Co ma wspólnego obsługa sprzętu wspinaczkowego z codzienną służbą w kompanii drogowo-mostowej? Mogło by się wydawać, że niewiele. Nic bardziej mylnego!
W dniach 27–29 stycznia żołnierze kompanii drogowo-mostowej batalionu zabezpieczenia wzięli udział w trzydniowym szkoleniu teoretyczno-praktycznym z zakresu obsługi i wykorzystania sprzętu wspinaczkowego umożliwiającego pracę na wysokościach w trakcie obsługiwania kafarów.
– Szkolenie zrealizowano w dwóch etapach – tłumaczy instruktor wspinaczki starszy sierżant Sebastian Piller, na co dzień podoficer cyklu wychowania fizycznego i sportu. – W pierwszym etapie szkolenia żołnierze poznali teorię z zakresu posługiwania się sprzętem wspinaczkowym. Znajomość tych zasad jest niezbędna, aby dopuścić szkolonego do części praktycznej, realizowanej na ściance wspinaczkowej – podkreśla prowadzący szkolenie.
Znajomość podstaw ze wspinaczki jest niezbędna do realizacji zadań z wykorzystaniem sprzętu wojskowego typu kafar KP-2, służącego do wbijania pali. – Odpowiednie uprawnienia do pracy na wysokości, aktualne badania lekarskie, a także posiadane umiejętności z obsługi sprzętu wspinaczkowego są nam niezbędne do bezpiecznego i sprawnego wykonania zadania przy użyciu kafara KP-2 – mówi dowódca drużyny, uczestnik szkolenia, plutonowy Michał Pławny. – Kafar postawiony do pionu osiąga wysokość 18 metrów, dlatego też posiadanie umiejętności bezpiecznej pracy na takiej wysokości jest dla nas, kafarzystów, niezwykle istotne.
Tekst: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik
autor zdjęć: Paulina Wojciechowska
komentarze