moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO planuje wspólne ćwiczenia

Jak za mniejsze pieniądze osiągnąć lepsze wyniki – o tym rozmawiają szkoleniowcy ze struktur dowodzenia NATO oraz dowództw narodowych podczas „NATO Training Synchronisation Conference”. Na zaproszenie Sojuszniczego Dowództwa Transformacji do Warszawy przyjechało ponad 260 wojskowych z 46 krajów.


– To czwarta edycja „NATO Training Synchronisation Conference”, ale, moim zdaniem, najważniejsza z dotychczasowych – podkreślił wiceadmirał Javier Gonzalez-Huix, zastępca szefa Sztabu Sojuszniczego Dowództwa Transformacji ds. Szkolenia Sił Połączonych NATO. Warszawskie spotkanie przypada w okresie, gdy cały sojusz przechodzi gruntowną transformację ze względu na kończącą się operację w Afganistanie. – Od modelu „NATO w działaniu” przechodzimy do „NATO w gotowości”. Ta zmiana musi być widoczna także w programach szkolenia wojsk i struktur sojuszu – dodał hiszpański oficer.

W trakcie trzydniowych obrad szkoleniowcy z państw NATO i partnerów sojuszu będą rozmawiać o planach natowskich ćwiczeń na najbliższe pięć lat, o wdrożeniu Inicjatywy Sił Połączonych oraz rozwijaniu międzynarodowej współpracy szkoleniowej. Wszystko po to, by jak najefektywniej wydać ograniczone środki finansowe. – Każdy kraj ma swoje problemy związane z budżetem, stąd konieczność synchronizacji działań. Dzięki temu możemy wydać mniej, ale osiągnąć oczekiwane efekty szkoleniowe – powiedział gen. dyw. Andrzej Fałkowski, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który przewodniczy polskiej delegacji.

Kluczem do sukcesu jest utrzymanie wysokiego poziomu interoperacyjności, czyli zdolności armii państw sojuszniczych do współpracy na polu walki. – Nie możemy sobie pozwolić na utratę tych zdolności, które z takim trudem zdobyliśmy w Iraku czy Afganistanie – podkreślił wiceadmirał Gonzalez-Huix. Jego zdaniem, zapowiedziane przez Andersa Fogh Rasmussena, sekretarza generalnego NATO, wdrożenie Inicjatywy Sił Połączonych, czyli zwiększenie liczby i rozmachu wspólnych ćwiczeń, to jedyny sposób na osiągnięcie tego celu. – Dlatego chcemy każdego roku organizować 4–5 dużych, międzynarodowych manewrów – dodał.

Gen. dyw. Andrzej Fałkowski i wiceadmirał Javier Gonzalez-Huix.

Inicjatywa Sił Połączonych (Connected Forces Initiative – CFI) to odpowiedź NATO na zakończenie operacji ISAF w Afganistanie. Jej wdrożenie ma zapewnić utrzymanie gotowości sił sojuszu do działania. Zakłada ona, że armie mają być wyposażone, szkolone i dowodzone tak, aby mogły działać wspólnie i z partnerami w dowolnym środowisku. Implementację CFI przewidziano w latach 2015–2023 w trzech trzyletnich fazach dostosowanych do cyklu głównych ćwiczeń NATO.

Ćwiczenia mają być tak zaplanowane i przeprowadzane, by budować interoperacyjność na trzech poziomach. Aby armie mogły dobrze ze sobą współpracować, niezbędna jest znajomość procedur i systemów dowodzenia, w miarę możliwości ustandaryzowany sprzęt i sposób jego wykorzystania oraz podobny tok myślenia. – Musimy się dobrze rozumieć, by nie zawieść na polu walki – powiedział gen. Fałkowski.

MC

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński / SGWP

dodaj komentarz

komentarze

~jakiś
1391553840
To straszne! NATO planuje wspólne ćwiczenia! Pamiętam kiedyś NATO to było NATO. Ćwiczenia w ich wykonaniu budziły grozę i niepokój u przeciwników. Dzisiaj to marionetka w rękach magika. Śmiechu warta armia która się rozbraja gdy inni (Brazylia, Indie, Rosja itd) zbroją się.
B6-2C-26-71
~scooby
1391545500
Jazz wysoko podniósł poprzeczkę .
39-FF-C3-6D

Eurofightery znowu w Polsce
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Lista trupich główek
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Offset dla „Wisły”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Cud w Trewirze
„Avenger” na Monte Cassino
Nowoczesna łączność dla armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Tajna misja polskiej agentki
Nowy szef CWCR
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Którą drogą do armii?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojenny bohater na szubienicy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pierwszy skok
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Skromny początek wielkiej wojny
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Abramsy pod dobrą opieką
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Polska przystań brytyjskich jeńców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Mocny sygnał od NATO
Bruksela przed szczytem
Zamiana po włosku
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Dobrowolsi – czas start!
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szef MON-u w Brukseli
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojna o porządek świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO