę kompleksowego systemu symulacyjnego pola walki, pozyskiwać nowoczesne laserowe symulatory strzelań, realizować szeroki plan inwestycji budowlanych, takich jak ośrodek szkolenia chemicznego w Drawsku.

Generał Majewski zapowiedział, że doroczny sprawdzian kondycji fizycznej żołnierzy przeprowadzony zostanie w maju i czerwcu. Osoby, które nie wezmą w nim udziału z przyczyn służbowych, będą mogły wywiązać się z obowiązku w swoich jednostkach od października do 15 grudnia.

Szef sztabu DGRSZ generał dywizji Ireneusz Bartniak, poszczególni inspektorzy oraz szef Połączonego Centrum Operacyjnego DGRSZ zaprezentowali podczas szkolenia inauguracyjnego kompetencje i zadania oraz zasady funkcjonowania komórek sztabu oraz sześciu inspektoratów.

Tekst: ppłk Artur Goławski

red. PZ

autor zdjęć: Mirosław C. Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
 
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Bruksela przed szczytem
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Palmiry – miejsce kaźni
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Mocny sygnał od NATO
Nowoczesna łączność dla armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wojna o porządek świata
Abramsy pod dobrą opieką
Tajna misja polskiej agentki
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Air Show ’25 – do zobaczenia
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowy szef CWCR
Offset dla „Wisły”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojenny bohater na szubienicy
Kleszcze dla wojska
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Lista trupich główek
Wielki test w West Point coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
Którą drogą do armii?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO