moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najlepsi po raz trzeci z rzędu

– Okazja do naszego spotkania jest znakomita. Nasz zespół po raz trzeci z rzędu wygrał współzawodnictwo w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – tymi słowami generał dywizji Janusz Adamczak przywitał gości przybyłych na galę sportu, podsumowującą współzawodnictwo w sporcie powszechnym Reprezentacji Wojsk Lądowych (WL) nr 1 w 2013 roku.

Podobnie jak w zeszłym roku, by uhonorować sportowców oraz wszystkie osoby, które przyczyniły się do kolejnego wielkiego sukcesu reprezentacji, 8 stycznia w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. A. Komeńskiego w Lesznie zebrali się zaangażowani w działalność sportową żołnierze jednostek „czarnej dywizji”. Na sali zasiedli także żołnierze z pozostałych jednostek, które wchodzą w skład reprezentacji, oraz uczniowie szkół współpracujących z dywizją.

Honorowymi gośćmi gali byli: prezydent miasta Leszna Tomasz Malepszy, starosta powiatu leszczyńskiego Krzysztof Benedykt Piwoński, przedstawiciele PWSZ oraz dyrektorzy szkół.

Reprezentację WL nr 1 w sporcie powszechnym stanowią jednostki 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc) oraz wybrane jednostki z terenów południa Polski. Są to m.in. 5 Lubuski Pułk Artylerii z Sulechowa (5 pa), 1 Pułk Saperów (1 psap) z Brzegu, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych (CSWInż i Chem) z Wrocławia oraz 5 Pułk Przeciwchemiczny (5 pchem) z Tarnowskich Gór.

Podczas mijającego roku żołnierze reprezentacji wzięli udział w zawodach szesnastu różnych dyscyplin sportowych. Podczas twardej rywalizacji jako reprezentacja zdobyli ośmiokrotnie złoty laur, a pięciokrotnie podnosili w górę zasłużone srebro. Zmagając się z pozostałym piętnastoma wojskowymi reprezentacjami sportowymi, zdobyli ponad 46 miejsc medalowych, w tym dwadzieścia razy stanęli na najwyższym podium.

Po omówieniu i podsumowaniu przez majora Sebastiana Krasonia, szefa sekcji WF i sportu 11 LDKPanc, rywalizacji sportowej w minionym roku przedstawiono i uhonorowano dziesięciu najlepszych wojskowych sportowców oraz trzech najlepszych trenerów.

Pierwsze miejsce wśród dziesięciu najlepszych zajął starszy szeregowy Jarosław Druciarek (10 Brygada Kawalerii Pancernej – 10 BKPanc), indywidualny mistrz Wojska Polskiego w pięcioboju wojskowym w 2013 roku, który ponadto indywidualnie i zespołowo wywalczył ośmiokrotnie dla reprezentacji medalowe miejsca. Drugie miejsce zajął kapral Adam Marcinkowski z 10 BKPanc, który wywalczył złoty medal w Mistrzostwach Wojska Polskiego w 2013 roku. Trzecie miejsce przypadło dla szeregowej Anny Pogorzelskiej z 11 Batalionu Dowodzenia (11bdow), złotej medalistki Mistrzostw WP 2013 roku w maratonie.
Kolejne miejsca zajęli:
- kapral Kamil Makoś z 10 BKPanc – zdobywca miejsc medalowych w biegach;
- starszy chorąży  Mariusz Plesiński – 10 BKPanc – utytułowany biegacz;
- kapral Patryk Janik z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ) –zawodnik oraz trener reprezentacji w judo;
- szeregowa Natalia Szczęsnowicz z 10 BKPanc – medalistka mistrzostw WP w pływaniu oraz pięcioboju;
- starszy szeregowy Krzysztof Pitura – CSWInż i Chem – złoty medalista mistrzostw WP w tenisie ziemnym;
- szeregowy Wiktor Łodyga – 23 pa – złoty medalista WP w pływaniu;
- starszy szeregowy Dominik Gałązka z 5 Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego,  rekordzista kraju w pokonywaniu ośrodka sprawności fizycznej (OSF) z 2011 r. oraz brązowy medalista tegorocznych mistrzostw w OSF.

Następnie na scenę zaproszono trzech najlepszych trenerów. Na pierwszym miejscu znalazł się młodszy chorąży Krzysztof Mol z 5 pa. Przygotowywane przez niego zespoły zdobyły drużynowo pierwsze miejsce w pięcioboju wojskowym oraz drugie miejsce w biegu patrolowym. Drugie miejsce zajął podporucznik Krzysztof Wróbel z 10 BKPanc, którego podopieczni wywalczyli w 2013 roku pierwsze miejsce zespołowo w mistrzostwach WP w pływaniu. Ponadto oficer zdobył indywidulanie złoty medal w pływaniu na 50 m stylem klasycznym, a jego podopieczni wywalczyli podczas mistrzostw w pływaniu dziesięć medalowych krążków, w tym siedem złotych. Trzecie miejsce zajął starszy szeregowy Damian Komolka z 4 pplot, którego drużyna wywalczyła pierwsze miejsce w mistrzostwach WP w strzelaniu z broni pneumatycznej. A żołnierz podczas tych mistrzostw zdobył indywidualnie złoty medal.

Po uhonorowaniu najlepszych sportowców oraz trenerów na scenę zaproszono wszystkich dowódców jednostek, z których wywodzą się żołnierze reprezentacji. W ten szczególny sposób dowódca dywizji podziękował im za wsparcie i pomoc, jaką nieśli żołnierzom reprezentacji podczas przygotowań do kolejnych zawodów sportowych. Na scenę zaproszono również szefów szkoleń, kadrę kultury fizycznej oraz gości honorowych, którym generał Adamczak podziękował za pracę i wysiłek, które wnieśli w sukces reprezentacji.

Kolejnym puntem gali było podsumowanie rywalizacji w sporcie powszechnym pomiędzy jednostkami Reprezentacji WL nr 1 w 2013 roku. Żołnierze jednostek rywalizowali między sobą w czternastu konkurencjach, a czołowe miejsca zajęły: 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa – pierwsze miejsce, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza – drugie miejsce. Natomiast trzecie miejsce przypadło 5 Lubuskiemu Pułkowi Artylerii z Sulechowa.

– Sport w 11 Dywizji jest naprawdę na wysokim poziomie. Świadczą o tym osiągnięcia, które dzisiaj nam przedstawiono. A przecież nie jest to jedyna aktywność żołnierzy, w naszych jednostkach toczy się dynamiczne szkolenie, a ponadto np. nasza brygada pełniła dyżury w Grupie Bojowej Unii Europejskiej, natomiast 10 BKPanc ze Świętoszowa jest obecnie w Afganistanie. Te wszystkie przedsięwzięcia nie przeszkodziły im w zdobyciu pierwszego miejsca, czego serdecznie im gratuluję  – mówił dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza generał brygady Rajmund T. Andrzejczak.

Podczas gali wręczono także puchary oraz pogratulowano wspaniałych sukcesów sportowych dwunastu uczniom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie oraz Zespołu Szkół Technicznych w Lesznie. Po zakończeniu części oficjalnej swoimi występami na scenie uświetnili galę młodzi tancerze oraz piosenkarze z Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie.

Na zakończenie dowódca dywizji zaprosił na scenę wszystkich wyróżnionych sportowców, trenerów, dowódców, szefów szkolenia, instruktorów oraz uczniów do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. – Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu naszej reprezentacji, oraz gratuluję wszystkim sportowcom. Życzę Wam, byście w przyszłym roku stanęli na najwyższym podium. Wasze zadanie na następnym rok – zdobyć po raz czwarty pierwsze miejsce – powiedział na zakończenie generał Janusz Adamczak.

Tekst: chor. Rafał Mniedło

red. PZ

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Bruksela przed szczytem
Lekcje z frontu
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Offset dla „Wisły”
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Avenger” na Monte Cassino
Eurofightery znowu w Polsce
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rakietowy szach
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Invictus w zimowym stylu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Będą kolejne „Daglezje-P”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zimowy sprawdzian podchorążych
Ślubowanie kadetów OPW
Skromny początek wielkiej wojny
Gwiazdy sportu dają lekcję
Wojna o porządek świata
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Roszady personalne w PGZ-ecie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szef MON-u w Brukseli
Nowe śmigłowce kawalerii
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Spadochroniarze na Podlasiu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W rezerwie pasywnej będą oceny
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Cud w Trewirze
Mocny sygnał od NATO
Zielone światło dla Barbary
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zamiana po włosku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Śnieg może być groźną bronią
Pierwszy skok
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Abramsy pod dobrą opieką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO