moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rewolucja w armii. Zapasy w kilku magazynach

Zamiast w pięćdziesięciu składnicach branżowych, armia będzie przechowywała mundury, żywność i części zamienne do uzbrojenia w kilku magazynach. Wszystkie zapasy gromadzone w ogromnych pomieszczeniach zostaną skatalogowane w systemie informatycznym. W Kutnie ruszyła już budowa pierwszego takiego obiektu.

Armia przechowuje zaopatrzenie (oprócz amunicji i paliwa) w blisko pięćdziesięciu składnicach i magazynach. Większość z nich powstała w latach sześćdziesiątych. Pułkownik Jerzy Jastrzębski, zastępca szefa logistyki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, podkreśla, że od tego czasu niewiele zmieniło się w sposobach przechowywania wojskowych zapasów. – To relikty minionej epoki. Wtedy wszystko regulowały setki dokumentów i przyjęcie czy wydanie czegokolwiek trwało całymi dniami – wyjaśnia pułkownik.

Tymczasem armie na całym świecie likwidują tradycyjne, poukrywane w niedostępnych rejonach składnice. Zapasy takie jak żywność czy mundury przechowują w nowoczesnych, zautomatyzowanych magazynach wielkopowierzchniowych.

Polskie wojsko również szykuje zmiany w swojej logistyce. – Wzięliśmy przykład z cywilnej logistyki, która musi poradzić sobie z przechowywaniem tysięcy ton towarów. Ale dzięki temu, że jej magazyny są zarządzane przez systemy komputerowe, przyjmowanie i wydawanie dostaw to kwestia godzin, a nie dni – mówi płk Jastrzębski.

Dlatego armia zamierza zapasy żywności, mundury oraz części zamienne do uzbrojenia i sprzętu wojskowego przechowywać w kilku nowoczesnych magazynach wielkopowierzchniowych. Budowa pierwszego już ruszyła. Magazyn w Kutnie będzie miał prawie dwadzieścia tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Ma się składać z magazynów – specjalnego, ogólnego, chemicznego, mundurowego, żywności, konserwacji broni i sprzętu oraz laboratorium. Będzie kosztować ponad sto milionów złotych i działać z wykorzystaniem systemu informatycznego.

– Budowa wielkopowierzchniowych magazynów nie miałaby sensu, gdyby wojsko wcześniej nie dokonało rewolucji w systemie zarządzania swoimi zasobami – podkreśla płk Jastrzębski. Od kilku lat armia pracuje nad jednolitym indeksem materiałowym (JIM), czyli nadaniem każdej używanej przez wojsko rzeczy wyróżniającego ją kodu. W tej chwili JIM liczy półtora miliona pozycji. Od stycznia przyszłego roku, na mocy decyzji ministra obrony, kodem kresowym (zawierającym JIM) będzie musiała być oznakowana każda rzecz, którą wojsko już ma lub w przyszłości kupi.

– Na podstawie JIM powstanie skomputeryzowany system zarządzania zasobami, który po uruchomieniu zintegrowanego wieloszczeblowego systemu informatycznego resortu obrony narodowej w całych siłach zbrojnych umożliwi na bieżąco kontrolę tego, co się znajduje w danym wielkopowierzchniowym magazynie – wyjaśnia pułkownik Jastrzębski.

Magazyn w Kutnie ma zostać zbudowany do końca 2015 roku, a pierwsze towary powinny do niego trafić wiosną 2016 roku.

Armia musi cały czas przechowywać umundurowanie i sprzęt wojskowy nie tylko dla żołnierzy w służbie czynnej, ale też dla rezerwistów. Tak, by w razie zagrożenia móc powołać „pod broń” kilkaset tysięcy żołnierzy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: RZI Bydgoszcz

dodaj komentarz

komentarze

~Piotr
1648397160
Chyba po to aby zniszczyc jedna rakieta !!!
40-09-7B-AA
~Edek
1522126140
Nikt nas nie pokona. Dywizje Niebieskie sa gotowe do ataku. Anioły beda walczyc za Polske.
EE-C1-E9-ED
~Pawel
1410459780
Takie magazyny sa wygodne w obsludze w czasie pokoju ale wojsko i bron z defincji maja byc uzyte na wypadek wojny a wiec gromadzenie w nich zapasow tak latwych do neutralizacji przez przecwnika majacego przewage w broni rakietowej, artyleryjskiej i wojsk specjalnych swiadczy ze za kulisami takiego posuniecia stoi kret.
8E-0B-DB-E9
~nik
1400421060
"~Maciek Już nie mówiąc o tym, że w dzisiejszych czasach wojna rozstrzygnie się w czasie kilku dni, o ile nie godzin" to po co nam cokolwiek magazynowac? na kilka dni?
D2-80-5D-AF
~nik
1400420820
racja, ruscy beda mieli latwiej je zbombardowac, w dodatku nie musza szpiegowac, info zaciagna z tej stronki
D2-80-5D-AF
~scooby
1389797820
och..... a Ja bym chciał , by to cywil - jak w USA- nadarzał , za wojskiem ...
DB-A6-73-01
~scooby
1389779160
~iwan - właśnie dlatego, że ty możesz sprawdzić w googlach -satelity USA wojskowe fotografują obiekt o wielkości około 20 cm - latem co który sąsiad zasiał w ogrodzie - tajność magazynów nie istniej. Magazyny można znajdować - po drogach- są inne metody , oparte na dynamicznej zmianie miejsca "składowania". Zresztą większość tych rzeczy potrzebna jest przed wojną - mobilizacja, stąd słuszny kierunek , by sprawniej i szybciej towar rozdać.
C2-BB-CE-BC
~vipmig
1389735120
Nie tylko info ale rowniez bedzie mozna latwo i szybko zniszczyc cale zapasy,coz za wspanialomyslnosc.
FA-3B-9A-B7
~jakiś
1389734760
Magazyny w kilku miejscach i w dodatku odsłoniętych, widocznych? To jednak prawda: Tam gdzie się zaczyna wojsko tam kończy się logika!
B1-5A-AA-D7
~iwan
1389721620
Nie, no litości. Namiary z googlemaps (wiemy już o Kutnie) i po pojedyńczym ataku Wojsko Polskie straci kilkadziesiąt (12–30?) procent zapasów. Kiedyś za takie pomysły stawiano pod mur. Dziś się awansuje... O tempora, o mores!
C1-CF-ED-20
~Maciek
1389720000
Chyba większość osób komentujących zapomniała o tym, że tak samo jak rozproszony system magazynów trudniej zniszczyć, to tak samo jest ich trudniej go bronić. Już nie mówiąc o tym, że w dzisiejszych czasach wojna rozstrzygnie się w czasie kilku dni, o ile nie godzin, tak więc stworzenie ekstremalnie sprawnego systemu logistycznego jest podstawą. Organizacja dostaw opierająca się na infrastrukturze z lat 60-tych jest archaizmem.
8D-FA-D8-D5
~scooby
1389717300
Wyjątkowo dobry pomysł. Cieszę się, że Wojsko kopiuje sprawdzona koncepcje z cywila - w cywilu "wojna" handlowa trwa non stop. Przy obecnych możliwościach komercyjnych firm logistycznych zawartość takiego magazynu można rozwieźć w 2-3 dni do 12 godzin w dowolne miejsce w Polsce. Taniej jest ochraniać przed Iskanderami czy nagłym atakiem lotniczym 3 -4 miejsca niż 50. Możliwości załadowcze i wyładowcze w/g nowych standardów to jak przejście z MIG-21 na F-16 . Nie wiem co zamierzacie składować ale warto pomyśleć o transporcie lotniczym . Śmigłowiec to dla mnie minimum standardem była by An-28 , która to może wylądować na dowolnym odcinku każdej drogi. O C-295M i c-130 nie będę pisał. Myślę , że AN-28 to dobry samolot transportowy na tak małe terytorium jak Polska . Mało wymagający, prosty w obsłudze 355 km /h to praktycznie z centrum Polski w 1/h do każdego punktu. Dowóz lekarstw, amunicji np. SPIKE, sprzętu elektronicznego, żywności do kilku mniejszych punktów z powodzeniem można tymi samolotami realizować - drobna logistyka wojennna- to co się w cywilu busami wozi- szybki prosty wyładunek i odlot. należny projekt PZL M28 - kontynuować , pilnować i rozwijać. C-130 na świat , C-295 M na Europę, PZL M28 na Polskę.
C2-BB-CE-BC
~123
1389710700
Co za geniusz na to wpadł by trzymać materiały w jednym dużym magazynie?
FE-83-19-AB
~Luke
1389706860
This is just a joke, Poland is not US that they can risk on eliminating 50 warehouses to build five or so big ones to store their ammo, food, gas, equipment parts in one building, no one will invade US but Poland yes as history has shown and it doesn't mater what century we live in wars will always happen and be there. To me it's a very very bad idea unless you have a strong Air Force of like 150 fighters and a good ground to air defense, good spy inelegance network that will provide early warnings about threat to the country I would not keep every thing bunched up in one strategic place. Poland needs to size up their Air Force to 150 fighters and faster build their ground to air defense also they need to get cracking with the Navy because soon they will be floating on a raft!!!!!!!! God bless Poland!!!!!!!!!
89-B5-6E-3D
~Siwy
1389706260
Może i miałoby to sens gdyby te magazyny umieścić głęboko pod ziemią najlepiej w sztolniach na Dolnym Śląsku. W innym przypadku to poroniony pomysł!!!
33-49-E0-F4
~OMEN
1389695520
Taa...Likwidacja tych 50 magazynów na terenie kraju nie jest do końca słuszna.To jest świetna baza dla wojsk obrony terytorialnej , oraz do wsparcia ewentualnej partzantki . Kilka dużych centrów logistycznych może łatwo być zniszczonych, szczególnie przy braku OPL.
B7-64-6B-7D
~Tadeusz
1389695280
Magazynowanie wojennych zapasów materiałowych w jednym dużym magazynie to wyjątkowo zły pomysł i proponuję zaniechać jego realizacji. Chyba, że chodzi nam o to, żeby w razie konfliktu zbrojnego przeciwnik miał ułatwione zadanie. Komputeryzację logistyki można wprowadzić bez tworzenia jakiegoś gigantycznego magazynu.
75-EB-59-02
~Jolly Roger
1389694860
A mnie ciekawi czy ochraniać będzie formacja do tego powołana czyli OWC czy też wzorem cywilbandy magazynów będą chronić oldboye z SUFO??
3E-70-99-AF
~ademko
1389691260
totalna bzdurna koncepcja na czas "w"
E6-D5-59-93
~x
1389687300
czyli "w razie czego" łatwiej i taniej będzie zniszczyć te magazyny paroma pociskami np. Iskander... podobnie jak 2 lotniska zdolne do obsługi F-16, czy drogie systemy zgromadzone na tych kilku okrętach nawodnych
1F-37-51-C2
~Lach
1389684720
No tak, wystarczy dobrze i solidnie zaatakować ten jeden jedyny magazyn np, Iskanderami i WP jest bez rezerw suuper!! w erze informatyki i komputerów magazyn, czy magazyny mogą być oddalone daleko od siebie to nie jest problem. Gratuluje pomysłu!!!Wojsko to nie sklep wielkopowierzchniowy wbrew pozorom nie wszystko można skopiować z cywila do armii, to przyszły idealny, pierwszoplanowy cel do zniszczenia - gratuluje pomysłu tak trzymać!!!!
2B-54-1B-0F

Lotnictwo i kobiety
 
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Ferie w mundurze
Air Show ’25 – do zobaczenia
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowy szef CWCR
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Palmiry – miejsce kaźni
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podoficer pies
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zamiana po włosku
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Tajna misja polskiej agentki
Rusza morski „Dragon”
Leopardy jadą na poligon
W Jachrance o skokach spadochronowych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sztandar dla Dowództwa WOT
Będzie za co kupić koreańską broń
Priorytety dla armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowoczesna łączność dla armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pamiętamy o Niezłomnych
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Telefon zaufania dla żołnierzy
Kleszcze dla wojska
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Przerwany lot „Orlika”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO