moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inspektorat kupuje sprzęt dla armii

Kilka rodzajów spadochronów, w tym ratownicze dla żołnierzy i hamujące do samolotów, kamizelki ratownicze oraz kombinezony zmniejszające negatywne skutki przeciążeń, to tylko część ze specjalistycznego sprzętu, jaki w ramach dwóch przetargów planuje kupić Inspektorat Uzbrojenia. Umowy są warte kilkadziesiąt milionów złotych.


Zakupy sprzętu wysokościowo-ratunkowego dla naszej armii podzielone zostały na szesnaście zadań i rozdzielone na dwa przetargi – jeden na sprzęt przeznaczonych dla całych Sił Zbrojnych RP, drugi na wyposażenie, które trafi wyłącznie do sił powietrznych.

W ramach pierwszego przetargu – dla Sił Zbrojnych, Inspektorat Uzbrojenia MON planuje kupić 121 spadochronów (ratowniczych siedzeniowych, ratowniczych plecowych, szkolno-treningowych i zapasowych), czterdzieści trzy twarde hełmy lotnicze, sto dwadzieścia kamizelek ratowniczych, sto osiemnaście lotniczych łódek ratunkowych oraz prawie dwieście morskich ubiorów pilota.

Większość wymienionego sprzętu, poza spadochronami, z których część to spadochrony szkoleniowe, ma pomóc pilotom, personelowi latającemu oraz pasażerom (np. żołnierzom desantu) w sytuacji, kiedy będą musieli awaryjnie opuścić statek powietrzny.

Lotnicze łódki ratunkowe to jednoosobowe pontony, napełniane automatycznie w momencie kontaktu z wodą sprężonym dwutlenkiem węgla. Kamizelki ratownicze utrzymają rozbitka na powierzchni, dzięki zaś morskim ubiorom żołnierze nie wyziębią się w lodowatej wodzie.

W ramach drugiego przetargu na sprzęt wysokościowo-ratowniczy dla sił powietrznych Inspektorat Uzbrojenia MON planuje kupić: czternaście spadochronów ratowniczych PSU-36 s.2, trzydzieści pięć masek tlenowych MBU-20/P, piętnaście hełmów lotniczych HGU-55/P, pięćdziesiąt kamizelek ratowniczych LPU-38/P, trzydzieści dwa ubiory przeciążeniowe CSU-13B/P, osiemdziesiąt masek tlenowych dla załóg samolotów C-130 Hercules i C-295M CASA oraz prawie dwieście spadochronów hamujących dla samolotów MiG-29 i F-16.

Podobnie jak w pierwszym przetargu, oprócz specjalistycznego sprzętu wysokościowego, czyli np. ubiorów przeciążeniowymi dla pilotów samolotów F-16 czy spadochronów hamujących, Inspektorat poszukuje w tym przetargu specjalistycznego sprzętu ratowniczego.

Spadochrony PSU-36 s.2 to część foteli katapultowych zainstalowanych w samolotach Mig-29 i Su-22, a kamizelki ratownicze LPU-38/P – to wyposażenie fotela katapultowego samolotów F-16, które w razie wodowania, utrzymają pilota (także nieprzytomnego) w pozycji pionowej, twarzą nad powierzchnią wody.

Oba przetargi zostały ogłoszone na początku grudnia ubiegłego roku i firmy, zainteresowane dostarczeniem naszej armii wymienionego sprzętu i wyposażenia, miały czas do połowy stycznia, aby zgłosić chęć udziału w postępowaniu. W przypadku przetargu dla Sił Zbrojnych RP wiadomo, iż zrobiło to pięć podmiotów.

Do przetargu na dostawę sprzętu wysokościowo-ratowniczego dla Sił Zbrojnych RP zgłosiły się: ERPOL Sp. z o.o., GRYFFIN Sp. z o.o., LUBAWA S.A., ITWL oraz FAS Mariusz Ficoń. – W przypadku drugiego przetargu, dla sił powietrznych, nazwy zainteresowanych firm muszą na razie pozostać tajemnicą – wyjaśnia rzeczniczka Inspektoratu Uzbrojenia MON, ppłk Małgorzata Ossolińska. Dodaje, że to przetarg ograniczony i nazwy podmiotów, które do niego się zgłosiły, będzie można podać dopiero, gdy firmy zaproszone do kolejnego etapu złożą ostateczne oferty. – Jedyne co mogę ujawić, to fakt, że chęć udziału w tym przetargu zgłosiło dziewięć podmiotów – kończy ppłk Ossolińska.

Jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl, w przypadku obu przetargów firmy będą miały kilka tygodni na złożenie ostatecznych ofert. Rozstrzygnięcie, kto otrzyma warte kilkadziesiąt milionów złotych zlecenia zapadnie najprawdopodobniej wczesną wiosną.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Przemysław Maliszewski

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1390905780
~ja-patriota -porządne buty to już cyt : "SIŁĘ UDERZENIOWĄ".
DB-A6-73-01
~ja-patriota
1390829280
Cieszy że od kilku miesięcy coś drgnęło w ARMII i MON. Sporo zamówień, planów zakupów. To zastrzyk dla gospodarki byle tylko zamówienia dostawały firmy najlepsze-oczywiście POLSKIE :-) Szkoda tylko że mało jest zakupów stanowiących "SIŁĘ UDERZENIOWĄ" naszej armii
B2-B3-EE-36

Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Telefon zaufania dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rusza morski „Dragon”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Priorytety dla armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Którą drogą do armii?
Tajna misja polskiej agentki
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Leopardy jadą na poligon
Nowoczesna łączność dla armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lotnictwo i kobiety
W Jachrance o skokach spadochronowych
Kleszcze dla wojska
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Podoficer pies
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Zamiana po włosku
Pamiętamy o Niezłomnych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Palmiry – miejsce kaźni
Będzie za co kupić koreańską broń
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Ferie w mundurze
Nowy szef CWCR
Przerwany lot „Orlika”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Sztandar dla Dowództwa WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO