Na obiektach poligonowych 10 Brygady Kawalerii Pancernej trwa intensywne szkolenie strzeleckie. Pomimo niskich temperatur i opadów śniegu kompania wsparcia i kompania logistyczna batalionu zmechanizowanego kontynuują dziś szkolenie ogniowe z broni strzeleckiej.
Zaplanowane dzienno-nocne szkolenie przygotowawcze dwóch kompanii odbywa się na placu ćwiczeń ogniowych w Świętoszowie. Żołnierze batalionu zmechanizowanego doskonalą umiejętność prowadzenia celnego ognia z różnego rodzaju broni.
Program zajęć obejmuje przede wszystkim ćwiczenia przygotowawcze do strzelania szkolnego i bojowego z kbs Beryl oraz strzelania szkolnego w pistoletu wojskowego Wist. Żołnierze doskonalą nie tylko celność i skupienie w strzelaniu z indywidualnej broni strzeleckiej, ale i wiele innych czynności niezbędnych w prawidłowym prowadzeniu ognia. Ważne jest tu przyjmowanie odpowiedniej postawy gwarantującej osiąganie wysokich wyników oraz umiejętność współdziałania w zespole i mistrzowska znajomość użytkowanej broni.
Cele, w zależności od rodzaju ćwiczeń, były zróżnicowane. Część żołnierzy prowadziła strzelania na celność i skupienie do tarcz z obręczami, inni zaś, przygotowujący się do strzelań szkolnych, wykonywali strzelania do ukazujących się figur bojowych. Figury te kształtem przypominają głowę lub popiersie człowieka. Cel pojawia się szybko i równie szybko znika. Czasu na reakcję jest niewiele. Tym bardziej że w międzyczasie trzeba pozostać w kontakcie z drużyną i wymieniać informacje z kolegami na pozostałych stanowiskach. Dodatkowym utrudnieniem są skostniałe od mrozu palce i para unosząca się z ust przy każdym oddechu.
Kierujący strzelaniem kapitan Adam Andryszczak wprowadził do zajęć kilka dodatkowych punktów nauczania. Było to między innymi wykonywanie norm taktycznych, na przykład transport skrzynki z amunicją skokami bądź czołgając się, a także normy ze szkolenia ogniowego, w tym między innymi częściowe rozkładanie i składanie broni na czas. Na pozostałych punktach nauczania żołnierze ćwiczyli nakładanie maski przeciwgazowej MP-5 oraz odbyli teoretyczne szkolenie z budowy i zasad bezpieczeństwa z posługiwania się granatem ręcznym.
W nocy strzelanie do figur bojowych było mocno utrudnione. Słabo oświetlone pole tarczowe powoduje, iż niełatwo dostrzec cele. Sprawy nie ułatwia też spadająca z godziny na godzinę temperatura oraz zmęczenie po całodniowym szkoleniu.
Strzelanie przygotowawcze jest treningiem przed strzelaniem szkolnym i bojowym, które będą sprawdzianem sprawności i skuteczności strzeleckiej żołnierzy.
Tekst: Katarzyna Przepióra
autor zdjęć: Katarzyna Przepióra
komentarze