moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zbierają na leczenie afgańskiego policjanta

Około 30 tys. złotych udało się zebrać bydgoskiej fundacji Valetudinaria na leczenie i protezy dla kapitana Ahmada Zii. Afgański komendant policji został ciężko ranny w czasie ataku rebeliantów na jego posterunek. Lekarze, chcąc uratować mu życie, musieli amputować obie jego nogi. Na dokończenie kuracji potrzeba jeszcze ponad 100 tys. złotych.


Komendant Ahmad Zia od dziewięciu lat służy w afgańskiej policji, a od pięciu dowodzi posterunkiem w dystrykcie Khwaja Omari, w prowincji Ghazni. Kiedy w 2012 roku jego posterunek policji zaatakowali talibowie, został poważnie ranny. – Talibowie polowali na mnie od dłuższego czasu. Podkładali ładunki wybuchowe i przygotowywali zasadzki, żeby mnie dopaść – wspominał Zia.

Po ataku rebeliantów policjantem opiekowali się między innymi lekarze z polskiego szpitala polowego w Ghazni. Medycy dla uratowania mu życia musieli amputować obie jego nogi. Po leczeniu Zia wrócił do pracy w policji. Kalectwo nie przeszkadzało mu w czynnej służbie i w udziale w akcjach przeciwko rebeliantom.

Kondycja zdrowotna Afgańczyka pogorszyła się, gdy w jego rany wdał się rzadki szczep bakterii. – Po tym jak możliwości afgańskiej służby zdrowia zostały wyczerpane, postanowiliśmy przetransportować kapitana do Polski i tu kontynuować terapię – mówi mjr Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Afgańczyk przyleciał do Polski w listopadzie zeszłego roku. Leczony jest w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. Jego stan zdrowia, zdaniem lekarzy, każdego dnia się poprawia. Policjant poddawany jest między innymi zabiegom tlenoterapii w komorze hiperbarycznej, rozpoczął rehabilitację, czeka także na protezy przejściowe i właściwe. Takie leczenie jednak sporo kosztuje.

We wrześniu 2013 roku zbiórkę pieniędzy na leczenie afgańskiego komendanta rozpoczęła fundacja Valetudinaria. Lekarze obliczyli, że kuracja i protezy mają kosztować około 130–155 tys. złotych. Dotychczas na konto fundacji wpłynęło 30 tysięcy. – Szukamy pomocy, gdzie się da. Prosimy o wsparcie instytucje cywilne oraz związane z wojskiem, między innymi Polski Holding Obronny. Kapitan Zia wymaga kosztownego i czasochłonnego leczenia. Zrobimy wszystko, by zebrać potrzebne pieniądze. To dla nas sprawa honorowa – mówi gen. bryg. dr Andrzej Wiśniewski, prezes bydgoskiej fundacji.

– Do jednostek wojskowych w całej Polsce wysłaliśmy plakaty i materiały informacyjne na temat zbiórki pieniędzy. Rozesłaliśmy także wiadomości na 30 tysięcy kont w wojskowej sieci Mil-Wan – mówi mjr Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego.

Pieniądze na leczenie, zakup protez i rehabilitację afgańskiego policjanta można wpłacać na konto bankowe: 84 1500 1360 1213 6005 8679 0000, Bank Zachodni WBK SA O/Bydgoszcz; dopisek: AFGANISTAN. Dodatkowo fundacja na leczenie Afgańczyka przeznaczy środki po rozliczeniach podatkowych. Jeden procent podatku można przekazać na jej rzecz, wpisując w zeznanie podatkowe nr KRS 0000182179.

Fundacja Valetudinaria (to nazwa pierwszych rzymskich szpitali wojskowych) działa od 2003 roku i ma siedzibę w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy. Jej głównym celem jest wspieranie wojskowej służby zdrowia, pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, katastrof, wojen i konfliktów zbrojnych, a także ofiarom wypadków drogowych oraz osobom uzależnionym od alkoholu i narkotyków. Współfinansuje koszty leczenia, opieki medycznej oraz rehabilitacji przede wszystkim żołnierzy w służbie czynnej i rezerwie, osób zrzeszonych w związkach i stowarzyszeniach kombatanckich oraz członków ich rodzin. Przez dziesięć lat istnienia fundacja wydała na wsparcie wojskowej służby zdrowia około 2 mln złotych.

MKS

autor zdjęć: st. chor. Waldemar Młynarczyk

dodaj komentarz

komentarze

~Ssspalina
1391070300
Panowie! Zacznuijmy od tego, że Zarka (dziewczynka, o której mowa) żyje i ma się dobrze. A zbiórka na sprawę Ziji to, moim zdaniem, dobra inicjatywa. On naprawdę zasługuje na szacunek.
D9-15-A3-E6

Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto stołecznego garnizonu
V Korpus z nowym dowódcą
Strażacy ruszają do akcji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
25 lat w NATO – serwis specjalny
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
SOR w Legionowie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Front przy biurku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Charge of Dragon
Zbrodnia made in ZSRS
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Szarża „Dragona”
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO on Northern Track
Prawda o zbrodni katyńskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Kadisz za bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO