moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie 15 Batalionu Ułanów Poznańskich

– Kawalerzysta musi napotkać przeszkody, które musi sam pokonywać. Chodzi tu zatem o ćwiczenie woli, a nie łamanie jej. To motto przyświecało zakończonemu szkoleniu poligonowemu ułanów z 15 Batalionu Ułanów Poznańskich.


Przez półtora tygodnia żołnierze 15 Batalionowego Zgrupowania Taktycznego (15 bZT) doskonalili swoje umiejętności podczas szkolenia poligonowego na żagańskim poligonie. Całością przedsięwzięć dowodził major Krzysztof Bubel, zastępca dowódcy szefa sztabu 15 bUP.

Głównym celem szkolenia była realizacja zadań ogniowych oraz koordynacja działań z pododdziałami wsparcia i osłony w ramach batalionowego zgrupowania taktycznego. – Poligon był doskonałą okazją do zgrywania oraz integrowania elementów 15 bZT zgodnie z przyjętą strukturą szkoleniową na 2014 rok – ocenił major Krzysztof Bubel.

Działania pododdziałów ogólnowojskowych wspierane były przez 1 baterię przeciwlotniczą (1 bplot) dywizjonu przeciwlotniczego, dowodzoną przez porucznika Marcina Kaczmarczyka oraz 1 baterię artylerii samobieżnej (1 bas) 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej pod dowództwem podporucznika Damiana Smejlisa.

Pierwszym ważnym zadaniem było bezkolizyjne przemieszczenie sił i środków do rejonu poligonu. Odbyło się ono transportem kombinowanym: część pojazdów przemieściła się na kołach, a część kolejowym transportem operacyjnym. Dzięki właściwej organizacji i dyscyplinie wykonawczej oraz odpowiedniemu przygotowaniu żołnierzy pod komendą rotmistrza Wojciecha Kuflińskiego udało się osiągnąć wysoki poziom realizacji zadania.

Kolejne zadania realizowane podczas szkolenia związane były głównie z wykonywaniem strzelań z wozów bojowych oraz wykonywaniem zadań ogniowych w czasie prowadzonych ćwiczeń w kierowaniu ogniem plutonu w obronie w dzień i w nocy. Ważnym przedsięwzięciem była także realizacja zadań ogniowych przez pododdziały wsparcia: 1 bas oraz 3 kompanię wsparcia we współdziałaniu z pododdziałami ogólnowojskowymi, a także realizacja osłony przeciwlotniczej prowadzona przez 1 bplot przez cały okres szkolenia poligonowego.

Pluton rozpoznawczy pod dowództwem podporucznika Tomasza Drążkiewicza po raz pierwszy miał okazję wykonać strzelanie z KTO Rosomak. Dodatkowo zwiadowcy 15 bZT przeszli trudne i wyczerpujące szkolenie taktyczne, ciągle podnosząc swoje umiejętności. – Podczas następnego szkolenia poligonowego zorganizowane zostaną zajęcia koordynujące działanie mojego plutonu rozpoznawczego z plutonami zmechanizowanymi – podkreślił dowódca plutonu rozpoznawczego.  

Pomimo ciężkich warunków atmosferycznych – śniegu i bardzo niskich temperatur – wszyscy żołnierze batalionu wykazali się dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem podczas szkolenia. W trakcie szkolenia nie obyło się bez drobnych potknięć, jednak żołnierze pododdziału kultywującego tradycje ułańskie postępują zgodnie z zasadą opisaną w „Instrukcji szkolenia kawalerii” z 1937 roku: „Kawalerzysta musi napotkać przeszkody, które musi sam pokonywać. Chodzi tu zatem o ćwiczenie woli, a nie łamanie jej”.

Osiągnięte wyniki szkoleniowe oraz zdobyte doświadczenie będzie z całą pewnością skutkowało realizacją zadań na jeszcze wyższym poziomie podczas kolejnego szkolenia poligonowego, gdzie plutony zostaną poddane certyfikacji.

Tekst: ppor. Milena Pawlak

red. PZ

autor zdjęć: archiwum 15 bUP

dodaj komentarz

komentarze


Offset dla „Wisły”
 
Lekcje z frontu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Będą kolejne „Daglezje-P”
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szef MON-u w Brukseli
W rezerwie pasywnej będą oceny
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Dobrowolsi – czas start!
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Liban uznany za strefę działań wojennych
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Eurofightery znowu w Polsce
Wojna o porządek świata
Cud w Trewirze
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Którą drogą do armii?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwszy skok
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Zamiana po włosku
„Avenger” na Monte Cassino
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ślubowanie kadetów OPW
Skromny początek wielkiej wojny
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Nowe śmigłowce kawalerii
Gwiazdy sportu dają lekcję
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Abramsy pod dobrą opieką
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lista trupich główek
Rusza kwalifikacja wojskowa
Rakietowy szach
Spadochroniarze na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zielone światło dla Barbary
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Invictus w zimowym stylu
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Bruksela przed szczytem
Roszady personalne w PGZ-ecie
Śnieg może być groźną bronią
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO