moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odprawa attaché obrony

– Cieszę się, że praca attaché przynosi dobre rezultaty na arenie międzynarodowej, a oczekiwania przełożonych i wnioski z ocen są wdrażane – powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas dziesiątej dorocznej odprawy attaché obrony.

Podsumowując rok 2013, szef resortu mówił, że był to trudny i wymagający czas ze względu na zmieniającą się sytuację na świecie oraz dużą liczbę wydarzeń w kraju i na misjach, gdzie  służą polscy żołnierze. Jednak, jak mówił minister Siemoniak: – Sprawne przygotowanie do wdrożenia zmian struktury, zrealizowanie przedsięwzięć w obszarze modernizacji technicznej, udział w misjach zagranicznych, zwłaszcza w Afganistanie oraz przeprowadzenie ćwiczeń sojuszniczych na dużą skalę na terytorium naszego kraju i państw bałtyckich były wyzwaniami, którym potrafiliśmy sprostać.

Minister obrony narodowej przekazał  podziękowanie wszystkim attaché, którzy codzienną służbą budują wizerunek Polski i naszych sił zbrojnych w krajach akredytacji. Jednocześnie wyraził oczekiwanie pełnego zaangażowania i aktywności w realizacji stawianych zadań. – Chciałbym, aby codziennej pracy attaché obrony towarzyszyło przeświadczenie, że wypełniając swoją misję dyplomatyczną poza granicami kraju wnosicie osobisty wkład w budowanie bezpiecznego środowiska międzynarodowego Polski – podkreślił Tomasz Siemoniak.

W czasie spotkania szef resortu omówił najważniejsze zmiany  zachodzące w Siłach Zbrojnych RP i priorytety działania w roku 2014.  Jak przypomniał minister, znaczącą zmianę filozofii dowodzenia przyniosła wprowadzona od 1.01. br. nowa struktura  dowodzenia i kierowania Sił Zbrojnych RP.
 
 Podkreślił też, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami niebawem nastąpi zakończenie misji w Afganistanie.  Ponadto minister poinformował, że zaplanowano  w tym roku opracowanie  reformy  szkolnictwa wojskowego.  Priorytetem  pozostaje także  budowanie zdolności obronnych, na które składa się szereg ważnych zakupów wpisanych w wieloletni program zatwierdzony przez  Radę Ministrów, m.in. programy: śmigłowcowy,  obrony powietrznej, co do której w tym roku nastąpi wypracowanie stosownych rekomendacji.

Minister Siemoniak, odnosząc się do kwestii międzynarodowych omówił m.in. relacje z partnerami zagranicznymi oraz  zaangażowanie w inicjatywy regionalne. Przypomniał, że NATO i UE pozostają głównymi filarami bezpieczeństwa, a działania resortów  mają na celu umacnianie pozycji Polski jako odpowiedzialnego partnera i sojusznika w międzynarodowym środowisku bezpieczeństwa.

Jak podkreślił szef resortu, niezwykle ważnym  wydarzeniem będzie jesienny szczyt NATO w Wielkiej Brytanii, poświęcony m.in. dyskusji jak powinien działać Sojusz po zakończeniu misji ISAF.  Minister obrony wyraził oczekiwanie, iż NATO pozostanie silną, zwartą organizacją, która ma plany na przyszłość i potrafi tę przyszłość budować.

Minister Tomasz Siemoniak odpowiadał również na pytania  kierowane do niego przez uczestniczących w odprawie dyplomatów w mundurach.

* * *

Tegoroczną, dziesiątą odprawę szkoleniową attaché obrony zorganizowano w dniach 20-24 stycznia br. w Warszawie, pod kierownictwem podsekretarza stanu w MON Roberta Kupieckiego. Wykłady wygłoszą przedstawiciele kadry dowódczej sił zbrojnych, przedstawiciele MSZ, dyrektorzy departamentów MON i służb związanych z realizacją zadań, wykonywanych przez attaché obrony.
 
Oprac. Dagmara Jarosławska, DPI MON

red. PZ

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
 
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Którą drogą do armii?
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W rezerwie pasywnej będą oceny
Będą kolejne „Daglezje-P”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Bruksela przed szczytem
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Skromny początek wielkiej wojny
Eurofightery znowu w Polsce
Abramsy pod dobrą opieką
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Pierwszy skok
Ślubowanie kadetów OPW
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Offset dla „Wisły”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Cud w Trewirze
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Dobrowolsi – czas start!
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
„Avenger” na Monte Cassino
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Śnieg może być groźną bronią
Gwiazdy sportu dają lekcję
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowe śmigłowce kawalerii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lekcje z frontu
Rakietowy szach
Szef MON-u w Brukseli
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zielone światło dla Barbary
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Zamiana po włosku
Liban uznany za strefę działań wojennych
Invictus w zimowym stylu
Spadochroniarze na Podlasiu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lista trupich główek
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wojna o porządek świata
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO