moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Łączenie pokoleń

Od pięciu miesięcy dzięki decyzji ministra obrony narodowej Damy i Kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari mogą nabyć mundur Wojska Polskiego.


Do pomocy w tym zakupie zobowiązani zostali wojskowi komendanci uzupełnień. Ci nie tylko pomagają, ale także organizują spotkania twórców polskiej historii z młodziutkim pokoleniem, takie jak w Kielcach i Busko-Zdroju.

– Z wielką radością przyjęliśmy treść tej decyzji. „Naszego” kawalera z terenu administrowanego przez Komendę w Busko-Zdroju, podpułkownika nie podlegającego obowiązkowi służby wojskowej Wojska Polskiego Mariana Palmąkę „Korzeń”, zapraszamy na wszystkie patriotyczne uroczystości. Do tej pory przychodził w garniturze cywilnym, ale od dziś to się zmieni. W Komendzie zdecydowaliśmy też, że sami zapłacimy za „obszycie” munduru, wymianę wstążek i baretek. Teraz podpułkownik Palmąka prezentować się będzie wspaniale – tłumaczy ppłk Jarosław Molisak, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień Busko-Zdrój.

10 stycznia 2014 podczas uroczystego przekazania munduru Kawalerowi VM Marianowi Palmące zorganizowanego w Buskim Samorządowym Centrum Kultury zabrakło miejsc. Salę w większości wypełniła młodzież – razem ponad setka osób – wśród nich harcerki i harcerze, a także umundurowani uczniowie klas o profilu wojskowym miejscowego liceum.  Wszyscy wpatrzeni i wsłuchani w dwóch starszych panów z oficerskimi naszywkami i najcenniejszymi z odznaczeń na piersi (majorowi Henrykowi „Andrzejowi” Pawelcowi, drugiemu z Kawalerów Virtuti Militari ze Świętokrzyskiego, mundur przekazano równie uroczyście jeszcze przed wigilią 2013 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach).

– Czuję się dziś z Wami jakbym miał 20, a nie 97 lat – mówi do nastolatków podpułkownik Palmąka swoim charakterystycznym, ochrypłym głosem. – Pamiętajcie, gdyby nie wolność, nie byłoby nas tutaj, nie byłoby tej uroczystości. Jestem dumny, że mogłem walczyć o niepodległość naszego kraju. I cieszę się niezmiernie, że wy, młodzi jesteście tutaj ze mną. Nie pozwólcie zabrać sobie tej wolności. Walczcie o nią!  I z ogromnymi emocjami intonuje „Jeszcze Polska nie zginęła…”.  A młodzież wtóruje. Bez akompaniamentu. Głośno. Wyraźnie.

– Naszą rolą jest, by na każdym kroku przypominać, że taki człowiek jak podpułkownik Palmąka jest naszym sąsiadem, żyje tuż obok, gotowy dzielić się historią , w którą wielkimi zgłoskami sam się wpisał. Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Ją trzeba wciąż zdobywać i tego uczy nasz Kawaler - mówi wzruszony komendant Molisak.

Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach pułkownik Wiesław Święchowicz jest pod ogromnym wrażeniem kondycji fizycznej,  sprawności intelektualnej i siły przekazu wiekowych już przecież  panów Palmąki i Pawelca. Jest też orędownikiem spotkań nietuzinkowych oficerów z młodzieżą. Historie i liczne anegdoty kawalerów wpisuje we własny pamiętnik. I przy każdej nadarzającej się okazji namawia do tego nastolatków „wzrastających w poczuciu bezpieczeństwa oraz stabilizacji.”  

–  Na takich spotkaniach, na własne oczy widzą tych, o których uczą się z podręczników. Tych, którzy tworzyli i bezpośrednio kształtowali najnowszą historię Polski. Walcząc. Ryzykując życie i zdrowie. W dodatku w tych starszych panach rozpoznają swoich sąsiadów. Nie zdając sobie sprawy, ze to dwaj z niespełna 200 żyjących Kawalerów Virtuti Militari. Najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego nadawanego za wybitne zasługi bojowe i najstarszego orderu wojskowego na świecie spośród nadawanych do dzisiaj.  I to jest najlepsza lekcja o  patriotyzmie, bohaterstwie i poświęceniu. Pamięci o ludziach, którzy, niestety, odchodzą – wyjaśnia pułkownik Święchowicz.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, dla której świętokrzyskie to strony rodzinne, spotkań z kawalerami Palmąką i Pawelcem nie opuściłaby za żadne skarby. –  To dla mnie wyjątkowe chwile, gdy mogę spotkać, co więcej, uhonorować ludzi wyjątkowych. Jak podpułkownik Palmąka czy major Pawelec, którym nasza ojczyzna tak wiele zawdzięcza. Dzięki nim możemy żyć w Polsce wolnej i niepodległej. Dzięki nim pamiętamy kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Za każdym razem jest to dla mnie niecodzienna lekcja patriotyzmu .

Urok osobisty Mariana Palmąki na co dzień doceniają pracownicy Komendy.

– Pana Mariana zapraszamy na wszystkie uroczystości organizowane przez Komendę. Nawet na wigilie dla kadry i pracowników. Chętnie przychodzi, a my uwielbiamy, gdy dzieli się opowieściami, którymi sypie niczym z rękawa. Nigdy się nie powtarza. Zawsze wzrusza. Cudowny człowiek. Nie wyobrażam sobie, że któregoś dnia nie przyjdzie. Przeżył przecież prawie wiek – wspomina Bożena Jastrząb z sekretariatu WKU Busko-Zdrój.

*****

Order Virtuti Militari ustanowił król Stanisław August Poniatowski 22 czerwca 1792 roku. W 1806 roku  ostatecznie ustalił się obowiązujący do dziś podział orderu na klasy:

- I klasa – Krzyż Wielki (z gwiazdą),

- II klasa – Krzyż Komandorski,

- III klasa – Krzyż Kawalerski,

- IV klasa – Krzyż Złoty,

- V klasa – Krzyż Srebrny.

Po 1989 roku order Virtuti Militari nie był nadawany.

16 października 1992 roku Sejm uchwalił ustawę, na mocy której orderowi nadano ponownie nazwę Order Wojenny Virtuti Militari. Została też przywrócona Kapituła Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Obecnie order może być nadawany podczas wojny lub 5 lat po jej zakończeniu przez Prezydenta Rzeczypospolitej na wniosek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Tekst: Katarzyna Portianko-Gaca/Wydział Prasowy IWsp SZ

red. PZ

autor zdjęć: Katarzyna Portianko-Gaca/Wydział Prasowy IWsp SZ

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Skromny początek wielkiej wojny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Roszady personalne w PGZ-ecie
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Abramsy pod dobrą opieką
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gwiazdy sportu dają lekcję
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zamiana po włosku
„Avenger” na Monte Cassino
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
Eurofightery znowu w Polsce
Cud w Trewirze
Rusza kwalifikacja wojskowa
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lekcje z frontu
Wojna o porządek świata
Nowe śmigłowce kawalerii
Pierwszy skok
Spadochroniarze na Podlasiu
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Śnieg może być groźną bronią
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zielone światło dla Barbary
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Którą drogą do armii?
Ślubowanie kadetów OPW
Invictus w zimowym stylu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Dobrowolsi – czas start!
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szef MON-u w Brukseli
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Będą kolejne „Daglezje-P”
Mocny sygnał od NATO
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Rakietowy szach
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO