moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
200 elewów służby przygotowawczej rozpoczęło szkolenie

9 stycznia 200 ochotników rozpoczęło służbę przygotowawczą do NSR. To pierwsza grupa ochotników  w tym roku realizująca program czteromiesięcznego szkolenia na potrzeby NSR. To także szansa na wstąpienie do zawodowej służby wojskowej.


200 ochotników-elewów służby przygotowawczej (w tym 48 kobiet) z różnych regionów kraju rozpoczęło czteromiesięczne szkolenie, przygotowujące do pełnienia służby w Narodowych Siłach Rezerwowych.

Komendant CSMW kmdr Robert Kozacki wręczył uroczyście broń czterem elewom, inaugurując tym samym czteromiesięczne szkolenie. W wystąpieniu inaugurującym kmdr Kozacki powiedział: – Dzisiejszy dzień jest dla nas (dla mnie jako komendanta, dla Was jako kandydatów do służby)  w pewnym sensie bardzo podobny, bo pierwszy. Ja po raz pierwszy uczestniczę w apelu inaugurującym szkolenie służby przygotowawczej jako komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, gdyż objąłem obowiązki 2 stycznia bieżącego roku, Wy po raz pierwszy stoicie w żołnierskim szyku, by za chwilę otrzymać broń i realizować swój cel życiowy jakim jest służba wojskowa. Najbliższy okres w Waszym życiu nie będzie łatwy. Będzie obfitował w wiele dynamicznych zdarzeń, będzie też wymagał od Was hartu ducha, siły charakteru, współpracy zarówno w grupie z kolegami i koleżankami, jak i z przełożonymi. Tylko od Was zależy jak ten czas wykorzystacie, ile wiedzy i umiejętności żołnierskich przyswoicie w tym niedługim okresie szkolenia. To co wyniesiecie stąd, z murów usteckiego ośrodka szkolenia, będzie rzutowało mniej lub bardziej na Wasze dalsze życie zarówno w sensie zawodowym jak i prywatnym – podkreślił komendant.

Centrum Szkolenia MW otrzymało limit 200 miejsc, który w całości został wykorzystany. Pierwszym etapem pobytu kandydatów do służby w NSR będzie  trzymiesięczne szkolenie podstawowe. W trakcie tego szkolenia żołnierze poznają budowę i zasady obchodzenia się
z bronią, przejdą szkolenie medyczne, saperskie, inżynieryjne, taktycznei ogniowe. Przygotowano dla nich także zajęcia z obrony przeciwlotniczej, obrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa, ochrony środowiska, wychowania fizycznego, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

W trakcie szkolenia, 31 stycznia, elewi złożą uroczystą przysięgę wojskową. Po zdaniu egzaminów, przystąpią do szkolenia specjalistycznego w kilkunastu specjalnościach wojskowych m.in. z zakresu obsługi stacji radiolokacyjnych, urządzeń elektrotechnicznych i nawigacyjnych, silników spalinowych, sprzętu  łączności, min, trałów i bomb głębinowych, czy systemów wodno-paliwowych i powietrznych okrętu – w sumie w 14 specjalnościach wojskowych. Po zakończeniu szkolenia wszyscy zasilą  Marynarkę Wojenną.

Służba przygotowawcza to rodzaj służby wojskowej wprowadzony dla osób, które nigdy nie jej pełniły, a chcą odbyć szkolenie wojskowe i w przyszłości wstąpić w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych. Proces kształcenia został podzielony na dwa okresy: szkolenie podstawowe, które trwa trzy miesiące oraz miesięczne szkolenie specjalistyczne, przygotowujące ochotników do objęcia konkretnych stanowisk w Narodowych Siłach Rezerwowych. Z chwilą rozpoczęcia pełnienia służby, żołnierze służby przygotowawczej w korpusie szeregowych otrzymują tytuł elewa. Okres służby przygotowawczej kończy się egzaminem, który będzie podstawą do ubiegania się o stanowiska służbowe w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Stanowi również przepustkę do ubiegania się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych. Służba przygotowawcza ma charakter całkowicie dobrowolny i dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.

Foto: CSMW

red. PZ

autor zdjęć: CSMW

dodaj komentarz

komentarze


Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
 
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Śnieg może być groźną bronią
Rakietowy szach
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Skromny początek wielkiej wojny
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wojenny bohater na szubienicy
Pierwszy skok
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Roszady personalne w PGZ-ecie
Offset dla „Wisły”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Mocny sygnał od NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Którą drogą do armii?
Liban uznany za strefę działań wojennych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lista trupich główek
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Invictus w zimowym stylu
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
Cud w Trewirze
„Avenger” na Monte Cassino
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szef MON-u w Brukseli
Zielone światło dla Barbary
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Tajna misja polskiej agentki
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Polska przystań brytyjskich jeńców
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nowy szef CWCR
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lekcje z frontu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Bruksela przed szczytem
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Eurofightery znowu w Polsce
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowoczesna łączność dla armii
Zamiana po włosku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Abramsy pod dobrą opieką
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO