moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armia kupuje nowe mundury

Do końca 2016 roku zakończy się w polskiej armii wymiana starych mundurów – wzór 93 na nowe – wzór 2010. Wojsko przeznaczy na to ponad dwieście milionów złotych. Jako pierwsi w nowe mundury wyposażeni zostali nasi żołnierze w Afganistanie, Kosowie oraz żołnierze wojsk specjalnych. Teraz przyszedł czas na żołnierzy z pozostałych jednostek.


Mundury wzoru 93 są w wyposażeniu polskiej armii od ponad dwudziestu lat. Proces ich wymiany na nowe rozpoczął się dwa lata temu, gdy minister Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie w sprawie „umundurowania oraz wyekwipowania żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych”. Ten dokument wprowadził do użytku w siłach zbrojnych nowe uniformy wzoru 2010.

Czym będą różniły się nowe mundury od starych? Zostały wykonane z bardziej odpornych na zniszczenie i warunki atmosferyczne tkanin. Zmienił się również znacząco ich krój. Zniknęły kieszenie na dole bluzy, a te na piersiach zostały umieszczone pod kątem. W nowych mundurach nie ma szelek i tradycyjnego pasa. Zastąpił go nylonowy pasek z plastikową zapinką. Nowością są miejsca na wkłady ochronne na łokciach i kolanach. Zlikwidowano też naramienniki.

Prace nad nowymi mundurami trwały kilka lat. W tworzeniu nowych rozwiązań wykorzystano wnioski z kilkunastu lat używania przez żołnierzy mundurów wzór 93 w kraju, ale przede wszystkim na misjach w Iraku, Kosowie i Afganistanie. Dlatego zastosowano nowe mocowania kieszeni (by łatwiej w pozycji leżącej wyciągnąć ich zawartość), wkłady ochronne na kolanach i łokciach (by żołnierze nie musieli nosić niewygodnych i krępujących ruchy nakolanników i naramienników).

Jako pierwsi w nowe mundury wyposażeni zostali nasi żołnierze w Afganistanie, Kosowie oraz żołnierze wojsk specjalnych. Teraz przyszedł czas na żołnierzy z pozostałych jednostek.

– Nie mogliśmy od razu wyposażyć w mundury nowego wzoru wszystkich żołnierzy, nie tylko z przyczyn finansowych. Wprowadzanie nowego typu umundurowania musiało być połączone ze stopniowym wycofywaniem dotychczasowego wzoru munduru. Żołnierze z części jednostek najpierw otrzymali więc stare mundury, ale z bardzo skróconym okresem ich używania. Teraz, sukcesywnie, otrzymują już wzór 2010 – wyjaśnia ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Ponieważ armia musi mieć nowe mundury nie tylko dla czynnych żołnierzy, ale również dla rezerwistów, wojsko czekają spore zakupy.

W kilku rozpisanych pod koniec stycznia przetargach podległa Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych 2 Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy planuje kupić w tym roku m.in. ponad 100 tysięcy kompletów mundurów polowych i ćwiczebnych wzór 2010, prawie 10 tysięcy mundurów ćwiczebnych Marynarki Wojennej, 140 tysięcy butów letnich i zimowych oraz około 90 tysięcy ocieplanych kompletów (kurtka i spodnie). Poza mundurami 2 RBLog chce kupić wyposażenie osobiste dla żołnierzy, w tym m.in. kilkadziesiąt tysięcy różnego typu zasobników i plecaków.

To, ile dokładnie nasza armia kupi mundurów zależy nie tylko od ich ceny, ale również od mocy produkcyjnych danej firmy (każdy z przetargów składa się z kilku zadań przewidujących różne wielkości dostawy).

Szacunkowa wartość planowanych na lata 2014 – 2016 zakupów przekracza dwieście milionów złotych. Jeśli jednak wojsko kupi maksymalne ilości umundurowania i sprzętu, suma kontraktów może przekroczyć dwieście pięćdziesiąt milionów złotych.

Na oferty od firm 2 RBLog czeka do 10 marca tego roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło, Inspektorat Wsparcia

dodaj komentarz

komentarze

~lwow
1472204400
Niepodoba mi się ten kamuflaza ludzie chcą zachodnich wzorów.
11-E9-1D-E3
~Scottie
1436965080
Wstyd, ten niby nowy wzór wygląda gorzej niż umundurowanie zakaukaskich wataszków, bojówki ISIS z podrównikowej murzyńskiej wioski. Ale czego się spodziewać od grubasów z wąsami z tzw kadry oficerskiej którzy odpowiadają za wybór wzorów umundurowania. Wdrażajcie czym prędzej wzór "Tytan"
27-8F-59-0F
~jurek
1413942120
Widzę że pozostawiono te gówniane gumki na końcu nogawek, rzecz bardzo nie praktyczna, bo albo się urywają albo też niemiłosiernie wżynają w pięty. Po co w ogóle wpuszczać spodnie do butów?Czy nie lepiej było wprowadzić ściągacze na wzór brytyjski czy amerykański?
33-CC-73-51
~Sławek
1412272920
Rogatywka to jest to co każdy polski żołnierz powinien nosić na głowie. Wprowadzając nowy wzór munduru projektanci powinni zawsze projektować polską rogatywkę. Ta czapka jest charakterystyczna i rozpoznawalna i tym nasi żołnierze mogą się szczycić. Wróciliśmy do rogatywki w Kompanii Honorowej i dlatego nie widzę przeciwskazań aby zamiast beretów nasi żołnierze mogli nosić dobrze zaprojektowaną rogatywkę
8A-83-FC-B8
~Kołtucki
1404310620
armia na straży bezpieczeństwa kraju, musi byc jednocześnie tegoż kraju ucieleśnieniem gdzie tylko jest to możliwe, a zauważam pełzająca tutaj amerykanizacje i to mi sie nie podoba ,wiecej powściągliwości bo autonomie poznac również po takich rzeczach, te odblaskowe guziki , "naleśniki " na głowach oddziałów specjalnych czy bejbolówki polowe, no włśnie, czy nie można żołnierzom zafundować wzoru czapki polowej opartego na przedwojennej suknianej rogatywce ? mysle , że w nowoczesnym wydaniu byłby to b dobry/ swojski akcent
DE-12-CB-36
~max19
1398762420
witam kupują stare nie wiadomo gdzie dają a w Raciborzu utworzyli klasę inter - dyscyplinarną i nie można się uprosić o mundury dla chłopców ale to jest "POLSKA"
29-4D-51-DF
~aro
1393265700
A zamiast goro to nadal wydają bechatki.
1F-9D-C2-B8
~Michał
1391202240
A co z TYTANEM??? Ja się pytam.
E2-B2-4C-55
~koren
1391075640
Mundury ok, nawe te stare były ok, ale mogliby zrobić coś ze strojem sportowym, w tych koszulkach i dresach wojsko wygłada jak obwiesie. Żołnierze wstydzą się chodzić w tych dresach bo są takie wieśniackie. Inne nacje mają odzież sportową z fajnych materiałów w barwach swoich krajów, nawe armeńcy mają ładniejsze dresy niż my. Na misjach i na kursach za granicą jak obcokrajowcy widzą te nasze dresy to im dupy ze śmiechu pękają.
AC-CF-93-4F
~TadamSzazam
1391028300
Nie ma to jak ze starego za pomocą rzepu oraz ułożenia kieszeni pod kątem zrobić nowe i okrzyknąć to tak niesamowitym wydarzeniem, ze nalezy wypier.... ekhm.. wyrzucić pieniadze podatników na to samo ale "nowe". Nie można było przez te 17 lat skontrastować plam? Zpikselować? Zgradientować? Co kolwiek... żeby znowu z 15 metrów nie wyglądać jak oliwkowa, ciemna plama, maskująca się tylko w cieniu w pochmurny dzień?? Żałosne! Prywatne firmy za 1/100 tego budżetu powymyslały skuteczne kamuflaże... wyrzucanie pieniędzy w błoto. Dziw, że jeszcze sie tym jakiś dziennikarzyna nie zajął.
F7-73-85-77
~dd
1391024100
wzor letniego jest niezły ale zimowy to totalna porazka!!!!!!!!!!! cienki materiał i zimno w nim, stary wzor zimowego jest najlepszy, kolnierz stojka po co ??? jak wedlug przepisow niewolno stawiac.
28-C5-7D-69
~scooby
1391016060
Buty solidne , ale które na lato tz na + 30 St.C?
DB-A6-73-01
~Wacha
1391004960
Teraz czas na nowe kamizelki kuloodporne dostosowane do systemu PALS/MOLLE.
19-E8-E4-DD
~Żołnierz
1391001960
A jak to bedzie sie miało do służb dyżurnych? Czy bedzie noszony pas parciany WP jak w starszego typu mundurach?
15-B8-49-A9

Ślubowanie kadetów OPW
 
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lekcje z frontu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Offset dla „Wisły”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Lista trupich główek
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zielone światło dla Barbary
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W rezerwie pasywnej będą oceny
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Spadochroniarze na Podlasiu
Pierwszy skok
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Bruksela przed szczytem
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gwiazdy sportu dają lekcję
Wojna o porządek świata
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Nowe śmigłowce kawalerii
Rakietowy szach
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Invictus w zimowym stylu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Śnieg może być groźną bronią
Będą kolejne „Daglezje-P”
Eurofightery znowu w Polsce
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Podwójny Półmaraton Komandosa
„Avenger” na Monte Cassino
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szef MON-u w Brukseli
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Cud w Trewirze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Dobrowolsi – czas start!
Skromny początek wielkiej wojny
Roszady personalne w PGZ-ecie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Zimowy sprawdzian podchorążych
Abramsy pod dobrą opieką
Rusza kwalifikacja wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO