moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyła kwalifikacja wojskowa

Przed komisjami lekarskimi obowiązkowo stawić się musi około 270 tysięcy osób, głównie 19-letni mężczyźni. Ale zgłosić się mogą także ochotnicy, którzy swoją przyszłość chcieliby związać z wojskiem. Dzięki badaniom lekarskim komisje określą zdolność młodych ludzi do czynnej służby wojskowej.


Kwalifikację przeprowadzać będą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień oraz starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast). W poszczególnych województwach i powiatach szczegółowe informacje o terminach i miejscach kwalifikacji zostały już podane do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń.

Choć obowiązek odbywania zasadniczej służby wojskowej został zawieszony, kwalifikacja jest obowiązkowa. – W razie zagrożenia państwa musimy mieć kogo powołać do czynnej służby wojskowej. Dlatego podczas kwalifikacji zbieramy informacje o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi, pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku – tłumaczy mjr Sławomir Roman, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu. Jeśli zatem z różnych powodów, np. choroby lub wyjazdu, wezwana osoba nie będzie mogła stawić się przed komisją, musi zawiadomić o tym obowiązkowo wójta lub burmistrza. Koniecznie musi podać przyczynę absencji.

Tegoroczna kwalifikacja potrwa 63 dni robocze. Weźmie w niej udział około 270 tysięcy osób, w tym przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 1995 roku, a także ci, w wieku od 20 do 24 lat, którzy w latach poprzednich się nie stawili. Wezwanie dostaną także tegoroczne absolwentki szkół medycznych, weterynaryjnych i psychologicznych.

O zdolności młodych osób do czynnej służby wojskowej orzekać będą powiatowe komisje lekarskie. Na przykład na terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Poznaniu pracować będzie ich w sumie siedem. Stanie przed nimi około 5,5 tysiąca osób, w tym 82 kobiety.

Jak wygląda kwalifikacja? – Najpierw zakładana lub aktualizowana jest ewidencja wojskowa. Potem oceniany jest stan zdrowia wezwanej osoby. Lekarze sprawdzają m.in., czy nie ma ona wad postawy, badają słuch, wzrok. Podczas rozmowy przedstawiciel wojskowego komendanta uzupełnień przeznaczy daną osobę do jednej z form powszechnego obowiązku obrony RP. Może to być obrona cywilna lub czynna służba wojskowa – mówi mjr Roman.

Dopiero potem każdy otrzyma książeczkę wojskową. – Osoby uznane za zdolne do czynnej służby wojskowej zostaną przeniesione do rezerwy. Tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej – wyjaśnia oficer z poznańskiej WKU.

Młodzi ludzie z kategorią „B” (czasowa niezdolność do służby wojskowej) zostaną przeniesieni do rezerwy po ustaleniu ostatecznej kategorii zdolności. Z kolei osoby uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny otrzymają kategorię „E” i nie będą podlegać obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

Podczas kwalifikacji tradycyjnie już przedstawiana będzie oferta ochotniczych form służby wojskowej. Osoby nią zainteresowane otrzymają wskazówki, co dokładnie należy zrobić, aby wstąpić do wojska. – Od 2010 roku obserujemy wzrost zainteresowania. Corocznie to około 500 ochotników. Są wśród nich chętni zarówno do odbycia służby przygotowawczej na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych, jak i do ubiegania się o naukę w szkołach wojskowych – dodaje oficer z WKU.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej zobowiązuje Ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Każda osoba, która powinna stawić się przed komisję, otrzymuje odpowiednio wcześniej imienne wezwanie z informacją o terminie i miejscu przeprowadzenia kwalifikacji oraz dokumentach, które powinna ze sobą zabrać (m.in. fotografia, dokument tożsamości i ewentualna dokumentacja medyczna).

Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej:
„A” – orzeczenie o zdolności do służby wojskowej. Osoba z tą kategorią może odbywać każdą formę czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej zarówno w okresie pokoju, jak i w trakcie mobilizacji oraz w czasie wojny (z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej, o zdolności do której orzekają wojskowe komisje lekarskie). Osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie ta kategoria, jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, są przenoszone do rezerwy;
„B” – orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej, oznacza, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełną zdolność do czynnej służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została czasowa niezdolność;
„D” – orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oznacza, że osoba nie może zostać powołana do żadnej z form czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i jest przenoszona do rezerwy;
„E” – trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie podlega w ogóle obowiązkowi wojskowemu.

 

PG

autor zdjęć: arch. WKU Toruń

dodaj komentarz

komentarze

~on
1400063820
Trafnie żeś to ujął ,,jakiś''.Synowie szych i ważnych osobistości nie powołają tylko wszystkich pozostałych,tych nie przy korycie
F4-8A-B5-1D
~andek
1395954120
osoby które dostały kat d to w czasie wojny beda powołane do służby wojskowej tak było jeszcze z poczatkiem lat 90 jak jest obecnie mam pona d 40 lat teoretycznie podlagam służbe wojskowej w czasie zagrożenia. Problem jest inny nei miałem do czynienia z bronią i tu jest problem
03-A6-1D-F9
~jakiś
1391450040
> W razie zagrożenia państwa musimy mieć kogo powołać do czynnej służby wojskowej.< To może zaczniemy od synów lekarzy, wojewodów, starostów, polityków?
B1-5A-AA-D7

Abramsy pod dobrą opieką
 
Skromny początek wielkiej wojny
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W rezerwie pasywnej będą oceny
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Invictus w zimowym stylu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Którą drogą do armii?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Eurofightery znowu w Polsce
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zielone światło dla Barbary
Wojna o porządek świata
Offset dla „Wisły”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwszy skok
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rakietowy szach
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zamiana po włosku
„Avenger” na Monte Cassino
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szef MON-u w Brukseli
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Lekcje z frontu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowy szef CWCR
Dobrowolsi – czas start!
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Cud w Trewirze
Spadochroniarze na Podlasiu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Ślubowanie kadetów OPW
Bruksela przed szczytem
Śnieg może być groźną bronią
Zimowy sprawdzian podchorążych
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Nowe śmigłowce kawalerii
Mocny sygnał od NATO
Będą kolejne „Daglezje-P”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO