5 lutego dowódca Centrum Operacji Morskich (COM) – Komponentu Morskiego wiceadmirał Stanisław Zarychta spotkał się z komendantem Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG) kontradmirałem Piotrem Stockim. Głównym celem spotkania było coroczne podsumowanie i ocena realizacji współpracy obu instytucji w zakresie wymiany informacji dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na polskich obszarach morskich.
Wizyta rozpoczęła się w siedzibie COM-DKM w Gdyni, gdzie kontradmirał Piotr Stocki wraz z towarzyszącymi oficerami zapoznał się z możliwościami Centrum w zakresie pozyskiwania, przetwarzania i przekazywania informacji niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi.
Dalsza część rozmów odbyła się na pokładzie okrętu rozpoznawczego ORP „Hydrograf”, jednostce należącej do Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3 Flotylli Okrętów. Admirałów powitał dowódca 3 FO komandor Mirosław Mordel oraz dowódca gOR kmdr por. Artur Czajkowski. Podczas pobytu na okręcie skupiono się na omówieniu i podsumowaniu wzajemnej współpracy w 2013 roku.
W rozmowach uczestniczyli także oficerowie COM-DKM: kmdr por. Krzysztof Maćkowiak i kmdr ppor. Tadeusz Fajter oraz MOSG: kmdr Wojciech Heninbach i kmdr por. Dariusz Krefta. Na spotkaniu zaprezentowano zmiany organizacyjne i prawne w obu instytucjach, które w najbliższym czasie będą wpływać na realizację porozumienia o wzajemnej współpracy i wygenerują konieczność weryfikacji dotychczasowych dokumentów, tak aby współpraca była prowadzona na odpowiednim poziomie. Dowódca okrętu, kmdr ppor. Andrzej Czyżewski zapoznał także gości z zadaniami i możliwościami ORP „Hydrograf”.
W czasie wizyty podkreślono, iż wzajemna współpraca nie opierała się wyłącznie na wymianie cennych informacji, niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa jednostkom pływającym poruszającym się w Polskiej Strefie Ekonomicznej. Obie instytucje w 2013 roku współdziałały podczas prowadzenia ćwiczeń z zakresu reagowania kryzysowego oraz ratownictwa, jak również siły MOSG współuczestniczyły w zabezpieczeniu operacji bojowych likwidacji amunicji spoczywającej na dnie Bałtyku i w kanałach portowych. Marynarka Wojenna udostępniała także swoje nabrzeża portowe i lotniska dla jednostek pływających i latających Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Podczas rozmów uzgodniono, iż w przyszłości obie strony będą skupiać się na zapewnieniu wymiany informacji pomiędzy instytucjami oraz ścisłej współpracy w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej łącznie z wzajemnym udostępnianiem zasobów technicznych obu stron. Współpraca będzie prowadzona także w zakresie ratownictwa morskiego oraz organizowane będą wspólne szkolenia, miedzy innymi dotyczące doskonalenia procedur wzajemnego powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach nie tylko na morzu, ale także na redach i w portach. Uwypuklono także, iż współpraca będzie opierać się na wymianie doświadczeń między innymi w zakresie kontroli żeglugi, boardingu oraz procedur postępowania wobec podejrzanej jednostki pływającej.
Tekst: kmdr ppor. Piotr Adamczak
autor zdjęć: kmdr ppor. Piotr Adamczak
komentarze