moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rodzice na medal

Dla wielu  żołnierzy jednym z najważniejszych odznaczeń jest medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej pozwala także na uznanie zasług instytucji oraz innych osób, które przyczyniają się do umacniania obronności kraju.


Medal ten można nadawać również w celu okazania wysokiego uznania rodzicom, którzy wychowali wiele dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy (złoty medal przyznaje się  rodzicom, których co najmniej pięcioro dzieci pełniło nienagannie czynną służbę wojskową albo co najmniej troje dzieci pełniło zawodową służbę wojskową; srebrny medal – rodzicom, których troje lub czworo dzieci pełniło nienagannie czynną służbę wojskową).

W przeszłości  odznaczenie to przyznawano rodzicom, którzy mieli w wojsku trzech synów. Sytuacja się zmieniła w związku ze  zlikwidowaniem poboru i uzawodowieniem polskiej armii.  W armii oprócz synów służą dziś również córki. Kobiety żołnierze stanowią około 3 procent w polskiej armii. Dotychczas przy wręczaniu medalu stosowana była formuła: „Za Zasługi dla Obronności Kraju, za wychowanie wielu synów”.

Historia rodziców st. szer. Anny Hadziewicz jest swego rodzaju „precedensem”. Jak mówi Ania: – Jestem niezmiernie szczęśliwa, że mój wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Nie ma słów , którymi można wyrazić wdzięczność dla rodziców za wszystko co dla nas robią. Dlatego czytając  kiedyś rozporządzenie pomyślałam –  to jest coś. Rodzice na medal. Porozmawiałam z braćmi. Zaakceptowali mój pomysł. Nasi rodzice zawsze wielką wagę przykładali do naszego wychowania. Wpajali nam od najmłodszych lat istotne prawdy o życiu. Zawsze mówią nam, że najpierw jest człowiek, że prawda jest niepodważalna i jedna. Honoru raz splamionego nie da się wybielić. Każdy z nas ma w życiu do wypełnienia swoją misję. Nas rodzice wychowali nas na żołnierzy.

St. Szer. Anna Hadziewicz wystąpiła więc poprzez WKU Słupsk do Ministra Obrony Narodowej o nadanie rodzicom medalu i udało się. Jacek, starszy z braci Hadziewicz, ma 42 lata. Służy w 33 Pułku Lotnictwa Transportowego w Powidzu na stanowisku technik pokładowy śmigłowca. Interesuje się skokami spadochronowymi, których ma ponad 100 oraz lataniem na szybowcach. Marcin ma 34 lata. Służył w Redzikowie w Batalionie Radiotechnicznym. Obecnie spełnia się na niwie cywilnej jako kierowca. Interesuje się motoryzacją. Ania – 31 lat,  st. szer. w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża. Sędzia strzelectwa oraz instruktor sportu w dziedzinie strzelectwo sportowe. Obecnie trenuje dzieci oraz sędziuje w zawodach.  Ze strzelectwem związana od 20 lat. Kiedyś sama trenowała i była w kadrze narodowej. Wojskowa rodzina – pan Sławomir tato st. szer.  Anny Hadziewicz też był żołnierzem zawodowym.

Zdaniem Pana Sławomira dzieciom trzeba dawać przykład poprzez własną postawę, podejmowane wybory, rzetelność w wykonywaniu pracy, relacje między rodzicami – małżonkami. – Jeżeli dobrze się dzieje w domu, to i dzieci dalej tak postępują. I tak chyba właśnie zrobiły moje dzieci – powiedział  Sławomir Hadziewicz. Medal w imieniu swoim oraz małżonki odebrał pan Sławomir. Uroczystość odbyła się w sali Urzędu Miasta Słupska. Dekoracji dokonał wiceprezydent Pan Andrzej Kaczmarkiewicz oraz komendant WKU Słupsk ppłk Ireneusz Żarkowski. Szanownym Rodzicom szczerze gratulujemy medalu i dzieci – żołnierzy oraz życzymy dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Tekst: kpt. Karolina Krzewina-Hyc

red. PZ

autor zdjęć: Archiwum UM Słupsk

dodaj komentarz

komentarze


Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
 
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Polska przystań brytyjskich jeńców
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Bruksela przed szczytem
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowoczesna łączność dla armii
Palmiry – miejsce kaźni
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Mocny sygnał od NATO
Kleszcze dla wojska
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Wojenny bohater na szubienicy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Dobrowolsi – czas start!
Leopardy jadą na poligon
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Ostrożnie! Czołgi na drodze
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szczury Pustyni dotarły do Polski
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowy szef CWCR
Offset dla „Wisły”
Abramsy pod dobrą opieką
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zimowy sprawdzian podchorążych
Podwójny Półmaraton Komandosa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Wojna o porządek świata
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Tajna misja polskiej agentki
Lista trupich główek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO