moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Systematycznie realizujemy projekty dla polskiego wojska

W 2014 roku, oprócz zadań będących w trakcie realizacji, ruszą inwestycje, które usprawnią łączność w Marynarce Wojennej. Będziemy także prowadzić dalszą rozbudowę infrastruktury paliwowej – mówi Beata Oczkowicz, wiceminister obrony odpowiedzialna za infrastrukturę wojskową.


Czy światowy kryzys gospodarczy wpłynął na ograniczenie inwestycji NATO w Polsce?

Beata Oczkowicz: Trudna sytuacja gospodarcza, w jakiej znalazły się niektóre państwa członkowskie NATO, nie wpłynęła w większym stopniu na inwestycje Sojuszu w naszym kraju. Podlegający mi Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego obecnie realizuje projekty, których wartość wynosi około pół miliarda złotych, a od początku swojej działalności zrealizował i przekazał do eksploatacji inwestycje o łącznej wartości blisko 1,8 mld zł. Oddano do użytku szereg projektów związanych z potrzebami sił zbrojnych. Można wśród nich wymienić budowę infrastruktury lotniskowej, posterunków radarowych, składów paliw, nabrzeży portowych oraz systemów łączności.

Czy Polska współfinansuje te inwestycje?

Tak. Program NSIP, czyli Program Inwestycji NATO w Dziedzinie Bezpieczeństwa, stworzono w celu zapewnienia wspólnego finansowania projektów inwestycyjnych w krajach członkowskich. Źródłem finansowania Programu jest fundusz NSIP tworzony z corocznych składek wnoszonych przez kraje w nim uczestniczące. NATO pokrywa średnio 65 proc. kosztów inwestycji realizowanych w Polsce. Pozostała część musi zostać sfinansowana ze środków narodowych.

Jakie największe projekty udało się zakończyć w ostatnim czasie?

Tylko w 2012 roku realizowano 38 projektów. Przekazano do użytkowania m.in. nowoczesne Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie, lotniskowy skład materiałów pędnych i smarów (MPS) w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku, część budowlaną obiektu nowego systemu dowodzenia obroną powietrzną oraz dwa zadania usprawniające działanie Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC – Joint Force Training Centre) w Bydgoszczy. Ukończono także modernizację Bazy MPS Wojsk Lądowych w Cybowie.
W 2013 r. do zadań priorytetowych należały m.in. cztery projekty mające na celu usprawnienie funkcjonowania JFTC w Bydgoszczy, zakończenie modernizacji budynku dowódczo-sztabowego na potrzeby batalionu łączności NATO w Bydgoszczy oraz zakończenie modernizacji i przekazanie do eksploatacji składu MPS na lotnisku w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny.

Co będzie najważniejsze w 2014 roku?

Duży nacisk będzie położony na dalszą rozbudowę infrastruktury niezbędnej do zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania batalionu łączności NATO w Bydgoszczy. Chcemy też rozpocząć inwestycje budowlane i elektroniczne, które usprawnią łączność w Marynarce Wojennej. Ponadto w tym roku rozpoczniemy kompleksowe prace projektowe związane z modernizacją instalacji paliwowej w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz składów MPS i elementów infrastruktury lotniskowej w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Kontynuować będziemy także prace związane z zapewnieniem możliwości operacyjnych systemu dowodzenia obroną powietrzną.

Czy Sojusz Północnoatlantycki planuje w Polsce inwestycje, które zapewnią współdziałanie naszej obrony powietrznej z systemem obrony powietrznej NATO?

Oczywiście. Dowództwo Sił Połączonych w Europie (obecnie Dowództwo Operacyjne), w porozumieniu ze Sztabem Generalnym WP zdecydowało o realizacji szeregu inwestycji mających na celu integrację polskiego systemu dowodzenia obrony powietrznej z systemem obrony powietrznej NATO. W rezultacie NATO podjęło decyzję o realizacji zadań związanych z dostarczeniem radarów dalekiego zasięgu dla Polski, Czech i Węgier. W Polsce w ramach tego programu wybudowano sześć posterunków radarowych dalekiego zasięgu wraz z elementami łączności. Zdecydowano się też na wykonanie systemów łączności między samolotami, okrętami oraz systemem wczesnego ostrzegania Sojuszu. Z kolei w pakiecie związanym z budową możliwości operacyjnych systemu dowodzenia obrony i kontroli przestrzeni powietrznej zaplanowano budowę obiektu nowego systemu dowodzenia obroną powietrzną, którego część budowlana jest już zakończona i obecnie trwają prace związane z wyposażeniem i integracją systemów elektronicznych.

Edyta Żemła, Joanna Tańska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
 
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Odstraszanie i obrona
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jeśli nie Jastrząb, to…
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szpej na miarę potrzeb
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ramię w ramię z aliantami
Wojsko inwestuje w Limanowej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Kurs z dzwonem
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto wojskowego sportu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO